Tři křesla jsou málo. Kleslová shodila koalici na Praze 10

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 11. 2014 13:40
Šéfka pražského ANO den před podpisem připravené dohody odstoupila od již vyjednané koalice. V Praze 10 tak může pokračovat staronové vedení v pozadí s kmotrem Hrdličkou.
Radmila Kleslová, v Praze pravá ruka Andreje Babiše
Radmila Kleslová, v Praze pravá ruka Andreje Babiše | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Městská část Praha 10 s více než sto tisíci obyvateli je poslední velkou městskou částí, která nemá jasné své nové vedení. Ustavující zastupitelstvo je přitom má potvrdit už tento čtvrtek.

Domluvené spojení ANO, TOP 09 a místní koalice Vlasta, které by mělo ve 40členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 25 hlasů, totiž v pondělí večer těsně před podpisem smlouvy rozbourala předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová, která měla být ve čtvrtek zvolená starostkou Prahy 10.

"Zavolala nám, že jí to neschválil její zastupitelský klub," uvedla lídryně sdružení Vlasta Renata Chmelová, která měla být podle předběžné dohody novou první místostarostkou Prahy 10. 

Proč o tom mluví? Měla mlčet

Sama Kleslová je tím, že Chmelová o krachu podpisu dohody informovala, rozladěna. Podle ní pouze kvůli zdravotním problémům dcery posunula jednání, na němž měla být koaliční smlouva podepsána.

"Dohodli jsme se, že dokud jednáme, tak nebudeme nic komentovat. Ale teď jsem ráda, že jsem to jednání zrušila," oznámila Kleslová.

Ale současně přiznala, že její klub definitivní podobu jí vyjednané dohody skutečně neschválil. "Na klubu mi řekli, že je to nevýhodné, že mám jednat o výhodnější variantě. My jsme vítězové voleb a měli bychom jen jednu třetinu v radě. S tou nic nemůžeme prosadit," uvedla.

Komunální volby na Praze 10 vyhrálo s minimálním náskokem ANO, které za 19 procent hlasů získalo 9 zastupitelských křesel. O jedno procento méně voličů pak dalo hlas koalici Vlasta (sdružení nezávislých, lidovců a LES s podporou Pirátů), která získala 8 křesel, stejně jako těsně třetí TOP 09.

Staronová vláda je prý již domluvena

A trojice tak od počátku vyjednávala s tím, že každá ze stran bude mít po třech křeslech v radě a vítěznému ANO připadne post starostky pro Kleslovou. "Starostka je jen funkce na nošení řetězu, důležitá je většina v radě. A oni spolu mají dohodu a kdykoliv nás přehlasují," argumentuje Kleslová.

Podle informací Aktuálně.cz je přitom téměř jisté, že ANO se nakonec dohodne se stranami a především lidmi, kteří na radnici vládli dosud. "Už zhruba týden je to víceméně domluvené," řekl Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity jeden ze zvolených zastupitelů. A do vedení městské části se tak opět dostanou lidé blízcí kmotrovi Tomáši Hrdličkovi.

Kleslová se totiž zřejmě spojí se svojí bývalou domovskou ČSSD. Za tuto stranu přitom byla až do jara místostarostkou, a ČSSD jí dokonce trpěla i to, že v té době už zakládala buňku ANO a za stranu Andreje Babiše už více než rok vystupovala.

A k nim se přidá i ODS v čele s bývalým starostou Milanem Richtrem, Nezávislí pro Prahu 10 dosluhujícího starosty Bohumila Zoufalíka (i ten byl donedávna v ODS) a Strana zelených, jejímž lídrem je nová senátorka Ivana Cabrnochová. Tato koalice složí v zastupitelstvu dohromady 22 hlasů.

Sama Kleslová však informace o tom, že by již byla se svými bývalými kolegy - dosavadní radniční koalici totiž tvoří ODS, ČSSD a zelení spolu s odpadlíky z ODS v čele se Zoufalíkem - domluvená, odmítá.

"Jednáme průřezově se všemi subjekty. Ale řekli jsme si, že máme prioritně jednat na vládním modelu," uvedla pouze.  

 

Právě se děje

Další zprávy