Expert online: ČSSD vnutila ostatním své noty

Redakce DOM
9. 2. 2008 14:55
Jan Herzmann o tom, jak číst volbu prezidenta

Praha - Politici už druhý den obstrukcemi blokují volbu prezidenta. Dlouhé přestávky, horečnaté vyjednávání, kolapsy zákonodárců.

Jak se vyznat v tom, co se na Pražském hradě děje? Hrají strany pouze o prezidenta, nebo také myslí na to, že zároveň mohou získat větší popularitu mezi voliči?

Právě o tom jste mohli diskutovat on-line s Janem Herzmannem ze společnosti Factum Invenio, která dlouhodobě sleduje popularitu politiků a podporu stran u občanů. Herzmann začal živě odpovídat v sobotu ve 14:00.

Za vítěze prezidentské volby označil KSČM. A také sociální demokracii. "ČSSD skutečně převzala iniciativu a díky změně názoru na proceduru hlasování ze strany Zelených vnutila parlamentu svoje noty. Připadá mi, že ODS nebyla na tento scénář dostatečně připravena," řekl například.

Odpovědi Jana Herzmanna čtěte zde:

Odpovězeno: 09. 02. | 14:12Autor: Martin U.

Otázka: Obávám se, že to čeho jsme nyní svědky může vyvolat znechucení "demokratickou politikou" u českých voličů (ať už voličů ODS, ČSSD, KDU-ČSL či Zelených) a naopak výrazný nárůst volebních výsledků KSČM v příštích volbách.

Jaký je prosím Váš názor? Děkuji.

Jan Herzmann: Dobrý den, zdravím čtenáře Aktuálně.cz. Myslím, že celá záležitost ještě o kousek sníží beztak nevalnou důvědu české veřejnosti vůči politickým stranám a vůči parlamentu. To může vést k nižší volební účasti a tím nepřímo nahrát krajn ím politickým stranám - nalevo KSČM, napravo zatím neparlamentním republikánům

Odpovězeno: 09. 02. | 14:12Autor: Šídlo

Otázka: Dobrý den. Kdo podle vás získá na volbě největší politický kapitál?

Jan Herzmann: Ti, kdo se jich nijak nezúčastnili. Ale musím přiznat, že tuhle odpověď jsem si tak trochu vypůjčil od Miroslava Šimka.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:13Autor: Libuše Kvasničková

Otázka: Dobrý den. Můžete říci, který přístup politických stran k volbě presidenta za daných podmínek se vám jeví jako skutečně profesionální, nebo alespoň nejoptimálnější a proč?

Jan Herzmann: Dokud volba neskončí, je těžké to hodnotit. Strany, které skutečně bojovaly (hlavně ČSSD a ODS), odvedly technicky dobrou práci. Je ale otázka, zda právě tohle od demokratických stran čekáme.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:23Autor: Michael Jánský

Otázka: Dobrý den, jak teď vidíte šance na přijetí zákona o církevních restitucích? Bude na něj mít volba nějaký vliv? Díky.

Jan Herzmann: Myslím, že situace se zkomplikovala. Strany budou zřejmě ještě méně ochotné ke společnému postupu, lze čekat parlamentní obstrukce.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:24Autor: Politoložka

Otázka: Dojde podle vás k rozpadu vládní koalice - a proč?

Jan Herzmann: Odpovídal jsem na to nepřímo na otázku aaa, tak ještě jednou: nemyslím, protože by to oslabilo pozici ODS. Buď by musela vstoupit do velké koalice nebo dokonce přejít do opozice.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:26Autor: Rákosníček

Otázka: Domnívám se, že po tomhle musí stoupnout důvěra ve Stranu zelených. Nenechají se manipulovat a stojí si za vlastním názorem. Souhlasíte?

Jan Herzmann: Nevím. Některým lidem se zdá, že Strana zelených neměla měnit svůj názor na způsob hlasování a že právě tím si ublížila. Dokud neprovedeme nový průzkum preferencí, raději bych nehádal, jaký vliv první volba prezidenta na podporu jednotlivých stran měla.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:26Autor: mik

Otázka: dobrý den, jak je možné,že v naší politice lze uplatňovat takovou aroganci, nadutost a sprostotu z vládnoucí strany,když nevládne z nějaké převážné většiny, ale díky jenomu, či dvěma hlasům a korupci ?

Jan Herzmann: V české politice vidím mnoho arogance a nadutosti u mnohých osobností z řady politických stran. Počet hlasů ve sněmovně s tím nemá mnopho společného. Současně je ale třeba si uvědomit, že v zastupitelské demokracii rozhoduje většina zvolených a mnoho nezáleží na tom, jde-li o většinu jednoho nebo padesáti hlasů. Ústava vyjmenovává případy, kdy je třeba nějaká speciální, velká většina - to se týká klíčových věcí, hlavně změn ústavy samotné.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:28Autor: aaa

Otázka: Domníváte se,že neadekvátní a překotné jednání Bursíka rozklíží koalici? Kdo podle vás má největší šance,Klaus, který zde žije pořád nebo američan Švejnar,který turisticky přicestoval do ČR a míslí si,že spasí naši zem?Co si mylsíte o kultuře horní a dolní komory v souvislost,co se včera a dnes děje

Jan Herzmann: Nehodnotil bych jednání papa Bursíka ani jako překotné, ani jako neadekvátní. Strana zelených změnila strategii, což není nic mimořádného. Neriskuje mnoho, protože pokud by ji ODS "vytlačila" z koalice, vláda by ztratila parlamentní většinu a jedinou šancí by byla velká koalice. V ní by Mirek Topolánek určitě neměl tak pevné postavení jako v současné koalici.
K vaší druhé otázce: dění v parlamentu se mi včera a dnes nelíbilo, ale dobře vím, že v jiných parlamentech se dějí podobné nebo i horší věci. Někdy dojde i na fyzické napadení. Inu, v politice jde o hodně.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:31Autor: Tomas U.

Otázka: Vas nazor: privede tato zdlouhava a nedustojna volba soucasne politiky k prime volbe prezidenta obcany?

Jan Herzmann: Určitě ne v letošním roce. Za nejpravděpodobnější považuji, že ČSSD zařadí přímou volbu prezidenta do svého volebního programu v roce 2010. Tenhle bod bude lákavý, protože nerozhodní voliči budou mít tendenci podpořit stranu prosazující veřejnou volbu.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:32Autor: Petr K.

Otázka: Dobrý den, pane Herzmanne. Myslíte si, že po této volbě stoupne tlak na přímou volbu presidenta do té míry, že dojde ke změně Ústavy? (Bude se společnost do té míry mobilizovat, nebo budeme po česku nadávat u piva?) Politici samozřejmě nemají motivaci vzdát se této pravomoci - co by se muselo stát?

Jan Herzmann: Myslím, že klíč bude ve snaze politiků získat prostřednictvím tématu přímé volby hlasy v parlamentních volbách, jak jsem před chviličkou odepsal Tomášovi U. My občané nemáme moc prostředků věc ovlivnit, protože změna ústavy vyžaduje ústavní většinu v obou komorách paralmentu.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:32Autor: BBB

Otázka: Domnivate se, ze lide neznajici vyjmenovana slova ceskeho jazyka maji moralni pravo napadat Jana Svejnara kvuli jeho dvojimu obcanstvi?

Jan Herzmann: Znalost vyjmenovaných slov ani malé násobilky není podmínkou účasti v politickém životě a v demokracii má každý občan právo na politické názory. Když někomu vadí Švejnarovo dvojí občanství, má právo to (slušně) říkat nebo psát, ať je sám jakýkoli.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:39Autor: Jan Dobrota

Otázka: Myslíte, že se volba prezidenta odrazí nějakým způsobem na volebních preferencí KDU-ČSL?

Jan Herzmann: Odpovím stejně jako v případě Strany zelených: opravdu si netroufám hádat. Musíme počkat, až přidou první "povolební" výsledky průzkumů preferencí. A mimochodem, v tuto minutu ještě není jasné, jak dopadla tato volba a zda bude nebo nebude další.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:40Autor: Daněk

Otázka: Dobrý den, jak by podle vás vypadala ekonomika naší země kdyby všichni pracovali tak jako poslanci a senátoři?

Jan Herzmann: Jako za socialismu.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:40Autor: Petr K.

Otázka: A dovolte ještě jeden dotaz: Ze čtení diskusních fór na internetu, a bohužel i z některých hlasů v mém okolí (obojí samozřejmě hrubě nerepresentativní) mám dojem o rostoucí polarizaci společnosti v posledních pár letech. Potrvrzují vaše výzkumy podobný trend? Díky, hezký den, Petr K.

Jan Herzmann: Ano, průzkumy potrvrzují polarizaci, a to ve dvou směrech. Jednak se politická voličská soustřeďuje na nejsilnější politické strany, jednak jsou vůči sobě příznivci jednotlivých stran čím dál tím méně tolerantní. Máme velké štěstí, že země není v žádné krizové situaci, kdy by bylo potřeba přijmou rychle nějaké všeobecně přijatelné politické rozhodnutí.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:41Autor: rony

Otázka: jak se odrazí prezidentská volba - hlavně její průběh - na volebním průzkumu, který budete dělat v únoru?

Jan Herzmann: Pokud myslíte proces výzkumu, neodrazí se nijak. Pokud myslíte výsledky, znovu odpovídám: nevím, netuším. Nemám ani žádnou hypotézu kromě jediné: připravenost k volební účasti klesne.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:41Autor: pepa

Otázka: Měl by se jan švejnar pokusit o založení nové politické strany. Měla by šanci na úspěch?

Jan Herzmann: Jeden člověk na úspěch politické strany nestačí. Kdyby se našel tým lidí schopných stranu dobře organizovat, měl by slušnou šanci být úspěšným lídrem takové liberální strany. Zatím ale všechny pokusy o prosazení liberální strany v české politice zkrachovaly.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:42Autor: Petr

Otázka: Dobrý den,
mě připadá že pan Švejnar vyrazil do Čech,aby radar v Brdech byl stopro.Co si o tom myslíte?

Jan Herzmann: Při vší úctě, Petře, to je nesmysl. Pana Švejnara podporuje ČSSD, která nepodporuje radar. Naopak Mirek Topolánek podporuje pana Klause a radar. To s Vaším hypotézou opravdu nejde dohromady.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:46Autor: Merry

Otázka: Co myslíte: Zhorší se po tomto extempore vztahy mezi Klausem a Topolem? Díky, ať se daří.

Jan Herzmann: Nevidím k tomu důvod. ODS asi udělala vše, co mohla, aby byl Václav Klaus zvolen.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:47Autor: Libuše Bájová

Otázka: Dobrý den. Přečetla jsem si na Aktuálně.cz výklad Petra Holuba, že v pátek ODS prohrála Klausovi dvě kola volby. Že se to hrálo podle not ČSSD-KSČM. Souhlasíte s tímto výkladem?

Jan Herzmann: ČSSD skutečně převzala iniciativu a díky změně názoru na proceduru hlasování ze strany Zelených vnutila parlamentu "svoje noty". Připadá mi, že ODS nebyla na tento scénář dostatečně připravena. Ale současně opravdu nevím, zda v sobotu měla ODS reálnou šanci v 1. nebo 2. kole Václava Klause prosadit. Spíš mne překvapilo, že se to nepodařilo ani ve 3. kole.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:47Autor: Klaus

Otázka: Politici nikoho nezvolili. Pro koho je podle vás tahle situace nejvýhodnější?

Jan Herzmann: Pro KSČM.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:48Autor: VIKI

Otázka: Zjišťovali jste někdy, proč lidé nechtějí na místě prezidenta změnu? I když se jí samozřejmě nejpozději za 5 let nevyhneme.

Jan Herzmann: Přímo jsme to nezjišťovali, ale z mnoha průzkumů vyplývá, že Václav Klaus skutečně má důvěru velké části české veřejnosti. Není proto divu, že je dost těch, kteří si změnu na Hradě nepřejí.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:58Autor: Jan Dobrota

Otázka: Má vůbec Jan Švejnar možnost být zvolen? Pokud nezíská hlasy lidovců nebo ODS, což vypadá jako málo pravděpodobné, tak jeho maximum je 138 hlasů..

Jan Herzmann: Zatím ani v jedné volbě tolik nezískal, takže to bude mít skutečně těžké. V politice ale není vyloučeno téměř nic.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:59Autor: Horalka

Otázka: Dobrý den, celá věc je samozřejmě velice průhledná,ač má prezident býti apolitickým, zřejmě je ve hře něco mnohem více..proč tedy ODS tak vehementně bojuje za jeho zvolení?Čím by tak dosáhla?Kdo to konečně řekne "na plnou pusu" bez jakýchkoli výhybek a zamlžování?Přeji hezký den, čtenářka z hor:)

Jan Herzmann: Musím vás trochu opravit: prezident nemá být apolitický a v Ústavě dokonce nestojí nic ani o tom, že by měl být "nadstranický". Je to spíš jakési přání veřejnosti, kterému Václav Havel šel poměrně hodně naproti.
Důležitější je ale otázka, proč strany tak zavile trvají na svých kandidátech. Já osobně si mysloím, že jde hlavně o prestiž, a to jak politických stran jako takových, tak možná především některých jejich špičkových představitelů.

Odpovězeno: 09. 02. | 14:59Autor: Olga V.

Otázka: Dobrý den. Myslíte, že presidentování Jana Švejnara by opravdu přineslo "čerstvý vzduch" do poněkud zatuchlého českého politického kotlíku?

Jan Herzmann: Myslím, že pan Švejnar by měl na řadu věcí jiný pohled, už jen proto, že žil dlouhou dobu v jiných podmínkách. Jak by to ale za jeho prezidentování opravdu vypadalo, je těžko říci, protože s ním jako s politikem nikdo nemá žádnou zkušenost.
Děkuji za otázky, přeji vám hezký zbytek soboty. Jan Herzmann

 

Právě se děje

Další zprávy