Foto: Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které stačí. Neznámá tvář Jana Palacha

Foto: Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které stačí. Neznámá tvář Jana Palacha
Dům rodiny Palachových i s jejich cukrárnou v druhé polovině 30. let 20. století.
Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech na archivním snímku. Nedatováno. Ale už po roce 1948 - tedy po znárodnění a zrušení rodinné cukrárny.
Malý Jan Palach (* 1948) s otcem Josefem, který mu v roce 1962 předčasně zemřel na zástavu srdce. Nedatováno, někdy na počátku 50. let minulého století.
Na lavičce s dědou Palachem (vpravo). Dědeček si hyperaktivního vnuka přivazoval pro jistotu za ruku provázkem, aby mu nikam (což se i stalo) neutekl. Zobrazit 146 fotografií
Foto: Archiv Jiřího Palacha
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 16. 1. 2024 11:13
Před 55 lety, 16. ledna 1969, se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil vysokoškolský student Jan Palach. Radikálním způsobem dal najevo nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Dne 19. ledna v nemocnici popáleninám podlehl, o šest dní později měl v Praze pohřeb za účasti statisíců lidí. Připomeňte si Palachův život na archivních snímcích.

Mladý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach (*1948) je většinou historiků popisován jako tragická oběť sovětské okupace Československa v srpnu 1968 a následné sílící apatie ve společnosti. Podle přátel byl ale již od dětských let především bojovníkem. Až do umdlení se pral s mnohem silnějšími vrstevníky, když viděl, že ubližují slabším nebo týrají zvířata. Unikátní fotogalerie připomíná život, tragickou smrt, ale i úvahy dvacetiletého studenta, který tragicky zemřel v roce 1969, ale jeho smrt po dvaceti letech přispěla k pádu totalitního režimu v komunistickém Československu.

 

Právě se děje

Další zprávy