Mrazy vystřídal déšť. Řidiče v Česku trápí ledovka, hromadné nehody a uzavřené silnice

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 25. 1. 2016 10:10
Mrazy, které trápily Česko, v pondělí ráno vystřídal déšť, který se na mnoha místech na promrzlé zemi mění v ledovou krustu. Ledovka si už vyžádala řadu hromadných nehod. Jedna z nich se stala na dálnici D46 u Prostějova a kolizi osmi aut hlásí i z Vysočiny, kde se v okrese Žďár nad Sázavou srazilo osm vozidel.
Ledovka trápí řidiče na většině území Česka. (Ilustrační foto)
Ledovka trápí řidiče na většině území Česka. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Silné mrazy sice polevily, ale v pondělí ráno řidiče na mnoha místech Česka trápí ledovka. Prší a déšť na promrzlé zemi namrzá. Policisté hlásí několik hromadných dopravních nehod. Silničáři i policisté nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti.

Silničáři v Libereckém kraji varují, že vozovky mohou místy kvůli mrholení namrzat. Teploty jsou na většině území těsně nad nulou, místy je mlha. Pro nákladní dopravu nad šest tun zůstane nadále uzavřená na Liberecku silnice III. třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo. Původně se měla otevřít dnes dopoledne, stav vozovky to ale stále neumožňuje. Desetikilometrový úsek přes Oldřichovské sedlo je pro kamiony uzavřený 11. den.

Na mnoha místech Olomouckého kraje se v pondělí ráno tvoří ledovka. Kvůli hromadné dopravní nehodě policisté museli uzavřít dálnici D46 ve směru z Olomouce na Vyškov u exitu na úrovni Prostějova. Havarovalo zde několik aut, podle dosavadních informací se kolize obešly bez zranění.

"Z důvodu šetření havárie dodávky a dalších nehod, ke kterým došlo na D46 ve směru od Olomouce na Brno, v úrovni exitu 24, bude dálnice uzavřena a bude prováděn odklon dopravy," upřesnila policejní mluvčí. Policisté odklánějí dopravu na sjezdu 26 přes Prostějov, zpátky na dálnici se řidiči vracejí přes exit 23.

Silničáři na některých místech upozorňují na nebezpečí náledí. "Všechna auta jsou venku, padá nemrznoucí déšť se sněhem, vše je posypané," uvedl dispečer olomoucké správy silnic.

Silnice ve Zlínském kraji mohou namrzat. Viditelnost místy navíc snižují mlhy. Vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, na rozbředlý sníh či zbytky sněhu motoristé narazí i v jiných částech kraje. V regionu do pondělních 19:00 platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která varuje před tvorbou náledí.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, místy prší a je mlhavo. Nehoda dvou nákladních automobilů komplikuje dopravu na 45. kilometru dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem. Silnice v nižších polohách jsou mokré, sjízdné bez omezení. V Krušných horách leží na silnicích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu.

Silnice v Jihomoravském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, protože se na nich místy tvoří náledí. V regionu prší a teploty se pohybují okolí minus tří stupňů Celsia. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém posypu holé a vymrzlé, náledí se může tvořit zejména ve výše položených místech cest druhých a třetích tříd.

V okrese Žďár nad Sázavou komplikuje dopravu ledovka, která zapříčinila hromadnou kolizi. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka se hromadná nehoda stala u sjezdu nedaleko Tesca, jde o nehodu nákladního auta a osobních aut. "Celkově je zde nehoda osmi vozidel, je to bez zranění," upřesnil Hošák.

V Královéhradeckém kraji silničáři na Trutnovsku kvůli ledovce uzavřeli dvě silnice třetích tříd. Neprůjezdná je komunikace z Královce do Černé Vody a silnice ve Slemenu u Dolní Kalné. Ledovka pokrývá i další silnice v Královéhradeckém kraji. Řidiči musejí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

Silnice v Plzeňském kraji jsou v pondělí ráno většinou mokré. Na vozovkách sypaných kamennou drtí, jichž je v kraji asi třetina, hlavně na Šumavě a v Českém lese, mohou vozovky místy namrzat. Námraza hrozí zejména na mostních konstrukcích a kostkách. Ve vyšších polohách je uježděná promrzlá vrstva krytá posypem. Policie a správci silnic nehlásili v noci ani ráno žádné vážné nehody, přesto doporučují řidičům v celém regionu zvýšenou opatrnost.

Silnice v Jihočeském kraji zůstávají nadále sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Jindřichohradecku se na všech vozovkách tvoří náledí. Zbytek komunikací v regionu by měl být suchý nebo mokrý po chemickém ošetření.

Přes oblevu zůstává na mnoha silnicích v Pardubickém kraji ležet sníh. Většinou je rozbředlý, ve výše položených oblastech i uježděný nebo zmrzlý.

Řidiči projíždějící dnes Moravskoslezským krajem by si měli dát pozor na možné namrzání vozovek. Ledovka se může tvořit především na silnicích nižších tříd. Během noci sice nesněžilo, ale na některých místech regionu slabě pršelo a i během rána se stále vyskytují dešťové přeháňky, na vymrzlých vozovkách nižších tříd se tak může tvořit ledovka.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy