Švédský ledovec zachránil v létě před táním experiment s plachtou

ČTK ČTK
8. 10. 2021 7:49
Nejméně 3,5 metru ledovce Helags v severním Švédsku před roztáním v létě ochránila látková plachta. S odvoláním na organizátory této soukromé iniciativy, která je ve Skandinávii první svého druhu, o tom v pátek informovala agentura Reuters.
Nejméně 3,5 metru ledovce Helags v severním Švédsku před roztáním v létě ochránila látková plachta.
Nejméně 3,5 metru ledovce Helags v severním Švédsku před roztáním v létě ochránila látková plachta. | Foto: Reuters

V důsledku globálního oteplování se zmenšují ledovce po celém světě. Nejvyšší švédská hora Kebnekaise jen za uplynulý rok přišla o dva metry ledové pokrývky.

Experiment s plachtou byl proveden na ledovci Helags, což je nejvyšší švédská hora ležící jižně od polárního kruhu.

"Pokryli jsme malou část ledovce plachtou z vlny a kukuřičného škrobu, abychom zjistili, zda se nám podaří tání sněhu a ledu oproti normálu trochu zpomalit," uvedl spoluautor iniciativy Erik Huss."Plachta ve skutečnosti zachránila před roztáním 3,5 až čtyři metry," dodal.

Huss, který je komunikační konzultant, vystudoval glaciologii a poznamenal, že ledovce jsou nejlepším ukazatelem změny klimatu. "Přesně dokládají, jak se mění klima, a také, co můžete dělat pro ochranu životního prostředí," řekl agentuře Reuters. Nápad s plachtou dostal spolu se švédským dobrodruhem a fotografem Oskarem Kihlborgem.

Plachtou bylo v létě zakryto zhruba 40 metrů čtverečních ledovce Helags. Huss a jeho přátelé ale chtějí experiment zopakovat na větší ploše a zapojit výzkumníky z oboru glaciologie, aby zajistili vědečtější postupy. Zároveň jednají také s výrobcem plachty o tom, zda by bylo možné materiál udělat tenčí, a tudíž lehčí.

Tenčí materiál bude pro rozšíření projektu podle Husse klíčový. Účastníci akce totiž mají v plánu biologicky rozložitelnou plachtu na ledovec vynést, aby minimalizovali emise uhlíku.

Autoři projektu doufají, že zvýší povědomí o tom, jakým hrozbám bude mnoho lidí ve světě čelit, pokud roztají ledovce.

"Miliardy lidí by přišly o přístup k vodě pro zemědělství a průmysl. Kam půjdou? Kde získají vodu?" uvedl Huss. "Miliardy lidí po celém světě žijí u pohoří, jako jsou Skalisté hory, Andy, Alpy, Himálaj (…), a závisejí na vodě z ledovců," dodal.

Dalším smyslem akce s plachtou je podle Husse ukázat, že konkrétní činy s cílem zmírnit dopady globálního oteplování mohou přinést výsledky.

Pokrývání ledovců plachtami, aby se zabránilo jejich tání, bylo vyzkoušeno například na severoitalském ledovci Presena. Švédský experiment s plachtou je ale prvním ve Skandinávii.

 

Právě se děje

Další zprávy