Český úřad narazil s regulací dat u Evropské komise. Varuje ho před obcházením práva

ČTK ČTK
30. 3. 2022 14:14
Záměr Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) přechodně regulovat velkoobchodní trh mobilních dat narazil na odpor Evropské komise. Její zástupci se v oficiálním dopisu ohradili proti postupu českého regulátora, který podle nich může porušovat právo Evropské unie. Ve středu to uvedl odborný server Lupa.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Tereza Meravá z tiskového oddělení regulátora pouze potvrdila, že dopis od Evropské komise obdržela, ale víc nechtěla komentovat. Dodala, že jednání Rady ČTÚ v této věci je teprve plánované a není dosud ani uzavřené vypořádání připomínek k návrhu.

V dokumentu, který má Lupa k dispozici, komise vyzývá Český telekomunikační úřad, aby od svého záměru upustil.

"Dopis to říká velmi jasně. Pokud ČTÚ přijme prozatímní opatření, které je v podstatě stejné jako návrh opatření, který jsme nedávno neakceptovali, může to být považováno za pokus o obcházení zákonů Evropské unie, což může vyústit v řízení pro porušení evropského práva proti Česku," potvrdil serveru Lupa.cz vysoký úředník Evropské komise, který si nepřál být jmenován.

Český telekomunikační úřad na začátku března oznámil, že chce zavést dočasnou regulaci velkoobchodního trhu mobilních dat. Na rok a půl operátorům T-Mobile, O2 a Vodafone zakáže stlačovat marže a stanoví maximální velkoobchodní cenu pro virtuální operátory. Důvodem je omezená konkurence na trhu, která nevede ke snižování cen pro spotřebitele.

O návrhu dočasných opatření rozhodla rada ČTÚ několik dní poté, co Evropská komise odmítla návrh úřadu na zavedení stálé regulace velkoobchodního trhu mobilních dat. Operátoři shodně uvedli, že nerozumí tomu, proč úřad navrhuje regulaci, kterou mu před několika dny zamítla Evropská komise.

Třem operátorům úřad navrhuje uložit povinnost, aby nabízely ve všech svých stávajících smlouvách o přístupu k mobilním sítím GSM, 3G, 4G a 5G dva regulační balíčky mobilních služeb. Regulace cen balíčků se uskuteční formou zákazu stlačování marží v kombinaci se stanovením maximální výše velkoobchodní ceny regulovaných balíčků.

 

Právě se děje

Další zprávy