Proplácení faktur pro Kleslovou v Českých drahách řešila její bývalá koncipientka

Radek Nohl Radek Nohl
23. 11. 2015 11:05
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová měla v Českých drahách svého spojence. V době, kdy drahám poskytovala právní služby, začala ve firmě pracovat i Lenka Zohnová. Ta dříve byla koncipientkou v kanceláři Radmily Kleslové a po svém nástupu do ČD řešila také smlouvy, které drahám posílala právě starostka Prahy 10. Kleslová státní firmě za své služby fakturovala každý měsíc 40 tisíc korun bez DPH. Smlouva s Českými drahami byla ukončena po čtyřech letech letos v červenci.
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová měla v Českých drahách v době, kdy pro tuto firmu pracovala její advokátní kancelář, svého spojence. Faktury, které si nechávala od státních drah proplácet a podle nichž inkasovala každý měsíc 40 tisíc korun, řešila Lenka Zohnová. Než do drah nastoupila, pracovala i jako koncipientka u Radmily Kleslové.

Jak již dříve uvedl deník Aktuálně.cz, Kleslová poskytovala své služby Českým drahám od roku 2011 až do konce července 2015. Šlo tedy také o období, kdy byla v čele hnutí ANO v Praze a poté i starostkou Prahy 10. Každý měsíc Kleslová podle smlouvy inkasovala 40 tisíc korun bez DPH. Celkem se jednalo o 1,68 milionu korun.  

Jenže v tomto období České dráhy například rozporovaly i proplacení čtyř faktur, které jim Kleslová poslala. "Vzhledem k tomu, že předaná práce není pokrytá smlouvou, nelze uvedenou fakturu proplatit," napsala šéfka právního odboru Českých drah Daniela Kovalčíková v mailu, ze kterého citoval server Neovlivní.cz.

Smlouvu s Kleslovou zdědila, tvrdí dráhy

Adresátem onoho mailu byla Lenka Zohnová. Ta tehdy pracovala na odboru ekonomiky a faktury řešila. "U vzniku smlouvy jsem nebyla. Převzala jsem ji až později jako součást další agendy při svém přestupu z odboru nákupu na odbor ekonomiky," řekla Aktuálně.cz Zohnová. V tom, že řešila proplácení faktur pro svého bývalého zaměstnavatele, problém nevidí.

České dráhy na dotazy reagují téměř stejně jako Zohnová. Smlouvu podle mluvčího Radka Joklíka jen zdědila. "Paní Zohnová smlouvu s advokátní kanceláří paní Kleslové nepřipravovala a nebyla ani u jejího podpisu," uvedl Joklík.  

Koncipientkou v advokátní kanceláři Radmily Kleslové byla Lenka Zohnová mezi roky 2006 až 2010. Následně se stala samostatnou advokátkou. Svou praxi ale na začátku roku 2013 pozastavila. Právě kvůli práci v Českých drahách. "Výkon advokacie má pozastavený, protože jí vznikl v jiné profesi pracovní poměr, což je dle zákona o advokacii důvod, pro který advokát musí výkon advokacie pozastavit," vysvětlila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Kleslová vedle Český drah pracovala také pro další státní firmy: ČEZ, pražský dopravní podnik, ČEPRO a Správu železniční dopravní cesty. Celkově si starostka Prahy 10 prací pro státní či polostátní firmy přišla na více než 13 milionů korun bez DPH. Po tlaku nakonec byly smlouvy vypovězeny.

O práci pro státní firmy se ale Kleslová bavit nechce. Opakovaně sdělila, že je vázána mlčenlivostí a o svých klientech se s novináři bavit nebude.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy