Ledovcová apokalypsa Karmadonu. Tragický osud úchvatné vesnice dodnes fascinuje

Rádio Svobodná Evropa
17. 2. 2021 7:00
Téměř všichni obyvatelé vesnice Karmadon žijí po desetiletí v pětipodlažní budově. Po gruzínsko-osetinském konfliktu na počátku 90. let přišlo mnoho vesničanů o práci v nedalekém sanatoriu. Poté se v roce 2002 zhroutil do údolí obrovský ledovec. Navzdory všem protivenstvím zde lidé zůstali.
V roce 2002 se zhroutil obrovský ledovec, který zabil 125 lidí a zničil místní infrastrukturu. Navzdory všem protivenstvím zde lidé zůstali. | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Předtím představovalo sanatorium dobré časy. Autobus jezdil šestkrát denně. Žili jsme si dobře. Teď tady nic není, úřady se o nás nezajímají," tvrdí v reportáži Jevgenije Puchovová. Bývalá zdravotní sestra si stěžuje na malou penzi, která v přepočtu dosahuje necelých dvou tisíc korun.

Obyvatelé horské vesnice si živě pamatují tragédii ze září 2002. Tehdy na svahu Kavkazu zkolaboval ledovec a sjel do údolí. Poblíž Karmadonu zabil 125 lidí včetně vesničanů, pastevců a filmového štábu, který v oblasti natáčel.

"Znělo to, jako by jel někde traktor. Bylo tam takové burácení, když spadl. Asi 20 minut předtím jsem se odtamtud vrátila," vzpomíná dnes Valentina Gajevová. Lavina ledu, bláta a kamení zničila vše, co jí stálo v cestě, včetně termálních lázní.

Navzdory všem těžkostem opustilo vesnici jen pár lidí. Život ve fantastické krajině na svazích Kavkazu jim za to pořád stojí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy