Foto: Rozhledny v Praze a okolí? To není jen Petřín. Tady jsou tipy

Foto: Rozhledny v Praze a okolí? To není jen Petřín. Tady jsou tipy
Petřínská rozhledna měří přes 63,5 metru. Jde o jednu z nejznámějších dominant Prahy. Tyčí se na temeni kopce Petřín. Jako mnoho objektů i ona vznikla u příležitosti Zemské jubilejní výstavy v roce 1891 na popud Klubu českých turistů. Ty nadchl výlet do Paříže a tamější dominanta Eiffelova věž. Petřínská rozhledna je její zmenšenou kopií.
Podobně nepřehlédnutelný je Žižkovský vysílač (též Žižkovská televizní věž či Žižkovská věž). Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992. Leží na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Ve výšce 93 metrů se nachází vyhlídková kabina.
Průhonice (okres Praha-západ) - gloriet v zámeckém parku. Na návrší proti zámku v zámeckém parku v Průhonicích stojí gloriet - vyhlídková věž klasicistního původu, upravená na konci 19. století. Stavba přestala v první polovině 20. století sloužit svému účelu a postupně se proměnila ve zříceninu. Poměrně tenké cihelné zdivo bylo již na pokraji rozpadu. V roce 2009 byla na základě důkladného průzkumu vyhotovena projektová dokumentace a proběhla celková obnova. Podařilo se opravit a doplnit obvodové zdivo, obnovit stropní konstrukce včetně bedněné klenby a zahájit obnovu schodiště a omítek. Obnoven byl i sousední sklípek na potraviny.   (Zdroj: Národní památkový ústav)
Funkcionalistický vyhlídkový objekt na Barrandovských terasách z roku 1929 chátrá a je uzavřen stejně jako celý komplex budov. Je součástí urbanistického projektu Václava M. Havla na zahradní čtvrť.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 8. 2013 12:30
Projděte si známé i neznámé rozhledny v Praze a okolí, s výhledem, ale někdy taky bez něj.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy