Proplácení faktur pro Kleslovou v Českých drahách řešila její bývalá koncipientka

Radek Nohl Radek Nohl
23. 11. 2015 11:05
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová měla v Českých drahách svého spojence. V době, kdy drahám poskytovala právní služby, začala ve firmě pracovat i Lenka Zohnová. Ta dříve byla koncipientkou v kanceláři Radmily Kleslové a po svém nástupu do ČD řešila také smlouvy, které drahám posílala právě starostka Prahy 10. Kleslová státní firmě za své služby fakturovala každý měsíc 40 tisíc korun bez DPH. Smlouva s Českými drahami byla ukončena po čtyřech letech letos v červenci.
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová měla v Českých drahách v době, kdy pro tuto firmu pracovala její advokátní kancelář, svého spojence. Faktury, které si nechávala od státních drah proplácet a podle nichž inkasovala každý měsíc 40 tisíc korun, řešila Lenka Zohnová. Než do drah nastoupila, pracovala i jako koncipientka u Radmily Kleslové.

Jak již dříve uvedl deník Aktuálně.cz, Kleslová poskytovala své služby Českým drahám od roku 2011 až do konce července 2015. Šlo tedy také o období, kdy byla v čele hnutí ANO v Praze a poté i starostkou Prahy 10. Každý měsíc Kleslová podle smlouvy inkasovala 40 tisíc korun bez DPH. Celkem se jednalo o 1,68 milionu korun.  

Jenže v tomto období České dráhy například rozporovaly i proplacení čtyř faktur, které jim Kleslová poslala. "Vzhledem k tomu, že předaná práce není pokrytá smlouvou, nelze uvedenou fakturu proplatit," napsala šéfka právního odboru Českých drah Daniela Kovalčíková v mailu, ze kterého citoval server Neovlivní.cz.

Smlouvu s Kleslovou zdědila, tvrdí dráhy

Adresátem onoho mailu byla Lenka Zohnová. Ta tehdy pracovala na odboru ekonomiky a faktury řešila. "U vzniku smlouvy jsem nebyla. Převzala jsem ji až později jako součást další agendy při svém přestupu z odboru nákupu na odbor ekonomiky," řekla Aktuálně.cz Zohnová. V tom, že řešila proplácení faktur pro svého bývalého zaměstnavatele, problém nevidí.

České dráhy na dotazy reagují téměř stejně jako Zohnová. Smlouvu podle mluvčího Radka Joklíka jen zdědila. "Paní Zohnová smlouvu s advokátní kanceláří paní Kleslové nepřipravovala a nebyla ani u jejího podpisu," uvedl Joklík.  

Koncipientkou v advokátní kanceláři Radmily Kleslové byla Lenka Zohnová mezi roky 2006 až 2010. Následně se stala samostatnou advokátkou. Svou praxi ale na začátku roku 2013 pozastavila. Právě kvůli práci v Českých drahách. "Výkon advokacie má pozastavený, protože jí vznikl v jiné profesi pracovní poměr, což je dle zákona o advokacii důvod, pro který advokát musí výkon advokacie pozastavit," vysvětlila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Kleslová vedle Český drah pracovala také pro další státní firmy: ČEZ, pražský dopravní podnik, ČEPRO a Správu železniční dopravní cesty. Celkově si starostka Prahy 10 prací pro státní či polostátní firmy přišla na více než 13 milionů korun bez DPH. Po tlaku nakonec byly smlouvy vypovězeny.

O práci pro státní firmy se ale Kleslová bavit nechce. Opakovaně sdělila, že je vázána mlčenlivostí a o svých klientech se s novináři bavit nebude.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy