Ledovcová apokalypsa Karmadonu. Tragický osud úchvatné vesnice dodnes fascinuje

Rádio Svobodná Evropa Rádio Svobodná Evropa
17. 2. 2021 7:00
Téměř všichni obyvatelé vesnice Karmadon žijí po desetiletí v pětipodlažní budově. Po gruzínsko-osetinském konfliktu na počátku 90. let přišlo mnoho vesničanů o práci v nedalekém sanatoriu. Poté se v roce 2002 zhroutil do údolí obrovský ledovec. Navzdory všem protivenstvím zde lidé zůstali.
V roce 2002 se zhroutil obrovský ledovec, který zabil 125 lidí a zničil místní infrastrukturu. Navzdory všem protivenstvím zde lidé zůstali. | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Předtím představovalo sanatorium dobré časy. Autobus jezdil šestkrát denně. Žili jsme si dobře. Teď tady nic není, úřady se o nás nezajímají," tvrdí v reportáži Jevgenije Puchovová. Bývalá zdravotní sestra si stěžuje na malou penzi, která v přepočtu dosahuje necelých dvou tisíc korun.

Obyvatelé horské vesnice si živě pamatují tragédii ze září 2002. Tehdy na svahu Kavkazu zkolaboval ledovec a sjel do údolí. Poblíž Karmadonu zabil 125 lidí včetně vesničanů, pastevců a filmového štábu, který v oblasti natáčel.

"Znělo to, jako by jel někde traktor. Bylo tam takové burácení, když spadl. Asi 20 minut předtím jsem se odtamtud vrátila," vzpomíná dnes Valentina Gajevová. Lavina ledu, bláta a kamení zničila vše, co jí stálo v cestě, včetně termálních lázní.

Navzdory všem těžkostem opustilo vesnici jen pár lidí. Život ve fantastické krajině na svazích Kavkazu jim za to pořád stojí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy