Foto: Tady stojí za to zastavit. Nejzajímavější čerpací stanice na světě

Dan Poláček Eva Srpová Dan Poláček, Eva Srpová
25. 9. 2023 6:02
Čerpací stanice nemusí vypadat jen jako obyčejné tuctové škatule bez nápadu, u kterých je nejlepší jen zastavit, rychle natankovat a vyrazit vstříc zajímavějším místům. Existují pumpy, kam lidé míří cíleně. Třeba proto, že jsou vizuálně originální, mají zajímavou historii nebo je příjemné na nich trávit čas. Vybrali jsme ty nejzajímavější z celého světa.

Niemenharju, Finsko

Jednou z nejkrásnějších stanic v Evropě je ta ve Finsku, konkrétně u Niemenharju u jezera Kolima, u dálnice E75, která z Finska vede až do Řecka. Navrhlo ji helsinské architektonické Studio Puisto.

Vedle benzinky tu funguje také restaurace, obchod i hotel, nedávno přibyly útulné spací "buňky" ve stylu dnes tak moderního glampingu, a dokonce si tu řidiči na cestách mohou odskočit a zrelaxovat v sauně. 

Hlavní budovu podpírá 24 stromových sloupů, architekti údajně chtěli, aby se tu návštěvníci cítili jako v lese. Sloupy jsou ostatně konstruovány z lepeného vrstveného dřeva pocházejícího z místního lesa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy