Brýle připravit, už za týden tu bude zatmění Slunce

Domácí Domácí
28. 12. 2010 10:04
Výjimečný úkaz bude znovu možné sledovat až v roce 2026
Měsíc zakryje Slunce ze 79 procent (ilustrační foto)
Měsíc zakryje Slunce ze 79 procent (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Na začátku nového roku bude k vidění vzácný astronomický úkaz. 4. ledna totiž nastane částečné zatmění Slunce, které bude největším pozorovatelným v Česku po osmi letech a nejvýraznějším svého druhu až do roku 2026.

Petřínská rozhledna připravila ve spolupráci se Štefánkovou rozhlednou speciální program pro sledování této výjimečné události.

Slunce toho dne v Praze vyjde v osm hodin a jednu minutu ráno a již o tři minuty později částečné zatmění začne. Temný Měsíc bude postupně sluneční kotouč zakrývat z jeho pravé horní části a v maximu zatmění bude Slunce připomínat široký srpek plující nízko nad jihovýchodním obzorem.

Maximální fáze zatmění nastane v Praze v 9:24, Měsíc v tu chvíli zakryje Slunce ze 79 procent. Celý úkaz skončí v 10:51 posledním kontaktem Měsíce se slunečním diskem.

Přestože bude při vrcholné fázi zatmění zakryta větší část Slunce, je bezpodmínečně nutné použít při pozorování speciální ochranné pomůcky, které zabrání poškození zraku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy