Petřínská rozhledna

Lanovka na Petřín je kvůli revizi mimo provoz

V pondělí začíná pravidelná podzimní odstávka lanové dráhy na pražský Petřín. Technici udělají revizi dráhy a zkontrolují lana. Znovu by se lanovka měla rozjet v sobotu 23. října. Do té doby mohou lidí využít k cestě z Újezda na Petřín tramvajovou linku 22 a ze zastávky Pohořelec dojít zbytek cesty pěšky.

Lanová dráha patří k vyhledávaným turistickým atrakcím, která nabízí nevšední výhled na město a zájemce vyveze k Petřínské rozhledně, bludišti nebo Štefánikově hvězdárně. Je také součástí městské hromadné dopravy a využívají ji například studenti vysokoškolských kolejí na Strahově. Kvůli údržbě je dráha mimo provoz vždy na jaře a na podzim. Naposledy to bylo letos v březnu.

Zástupci vedení města a podniku v lednu představili plán na obnovu lanové dráhy, která by se měla uskutečnit v následujících čtyřech až pěti letech a vyjít podle odhadu na 210 milionů korun. Dráhu lanovky poškozuje ujíždějící svah, který je podle DPP nutné stabilizovat a následně vybudovat nové koleje. Na podobu nových vozů plánuje město vypsat designovou soutěž

Zdroj: ČTK