Praha - Šest výzkumných projektů dosáhlo na desetimiliardové dotace z fondů Evropské unie. Ty rozhodnou o tom, které obory budou nejen v Česku, ale i v Evropě, na špici.
Celkově se hrálo o 2,07 miliardy eur, tedy asi 50 miliard korun. Ty měly být v letech 2007 až 2013 dány z prostředků Evropské unie na rozvoj české vědy. Jsou určeny na rozvoj regionů "zaostalejších", než je průměr Unie, což splňují všechny kraje kromě Prahy.
Paradoxně se tři z projektů budou realizovat právě v okolí Prahy. Po jednom si pak peníze na rozvoj rozeberou Liberec, Ostrava a Brno.
V souvislostech: Čeští vědci mají dostat miliardy. Bojují, kdo je získá
Obory budoucnosti
Jedním z oborů budoucnosti by se tak mohla stát například laserové fyzika a s ní spojený optický a elektronický průmysl. Akademie věd totiž obstála se svým projektem ELITPALS. Nový typ laseru, který vědci vybudují, totiž dosud v dané kvalitě neexistuje nikde ve světě.
Souboj brněnských vědeckých projektů vyhrál Středoevropský technologický institut CEITEC. Připravily ho brněnské vysoké školy jako centrum excelentního výzkumu v oblasti biotechnologií, biomedicíny a materiálových věd. Konkurenční CESLAB, který plánoval postavit velkou synchrotronovou laboratoř, prosazovala Akademie věd.
"Projekt vyžaduje významné závazky na národní úrovni a také závazek obnovovat a modernizovat zařízení. A to z veřejných rozpočtů," uvádí ministerstvo hlavní důvod, proč projekt neobstál. A to přesto, že podle kritiků tohoto výběru je rozpočet CEITECu nafouklý a neracionální.
Čtěte více:
Vědci staví za Prahou. Tam leží evropské peníze
Centrum špičkového výzkumu. Praha ne, spíš Terezín
Brno chce přitáhnout evropské vědce. Díky synchrotronu
Genomika, informační technologie, energie litosféry
Blízko Prahy ještě přibyde vědecké centrum Ústavu jaderného výzkumu v Řeži s projektem udržitelné energetiky a projekt BIOCEV, tedy budoucí celostátní centrum genomiky se sídlem ve Vestci.
V Liberci se usídlí vědci, kteří se budou zabývat využití geotermální energie litosféry například pro vytápění. Projekt nese název CVEVL. Miliardy získá i projekt jménem IT4Innovations, který chce v Ostravě vybudovat superpočítačové centrum a současně vytvořit výzkumný tým zaměřený na aplikovanou informatiku a výpočetní technologie.
Posouzení velkých projektů dostala za úkol komise zahraničních odborníků z uznávaných evropských institucí, jako je Evropská vědecká nadace, německý Institut Maxe Plancka a Fraunhoferův institut, akademie věd z Francie a Finska a další.