Dost sněžilo a léto bylo chladné. Ledovce ve Švýcarsku přesto letos tály

ČTK ČTK
19. 10. 2021 11:30
Švýcarské ledovce ztratily v tomto roce procento svého objemu i přesto, že byl dostatek sněhu a léto bylo chladnější. Příčinou je klimatická změna, uvedla v úterý podle agentury AFP Švýcarská akademie přírodních věd.
Ledovec ve Švýcarsku - ilustrační foto.
Ledovec ve Švýcarsku - ilustrační foto. | Foto: Reuters

"I když v roce 2021 je hlášena nejmenší ztráta ledu od roku 2013, žádné zpomalení úbytku ledovců není v dohledu," uvedli vědci zaměření na výzkum kryosféry. "Pokud jde o počasí, byly v roce 2021 splněny podmínky pro to, aby si ledovce trochu odpočinuly. Bohužel v době klimatické změny ani 'dobrý' rok ledovcům nestačí," dodali vědci.

Ztráta objemu ledu podle nich pokračuje, i když pomaleji, navzdory velkému množství sněhu v zimě a poměrně chladnému a proměnlivému létu.

Hojnost sněhu v měsíci květnu se ukázala na hoře Claridenfirn dosahující nadmořské výšky 2890 metrů, kde byla naměřena téměř sedmimetrová vrstva sněhu, což bylo nejvíc od začátku měření v roce 1914. Toto množství sněhu ochránilo ledovce až do deštivého července.

Podle sdělení komise expertů ale bylo tání na konci září značné a celé Švýcarsko přišlo o zhruba 400 tun ledu během posledních 12 měsíců, což představuje téměř jedno procento zbývajícího objemu ledu. Proto 22 ledovců podrobně sledovaných s pomocí švýcarské glaciologické sítě GLAMOS zaznamenalo úbytek ledu a u žádného ledovce nebyl zjištěn nárůst objemu ledu.

Video: Lidé zakrývají ledovec speciální vrstvou, aby ho zachránili

Ledovec Presena v severní Itálii taje. Ve snaze o jeho záchranu se každoročně pokládá ochranný kryt na ploše asi 120 000 metrů čtverečních. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy