Vraždy, útoky i věznění. V roce 2018 zemřelo dvakrát víc novinářů než loni

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 12. 2018 17:06
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou novináři "nepřátelé lidu". Český prezident zase v květnu při návštěvě Moskvy se svým protějškem Vladimirem Putinem vtipkoval o tom, že novináři by se měli likvidovat. Ze zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů vyplývají varovná čísla - násilnou smrtí jich letos ve světě zemřelo celkem 53, což je téměř dvakrát více než loni. Zavraždění, uvěznění nebo jinak perzekvovaní novináři se letos stali osobností časopisu Time, který je označil za "strážce".
Foto: Archiv HNonline.sk

Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová

Sedmadvacetiletý slovenský investigativní novinář Ján Kuciak byl spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zastřelen 21. února přímo ve svém domě ve Veľké Mače. Jejich těla policie objevila až po čtyřech dnech.

Hned zpočátku vyšetřovatelé pracovali s tím, že vražda souvisela s Kuciakovou profesí. Mladý novinář psal o působení italské mafie 'Ndrangheta na východním Slovensku a odkrýval také kauzy vlivného slovenského podnikatele Mariána Kočnera. Ten mu loni dokonce vyhrožoval a Kuciak na něj podal trestní oznámení, které ale policie odložila s tím, že se nejedná o trestný čin ani přestupek.

V říjnu slovenská policie zadržela osm osob podezřelých z vraždy Kuciaka a Kušnírové, včetně vykonavatele Tomáše Szabóa a řidiče Miroslava Marčeka. Kdo si vraždu objednal, ale není doposud jasné. Jeden ze zadržených označil za objednavatele Mariána Kočnera, který sedí od konce června ve vazbě v souvislosti s případem, v němž je obviněn z falšování směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun).  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy