Lidé v Myanmaru už třetí den protestují proti převratu. Povzbuzují se gestem z filmu

ČTK ČTK
8. 2. 2021 6:41
Stovky lidí dnes třetím dnem demonstrují v Rangúnu proti vojenskému převratu v Myanmaru (Barmě) a proti zadržování zvolené vůdkyně civilní vlády Do Aun Schan Su Ťij. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AP dav nabývá na počtu a půlce dopoledne tamního času počet lidí přesáhl tisícovku. V neděli po celé zemi protestovaly desetitisíce lidí.

Protesty jsou podle Reuters největšími od takzvané šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali buddhističtí mniši, přičemž režim pokojné protesty brutálně potlačil.

V předvoji dnešního protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha, napsala s odvoláním na svědky agentura Reuters. Mniši mávali mnohobarevnými buddhistickými vlajkami a prapory červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii (NDL).

"Propusťte naše lídry. Respektuje naše hlasy. Odmítněte vojenský puč," stálo na jednom z transparentů. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

 

Právě se děje

Další zprávy