Brýle připravit, už za týden tu bude zatmění Slunce

Domácí Domácí
28. 12. 2010 10:04
Výjimečný úkaz bude znovu možné sledovat až v roce 2026
Měsíc zakryje Slunce ze 79 procent (ilustrační foto)
Měsíc zakryje Slunce ze 79 procent (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Na začátku nového roku bude k vidění vzácný astronomický úkaz. 4. ledna totiž nastane částečné zatmění Slunce, které bude největším pozorovatelným v Česku po osmi letech a nejvýraznějším svého druhu až do roku 2026.

Petřínská rozhledna připravila ve spolupráci se Štefánkovou rozhlednou speciální program pro sledování této výjimečné události.

Slunce toho dne v Praze vyjde v osm hodin a jednu minutu ráno a již o tři minuty později částečné zatmění začne. Temný Měsíc bude postupně sluneční kotouč zakrývat z jeho pravé horní části a v maximu zatmění bude Slunce připomínat široký srpek plující nízko nad jihovýchodním obzorem.

Maximální fáze zatmění nastane v Praze v 9:24, Měsíc v tu chvíli zakryje Slunce ze 79 procent. Celý úkaz skončí v 10:51 posledním kontaktem Měsíce se slunečním diskem.

Přestože bude při vrcholné fázi zatmění zakryta větší část Slunce, je bezpodmínečně nutné použít při pozorování speciální ochranné pomůcky, které zabrání poškození zraku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy