ODS prohrála Klausovi dvě kola prezidentské volby

Petr Holub
9. 2. 2008 0:25
Analýza: Jak číst volbu hlavy státu
Šéf opozice Jiří Paroubek při poradě se členy vládní koalice: Martinem Bursíkem a Kateřinou Jacques (SZ). Tak vypadal pátek.
Šéf opozice Jiří Paroubek při poradě se členy vládní koalice: Martinem Bursíkem a Kateřinou Jacques (SZ). Tak vypadal pátek. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Ze Španělského sálu Pražského hradu v pátek odcházeli s úsměvem Zelení, sociální demokraté a komunisté. Občanští demokraté na dotazy novinářů neodpovídali, lidovci si navzájem vyčítali své hlasování.

Málokdo z nich čekal výsledek, který přinesl první den prezidentské volby: Václav Klaus se musí vážně bát o své znovuzvolení.

Švejnar má skutečnou šanci

Sociální demokraté spolu se svými spojenci uskutečnili do písmene plán, podle kterého je cestou k úspěchu veřejná prezidentská volba. Využili všech příležitostí: Například toho, že v čele sněmovny stojí sociální demokrat Miloslav Vlček. I když řídil volbu nešikovně, své úkoly splnil.

Švejnarovská koalice Jiřího Paroubka a Martina Bursíka přitom s přehledem odrazila dva pokusy, kterými se ODS snažila jejich záměry překazit.

Veřejná volba ukázala, že kandidát ČSSD a zelených má k dispozici mnohem víc hlasů, než se čekalo. Hlasovali pro něho i všichni komunisté, jen se dvěma výjimkami nezávislí senátoři a dokonce deset lidovců. 

Přívrženci Jana Švejnara rozhodli také o načasování třetího kola volby. I když se občanští demokraté snažili, aby všechna tři kola proběhla ještě včera večer, potřetí se bude hlasovat až v sobotu ráno.

Tím vzniká prostor pro dosud velmi málo pravděpodobnou možnost: získat několik hlasů a pokud Švejnara přímo nezvolit, tak alespoň zablokovat zvolení Václava Klause v první volbě.

Foto: Aktuálně.cz
Online přenos z volby prezidenta
-
 ŽIVĚ z Hradu: Rozhodne sobota. Klaus i Švejnar jsou ve finále
Zákulisní počty
-
Veřejná volba očima ODS: Máme 147 hlasů pro Klause
Fotoblog
- Pohled do zákulisí. Exkluzivně z Hradu
Video
- Podívejte se na projevy Klause a Švejnara

Izolovaná ODS

U občanských demokratů překvapilo, jak málo byli na prezidentskou volbu připraveni. Při své snaze zabránit veřejné volbě se ocitli v izolaci proti všem ostatním parlamentním stranám. Jen improvizovali a přitom nechali veškerou odpovědnost za strategii klausovského tábora na jediném politikovi, předsedovi klubu ODS Petr Tluchořovi.

Petr Tluchoř osamocen za řečnickým pultem.
Petr Tluchoř osamocen za řečnickým pultem. | Foto: Ludvík Hradílek

Připraveni nebyli ani na možnost, že se opravdu bude volit veřejně. V prvním kole měli k dispozici jen 139 hlasů, tedy o dva méně, než kolik by stačilo na zvolení ve třetím kole, kde se sčítají hlasy poslanců a senátorů.

Klausovi chybí hlas k jistotě

Václav Klaus zůstává favoritem i pro třetí kolo prezidentské volby. Přinejmenším o tom svědčí 142 hlasů, které dostal podle předběžných výsledků druhého kola. Opakování stejného výsledku v sobotu by mu zaručilo prezidentskou funkci na dalších pět let.

Není však rozhodnuto. Druhé kolo proběhlo ve znamení spěchu a únavy všech účastníků. Důsledkem bylo i to, že parlamentní zřízenci napočítali 202 poslaneckých hlasů. Je velmi pravděpodobné, že šlo o dva hlasy Klausovi navíc.

Nepochybné je pouze to, že pro stávajícího prezidenta hlasovalo 122 zákonodárců ODS, dva nezávislí poslanci, dvě nezávislé senátorky a 14 lidovců. Celkem 140 lidí.

Není proto pochyb, že občanští demokraté v noci osloví s žádostí o podporu především lidovecké a nezávislé senátory. 

Koalici hrozí krize

Předvídat třetí kolo je nemožné, ale už výsledky prvního dne prezidentské volby mění politickou scénu. 

Česko má opozici, jejíž sebevědomí značně narostlo.

Paroubkovi se podařilo splnit hlavní úkol: dokázat veřejnosti, že jeho strana je jednotná, silná a tedy i perspektivní. Má široký koaliční potenciál, do kterého patří nejen komunisté, ale také Zelení a liberálové v Senátu.

Sociální demokraté tak překonali trauma z pět let staré prezidentské volby, při které se jejich strana téměř rozpadla. 

Zároveň všichni uviděli, jak křehká je vládní koalice. Zelení stáli při prezidentské volbě ostře proti ODS, lidovci znovu prokázali, jak jsou rozhádaní. Oslabila se pozice Mirka Topolánka ve vlastní straně. Odpovědnost za nepodařenou prezidentskou volbu mu bude připomenuta nejpozději na podzimním stranickém kongresu.

Koalice má v příštích týdnech prosazovat své nejdůležitější reformy penzí a zdravotnictví. Ještě předtím však bude mít starost, aby se udržela vcelku. Vysvětlit si navzájem si chování při prezidentské volbě bude stát koaliční lídry hodně energie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy