Komunisté při volbě prezidenta zvýšili svou cenu

Martina Macková, Eliška Bártová
9. 2. 2008 22:55
Teď KSČM zvažuje jména až osmi nových kandidátů
Po volbě. Nezvolili ani Václava Klause, ani Jana Švejnara.
Po volbě. Nezvolili ani Václava Klause, ani Jana Švejnara. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ze sobotního volebního klání vyšli vítězně komunisté. Ti už dopředu avizovali, že se zachovají tak, aby znemožnili zvolení prezidenta v první volbě.

Komunistům jejich strategie vyšla. Kvůli náhle nemocným zákonodárcům napomohla KSČM - svým nehlasováním - zablokování první volby.

Komunisté tak mají za sebou bitvu, čeká je však další - druhá volba se koná už v pátek.

KSČM pro ni vážně zvažuje nového kandidáta. Podle informací Aktuálně.cz mají komunisté v tuto chvíli už osm jmen, a jsou mezi nimi i ženy, o kterých by chtěli jednat. "Kampaň tyto osobnosti dělat nemusí, rozhoduje dohoda stran," řekl Aktuálně.cz jeden z volitelů za KSČM.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik Aktuálně.cz potvrdil, že strana už jednala s některými potenciálními kandidáty pro druhou volbu. "S některými jsme jednali, s některými ještě ne. Je důležité, abychom se na nich shodli my a pak je budeme navrhovat dalším stranám," vysvětlil.

Foto: Aktuálně.cz
Online přenos z volby prezidenta
-
 ŽIVĚ: Nová volba v pátek. Zřejmě s Klausem i Švejnarem
Analýza
-
ODS prohrála Klausovi dvě kola prezidentské volby
Fotoblog
-
Pohled do zákulisí. Exkluzivně z Hradu
Video
-
Podívejte se na projevy Klause a Švejnara

Nevyloučil přitom, že by jednali i o Janu Švejnarovi, další konkrétní, konkrétní jména komunisté zatím nezveřejnili. Vedení strany se k poradě nad jmény sejde podle Kováčika až v úterý.

Komunisté vstupují do jednání o novém kandidátovi v relativně silném postavení. "Kandidát může mít šanci jen tehdy, když se na něm shodne více stran než zelení a ČSSD. Myslíme si, že by to neměl být člen KSČM a měla by to být opět nadstranická osobnost. Když to nyní nešlo s těmito dvěma kandidáty, měli bychom to zkusit s jinými," dodal Kováčik.

Pro Švejnara

Sociální demokraté se však prozatím tváří, že nového kandidáta nehledají a slibují znovu podporu Janu Švejnarovi. "My budeme do druhé volby na 99 procent znovu podporovat Jana Švejnara," uvedl Paroubek.

Švejnar zůstane dál jasným kandidátem také pro Stranu zelených. Sám Švejnar kandidaturu do druhé volby potvrdil.

Kandidáta nebude měnit ani ODS. "Půjdeme samozřejmě s Václavem Klausem i do další volby," řekl po třetím neúspěšném hlasování premiér Mirek Topolánek. "Další volby se nebojíme, jdeme do ní s velkou sebedůvěrou."

Jedinou další stranou, která tak připouští možnost postavení nového kandidáta, jsou lidovci.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy