Před rokem OKD prošla hackerským útokem, letos se na možnou hrozbu snaží připravit

ČTK ČTK
23. 12. 2020 7:49
Od hackerského útoku na počítačové sítě společnosti OKD, kvůli kterému musela před rokem přerušit těžbu černého uhlí, udělala firma řadu dílčích opatření. Jejich účelem je snížit riziko úspěšného kybernetického útoku. Další opatření podnik připravuje vzhledem k dynamicky se vyvíjejícím hrozbám, které s dodavateli průběžně vyhodnocuje. Řekla to mluvčí OKD Naďa Chattová.
Foto: ČTK

"Investujeme a měníme hardwarové a softwarové vybavení tak, aby v provozu nebyly již výrobcem nepodporované systémy, obsahující nezáplatované bezpečnostní zranitelnosti," uvedla Chattová. O IT síť a jednotlivé systémy OKD se stejně jako v minulosti starají ve spolupráci s vlastními zaměstnanci firmy také dodavatelé.

Kvůli útoku škodlivého viru na počítačovou síť firma 23. prosince 2019 ve všech dolech z bezpečnostních důvodů ukončila těžbu. O vánočních svátcích podnik ve spolupráci s externími firmami vytvořil oddělenou interní počítačovou síť a po nich těžbu obnovil. Výši škody, kterou tehdy výpadek způsobil, mluvčí neuvedla, před rokem ji firma odhadovala na více než pět milionů korun.

Podle Chattové měl útok dopad na těžbu pouze onoho 23. prosince, protože na svátky byla stejně plánována výluka. "Obnovit se podařila díky mimořádnému nasazení vlastních a dodavatelských IT pracovníků během Vánoc již 27. prosince 2019, přesně podle původních plánů," uvedla mluvčí.

Mimořádné nasazení všech IT specialistů podle ní trvalo až do úspěšného obnovení všech hlavních systémů, které v OKD zajišťují nejen výrobní, ale také ekonomické a personální procesy. Největší a nejdůležitější část počítačové sítě byla obnovena do poloviny ledna, na některých technologiích trvalo odstraňování následků útoku ještě další týdny.

OKD je jediný producent černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V Darkově a ČSA má těžba skončit v únoru, v ostatních dolech na konci roku 2022. Firma loni skončila ve ztrátě 861 milionů korun. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Jednotlivé části OKD budou postupně přecházet pod státní podnik Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti a bude mít na starosti i uzavírání dolů. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech pracuje přes 7000 lidí, v příštích měsících podnik zhruba 2000 zaměstnanců propustí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy