"Odtával." Detailní záběry ukazují alpský ledovec den před jeho tragickým pádem

Video Video
4. 7. 2022 14:41
Video z dronu natočené glaciologickou komisí Tridentské horolezecké společnosti ukazuje část alpského ledovce v italských Dolomitech den před jeho zřícením. Po jeho nedělním sesuvu zahynuly dvě desítky lidí, mezi nimi je i jedna oběť z Česka, tvrdí italská média. Agentura ANSA napsala, že mezi pohřešovanými jsou další čtyři Češi.
"Odtával." Horolezci zveřejnili detailní záběry pořízené den před tragickým zřícením ledovce. | Video: Reuters

Lidé z komise navštívili pohoří Marmolada v sobotu 2. července spolu s alpskými záchranáři. Komise v prohlášení po tragédii uvedla, že ji nebylo možné předvídat. Členové komise viděli, že malá část ledovce již taje, což byl podle nich vzhledem k vlně veder normální jev.

Na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, byl v sobotu naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. "To je extrémní vedro," řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan.

Je to "nepředstavitelná katastrofa, takový masakr, že bude obtížné určit přesnou totožnost obětí, protože těla byla roztrhána proudem ledu a kamení," sdělili agentuře ANSA vyšetřovatelé. Masa ledu a kamení se po úbočí hory řítila rychlostí až 300 kilometrů za hodinu, napsal list Il Messaggero.

"Slyšeli jsme hluk, jako když velmi silně prší, otočili jsme se a viděli šest nebo sedm lidí, kteří začali utíkat, aby unikli, ale velmi rychle dorazila černá vlna a všechno zasypala," řekla v rozhovoru se stanicí TGR Rai Trentino žena, která se na horu vydala se svým mužem.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na Instagramu o "nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus (ledovce) mohl uvolnit". Krátce po poledni v letní neděli se na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy