Před rokem OKD prošla hackerským útokem, letos se na možnou hrozbu snaží připravit

ČTK ČTK
23. 12. 2020 7:49
Od hackerského útoku na počítačové sítě společnosti OKD, kvůli kterému musela před rokem přerušit těžbu černého uhlí, udělala firma řadu dílčích opatření. Jejich účelem je snížit riziko úspěšného kybernetického útoku. Další opatření podnik připravuje vzhledem k dynamicky se vyvíjejícím hrozbám, které s dodavateli průběžně vyhodnocuje. Řekla to mluvčí OKD Naďa Chattová.
Foto: ČTK

"Investujeme a měníme hardwarové a softwarové vybavení tak, aby v provozu nebyly již výrobcem nepodporované systémy, obsahující nezáplatované bezpečnostní zranitelnosti," uvedla Chattová. O IT síť a jednotlivé systémy OKD se stejně jako v minulosti starají ve spolupráci s vlastními zaměstnanci firmy také dodavatelé.

Kvůli útoku škodlivého viru na počítačovou síť firma 23. prosince 2019 ve všech dolech z bezpečnostních důvodů ukončila těžbu. O vánočních svátcích podnik ve spolupráci s externími firmami vytvořil oddělenou interní počítačovou síť a po nich těžbu obnovil. Výši škody, kterou tehdy výpadek způsobil, mluvčí neuvedla, před rokem ji firma odhadovala na více než pět milionů korun.

Podle Chattové měl útok dopad na těžbu pouze onoho 23. prosince, protože na svátky byla stejně plánována výluka. "Obnovit se podařila díky mimořádnému nasazení vlastních a dodavatelských IT pracovníků během Vánoc již 27. prosince 2019, přesně podle původních plánů," uvedla mluvčí.

Mimořádné nasazení všech IT specialistů podle ní trvalo až do úspěšného obnovení všech hlavních systémů, které v OKD zajišťují nejen výrobní, ale také ekonomické a personální procesy. Největší a nejdůležitější část počítačové sítě byla obnovena do poloviny ledna, na některých technologiích trvalo odstraňování následků útoku ještě další týdny.

OKD je jediný producent černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V Darkově a ČSA má těžba skončit v únoru, v ostatních dolech na konci roku 2022. Firma loni skončila ve ztrátě 861 milionů korun. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Jednotlivé části OKD budou postupně přecházet pod státní podnik Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti a bude mít na starosti i uzavírání dolů. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech pracuje přes 7000 lidí, v příštích měsících podnik zhruba 2000 zaměstnanců propustí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy