Maďarka a Američan získali Nobelovu cenu za vývoj přelomových mRNA vakcín

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2023 14:35
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala letos maďarsko-americká biochemička Katalin Karikóová a americký imunolog Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19. V pondělí to oznámil ve Stockholmu švédský Karolínský institut. Podle něj by v budoucnosti mohly být mRNA vakcíny použity například i k léčbě některých typů rakoviny.
Americký imunolog Drew Weissman a biochemička Katalin Karikóová.
Americký imunolog Drew Weissman a biochemička Katalin Karikóová. | Foto: Profimedia.cz

"Laureáti svými přelomovými objevy zásadně změnili chápání toho, jak mediátorové RNA vakcíny interagují s naším imunitním systémem. Přispěli tak k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcín během jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v moderní době," uvedl Nobelův výbor Karolínského institutu.

Maďarka Karikóová, která má také americké občanství, a Američan Weissman spolupracovali na Pensylvánské univerzitě a za svou práci dostali v minulosti již prestižní americkou Laskerovu cenu.

Vědci společně našli způsob, jak zabránit imunitnímu systému, aby spustil zánětlivou reakci proti laboratorně vyrobené mediátorové ribonukleové kyselině. To bylo řadu let vnímáno jako překážka k léčebnému využití mRNA. Své závěry zveřejnili v roce 2005.

Zájem o technologii mRNA začal následně stoupat a v roce 2010 již několik společností pracovalo na rozvoji této metody. Po propuknutí pandemie covidu-19 byly velkou rychlostí vyvinuty dvě mRNA vakcíny, které byly schváleny v prosinci 2020. Společně s dalšími vakcínami, založenými na jiných metodách, zachránily miliony životů, zabránily vážnému onemocnění mnoha dalších lidí a umožnily společnosti vrátit se k běžnému režimu, uvedl Nobelův výbor na svých webových stránkách.

V rozhovoru po zveřejnění jmen letošních laureátů Karikóová uvedla, že její matka každý rok spekulovala o tom, že by dcera mohla získat Nobelovu cenu. Vědkyně jí při tom připomínala, že bývaly doby, kdy pro svůj výzkum nedokázala ani dostat grant. Weissman uvedl, že zisk ceny je pro něj obrovská čest. Zdůraznil také, že výsledku se podařilo dosáhnout díky spolupráci obou zúčastněných.

Nobelova cena za fyziologii a lékařství je první z Nobelových cen, které budou vyhlášeny tento týden. Postupně budou následovat jména držitelů cen za fyziku, chemii, literaturu a za mír. Loni dostal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo, který popsal křížení pravěkých předků lidí. V příštích dnech budou oznámeni noví nositelé Nobelových cen za fyziku, chemii, literaturu a mír. Jako poslední jsou každoročně vyhlašovány ceny za ekonomii, jejichž laureáti budou známi v pondělí 9. října.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos činí 11 milionů švédských korun (23 milionů korun). Laureáti ocenění slavnostně převezmou 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, na základě jehož závěti jsou ceny udělovány.

 

Právě se děje

Další zprávy