Mimořádná zpráva

Vraždy, útoky i věznění. V roce 2018 zemřelo dvakrát víc novinářů než loni

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 12. 2018 17:06
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou novináři "nepřátelé lidu". Český prezident zase v květnu při návštěvě Moskvy se svým protějškem Vladimirem Putinem vtipkoval o tom, že novináři by se měli likvidovat. Ze zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů vyplývají varovná čísla - násilnou smrtí jich letos ve světě zemřelo celkem 53, což je téměř dvakrát více než loni. Zavraždění, uvěznění nebo jinak perzekvovaní novináři se letos stali osobností časopisu Time, který je označil za "strážce".
Foto: Archiv HNonline.sk

Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová

Sedmadvacetiletý slovenský investigativní novinář Ján Kuciak byl spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zastřelen 21. února přímo ve svém domě ve Veľké Mače. Jejich těla policie objevila až po čtyřech dnech.

Hned zpočátku vyšetřovatelé pracovali s tím, že vražda souvisela s Kuciakovou profesí. Mladý novinář psal o působení italské mafie 'Ndrangheta na východním Slovensku a odkrýval také kauzy vlivného slovenského podnikatele Mariána Kočnera. Ten mu loni dokonce vyhrožoval a Kuciak na něj podal trestní oznámení, které ale policie odložila s tím, že se nejedná o trestný čin ani přestupek.

V říjnu slovenská policie zadržela osm osob podezřelých z vraždy Kuciaka a Kušnírové, včetně vykonavatele Tomáše Szabóa a řidiče Miroslava Marčeka. Kdo si vraždu objednal, ale není doposud jasné. Jeden ze zadržených označil za objednavatele Mariána Kočnera, který sedí od konce června ve vazbě v souvislosti s případem, v němž je obviněn z falšování směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun).  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy