ŽIVĚ: Nová volba v pátek. ODS i lidovci chtějí tajnou

Reportéři Aktuálně.cz
9. 2. 2008 21:40
Klausovi chyběl ke zvolení jediný hlas
Prezident Václav Klaus odchází na obědovou pauzu.
Prezident Václav Klaus odchází na obědovou pauzu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Členové Poslanecké sněmovny a Senátu na první pokus nezvolili nového prezidenta republiky.

Podle oficiálních výsledků získal Václav Klaus ve třetím kole první volby 139 hlasů, což bylo o jeden méně, než potřeboval k vítězství.

O neúpěchu volby tak nejspíš rozhodla neúčast lidoveckého senátora Josefa Kalbáče, který sobotní jednání opustil kvůli zdravotní nevolnosti.

Jan Švejnar získal 113 hlasů. Komunisté tak potvrdili svou strategii nevolit ve třetím kole ani jednoho z kandidátů a vynutit si tak novou volbu. Čtěte více - Volbu prezidenta vyhráli komunisté. Dosáhli svého

Velkou část soboty zabrala zákulisní vyjednávání.

Krátce po desáté hodině Miloslav Vlček jednání přerušil a od té doby se vyjednávalo pouze v kuloárech.

Létala také obvinění. Tři volitelé už museli Pražský hrad opustit kvůli zdravotním problémům, strany se vzájemně viní z toho, kdo na ně vyvíjel nátlak a způsobil tak jejich kolaps.

První den jsme sledovali online: ŽIVĚ: Rozhodne sobota, Klaus i Švejnar jsou ve finále

Anglickou verzi on-line zpravodajství Aktuálně.cz z volby prezidenta si přečtěte zde

16:18 Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci ODS prohlásil, že občanští demokraté udělají všechno pro to, aby se při druhé prezidentské volbě volilo tajně.

16:00 Občanští demokraté obeslali redakce se svým stanoviskem k právě skončené neúspěšné volbě. V něm se pustili do ČSSD a také kritizovali veřejnou volbu. "Veřejná kontrola, nehledě ke zmatkům při průběhu volby, byla pro veřejnost naprosto nereálná a korupční prostor se pak otevřel díky přerušení volby do druhého dne, a to doslova ve skrytu noci," píše se ve stanovisku. Celý dokument si můžete přečíst zde

Prezidentská momentka.
Prezidentská momentka. | Foto: Ludvík Hradilek

15:42 Lidovci se po zkušenostech s páteční a sobotní volbou kloní k tomu, aby se příště volilo tajně. "Jestli budeme chtít opravdu svobodnou volbu, měla by to být volba tajná," řekla Aktuálně.cz Michaela Šojdrová, místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL. Šojdrová je volitelkou Švejnara a zastánkyní veřejné volby. "Myslím, že jsme si neuvědomili, co to znamená. My jako lidovci jsme volili svobodně, ale co se dělo v ostatních stranách, to bylo hrozné," dodala. Šojdrová uvedla, že bude velmi přemýšlet o tom, co se dělo kolem první volby a politiků, kteří se jí nakonec nezúčastnili. "Není to normální, když se hroutí poslanci a senátoři. Ten nátlak byl extrémní a z obou stran," řekla.

15:21 Náklady na sobotní den volby prezidenta dosáhly přibližně 120 tisíc korun nad rámec běžných výdajů obou komor. Ty stojí denně po celý rok o obou komor 4,625 milionu korun. V případě přímé volby prezidenta České republiky by náklady na uspořádaní jednoho kola stály dle našich odhadů cca 700 milionů Kč.

15:12 Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik Aktuálně.cz potvrdil, že strana už jednala s některými potencionálními kandidáty pro druhou volbu. "S některými jsme jednali, s některými ještě ne. Je důležité, abychom se na nich shodli my a pak je budeme navrhovat dalším stranám. Pokud vznikne aliance pro změnu i pro druhou volbu," řekl Kováčik. Podle něj by s dalšími kandidáty mohly jednat i jiné strany, nejen komunisté, kteří je vytipovali. "Kandidát může mít šanci jen tehdy, když se na něm shodne více stran než zelení a ČSSD. Myslíme si, že by to neměl být člen KSČM a měla by to být opět nadstranická osobnost, která získá pdoporu. Když to nyní nešlo s těmito dvěma kandidáty, měli bychom to zkusit s jinými," dodal Kováčik. KSČM se v úvahách nad novými adepty pro prezidentský úřad sejde podle Kováčika nejdříve v úterý, teprve pak je oznámí - ovšem ne médiím, ale dalším stranám. "Nebudeme opět komunikovat přes média," dodal.

15:08 Strany se podle informací Aktuálně.cz shodly, že nová volba se uskuteční příští pátek.

14:59 Komunisté nového kandidáta vážně zvažují, Aktuálně.cz to potvrdil jeden z volitelů. Podle informací Aktuálně.cz mají komunisté v tuto chvíli už osm jmen, a jsou mezi nimi i ženy, o kterých by chtěli jednat. "Kampaň tyto osobnosti dělat nemusí, rozhoduje dohoda stran," řekl volitel za KSČM.

14:57 Lidovec Jan Kasal nevylučuje, že se podpora KDU-ČSL může během dalších deseti dnů, během kterých se připraví další druhá prezidentská volba, měnit. "Nevylučoval bych to, mnozí lidé nemusí být pevně rozhodnuti," řekl Kasal. Pokud zůstanou stávající kandidáti Klaus a Švejnar, pak jejich skalní příznivci mezi lidovci budou stát na svém. Ale nemusí. Kasal by se nebránil ani jednání o novém kandidátovi, o kterém mluví především  komunisté.

Jiřího Čunka cosi pobavilo. Ale co?
Jiřího Čunka cosi pobavilo. Ale co? | Foto: Ludvík Hradilek

14:52 Šéf ČSSD Jiří Paroubek zopakoval, že jeho strana bude na 99 procent znovu ve druhé volbě podporovat kandidáta Jana Švejnara. "Budeme jednat s komunistickou stranou a nezávislými senátory o jeho podpoře. Ukázalo se, jak důležité je nepostavit vlastního kandidáta a upozadit své stranictví. Nadstranický kandidát je vidět, že má šanci." Paroubek také komentoval snahu KSČM do druhé volby najít nového Klausova soka. "Je krásné zůstat poražen, ale je to také dost nepraktické." Paroubek míní, že budou s komunisty i přesto dál vyjednávat o Švejnarovi. "Je to kandidát, který má podporu v komorách parlamentu."

Jiří Paroubek po skončení volby řekl, že Jan Švejnar bude na 99 procent i nadále kandidátem ČSSD.
Jiří Paroubek po skončení volby řekl, že Jan Švejnar bude na 99 procent i nadále kandidátem ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

14:48 Šéf Strany zelených Martin Bursík chce další volbu co nejdříve. "My zastáváme názor, že není důvodu, jakkoliv to protahovat. Měla by být co nejdříve."

14:47 Také Jan Švejnar potvrdil, že hodlá kandidovat i v další volbě. "Budu se účastnit další volby. A opravdu bych chtěl poděkovat všem poslanců a senátorům, kteří mě podporují. Myslím, že by bylo dobré, aby v budoucnu nebyla ta situace tak vypjatá," říká Jan Švejnar.

14:44 Šéf ČSSD Jiří Paroubek odhadl, že nová volba proběhne během příštích dvou týdnech. "Já jsem přesvědčený, že proběhne v dalších sedmi až deseti dnech," řekl Paroubek a ke způsobu volby dodal: "Nemá smysl se nad tím pohoršovat. Podobný průběh je třeba v italském Parlamentu."

14:41 Václav Klaus po volbě prohlásil, že půjde do další volby. "Já jsem se zúčastnil několika voleb. Ve všech jsem měl více hlasů než můj konkurent. Takové to pověstné: ´Jedeme dál´ platí," prohlásil Klaus. 

Opětovnou kandidaturu Klause potvrdil také šéf ODS Mirek Topolánek. "My samozřejmě půjdeme s Václavem Klausem i do další volby. My se té další volby nebojíme a půjdeme do ní. My do ní jdeme s hlavou nahoru a nebojíme se," řekl Topolánek.

14:38 Miloslav Vlček oznamuje oficiální výsledky: Klaus získal ve sněmovně 92 a v Senátu 47. Jan Švejnar obdržel ve sněmovně 81 hlasů, v Senátu 32. Žádný kandidát nebyl zvolen. Vlček ukončuje schůzi sněmovny.

14:20 Jan Švejnar získal podle zdroje z volebního komise 113 hlasů.

14:17 Podle neoficiálních výsledků nebyl ve třetím kole nikdo zvolen. Klausovi chyběl jeden hlas, získal jich jen 139.

14:12 Hlasování skončilo. Vyhlášena přestávka do 14:30.

Josef Pavlata, předseda volební komise společné schůze obou komor, dohlíží nad zapisováním hlasů.
Josef Pavlata, předseda volební komise společné schůze obou komor, dohlíží nad zapisováním hlasů. | Foto: Ludvík Hradilek

14:07 Komunisté nehlasují pro Jana Švejnara.

14:03 Zákonodárci hlasují o podpoře Janu Švejnarovi.

Takhle se odevzdávaly ve třetím kole hlasy pro Jana Švejnara - snímek na lavice se zákonodárci ČSSD. David Rath a Michal Hašek se hlásí k jeho podpoře, přihlíží stojící Josef Pavlata (ODS).
Takhle se odevzdávaly ve třetím kole hlasy pro Jana Švejnara - snímek na lavice se zákonodárci ČSSD. David Rath a Michal Hašek se hlásí k jeho podpoře, přihlíží stojící Josef Pavlata (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

13:58 Ve sněmovně hlasují pro Klause například lidovci Šimonovský a Ambrozek. Pro Klause nezvedl ruku žádný komunista.

13:54 Nyní hlasují zákonodárci o podpoře pro Václava Klause.

13:50 Předsedající Miloslav Vlček zahájil znovu schůzi. Zjišťuje se počet přítomných zákonodárců, aby mohli přistoupit k volbě prezidenta.

13:34 Nepřítomný lidovecký senátor Josef Kalbáč, který jednání opustil ze zdravotních důvodů, se už na hlasování na Pražský hrad nevrátí. Informovala o tom Česká televize.

Lidovec Jan Kasal při debatě s komunistickým šéfem Vojtěchem Filipem.
Lidovec Jan Kasal při debatě s komunistickým šéfem Vojtěchem Filipem. | Foto: Ludvík Hradilek

13:22 Sociální demokraté podávají případ poslance Snítilého jako důkaz, že ODS se snaží získat hlasy i mezi voliteli ČSSD. "Neobáváme se, že by v tom mohli uspět a my tak ztratili dalšího poslance," řekl jeden z vlivných sociálních demokratů. Čtěte více o zákulisním vyjednávání - ODS se nedaří sehnat rozhodující hlas pro Klause

Jiří Paroubek říká novinářům, že ODS se snaží zničit poslance ČSSD.
Jiří Paroubek říká novinářům, že ODS se snaží zničit poslance ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

13:15 Aktuálně.cz získalo krátký exkluzivní rozhovor s prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Čtěte ho zde - Švejnar: Poslanci i senátoři jsou pod velkým tlakem

13:04 ODS se podle zdrojů Aktuálně.cz nedaří sehnat rozhodující hlas pro Václava Klause ve třetím kole první volby prezidenta. Cesta ke Klausovu zvolení vede přes hledání spojenců, kteří by snížili kvórum v sále. Klaus má v této chvíli jistých pouze 139 hlasů, z toho 122 od vlastní strany a 13 od lidovců.

13:02 Poslankyně Horníková, obviněná z nátlaku na zhrouceného poslance sociální demokracie v ČT uvedla: Snítilý je můj osobní přítel, máme se velice rádi, pan kolega je ve velmi složité situace, je psychicky hodně vyčerpán, necítí se dobře. Další z obviněných Ivan Langer označil obvinění za obludnou lež, neskutečnou špínu a pomluvy. 

12:57 Jiří Paroubek potvrdil, že senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč, který včera hlasoval pro Klause, by dnes zvedl ruku pro jeho proutikandidáta Jana Švejnara. Doslova řekl: "Já mám informace, že dnes by hlasoval jinak." O tom, že by ČSSD vyvíjela nátlak na Kalbáče odmítl.

12:55 ČSSD oficiálně obvinila ODS z nátlaku na poslance Evžena Snítilého. Dnes ráno se sešel v chodbách pražského Hradu s ministrem vnitra Ivanem Langerem a poslankyní Zuzana Horníkovou (ODS). Kolemjdoucí dva poslanci ČSSD zaslechli jasná slova: "To zařídíme, samozřejmě. Domluveno." "Považujeme to za velmi znepokojující, že ODS činí tento nátlak," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda klubu ČSSD Michal Hašek nadto zveřejnil, že ráno dostal od Langera SMS s textem: "Michale, omezování osobní svobody je trestný čin." To si dává ČSSD do souvislosti s výhružkami a tlakem na svého volitele. Jiří Paroubek novinářům ukázal snímek z chodeb hradu, kde je Snítilý s Langerem a Horníkovou. Snítilý údajně volal Radko Martínkovi poté, že mu není dobře a zhroutil se.

Bohuslav Sobotka, respektive jeho ruka, s fotografií, která má dokázat tlak na poslance Evžena Snítilého (na snímku se Zdeňkou Horníkovou a Ivanem Langerem, oba ODS).
Bohuslav Sobotka, respektive jeho ruka, s fotografií, která má dokázat tlak na poslance Evžena Snítilého (na snímku se Zdeňkou Horníkovou a Ivanem Langerem, oba ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

12:51 Europoslanec ODS Jan Zahradil označil obvinění Paroubka, že ODS vyvíjela nátlak na poslance ČSSD Snítilého, za sprostou pomluvu.

12:38 Paroubek odmítl, že vyvolával na poslance své strany Snítilého, který se během dnešního dne zhroutil, nátlak. Ve vysílání ČT ukázal fotografie, podle nichž s ním naopak vyjednával ministr vnitra Langer jako zástupce ODS.

12:34 Příčinou nepřítomnosti lidoveckého senátora Kalbáče jsou zdravotní problémy. Podle mluvčího strany Martina Horálka se mu udělalo nevolno a musel si domů odjet pro léky. Zda se ještě na volbu vrátí, není podle Horálkova vyjádření v ČT jasné.

12:21 Jeden z prezidentských kandidátů Jan Švejnar poskytl krátký rozhovor České televizi. "Já si samozřejmě vážím podpory širokého spektra stran. Nejdříve Strany zelených, klubů KOD a SNK a samozřejmě později i sociální demokracie. Věřím, že bude demokratický proces zdárně pokračovat. Akorát jsme nebyli s mými poradci schopni spočítat těch 142 hlasů, nám vychází 140," řekl Jan Švejnar.

12:16 Jednání společné schůze opustil další volitel, lidovecký senátor Josef Kalbáč. V kuloárech se spekuluje, zda se na Hrad vrátí. Aktuálně.cz se s ním pokusilo spojit. V telefonu senátora Kalbáče se ozývá pouze tato hláška: "Srdečně vás zdraví Josef Kalbáč. Sdělte mi prosím vás vzkaz. Nashledanou."

11:58 Poslanec ČSSD Evžen Snítilý nebyl převezen do nemocnice, je v péči sněmovního lékaře přímo na Pražském hradě.

11:48 Přestávka v jednání se opět protahuje, zřejmě bude spojena s časem na oběd.

11:44 Reportér Aktuálně.cz se opětovně pokusil spojit s nepřítomným poslancem ČSSD Snítilým. Jeho mobilní telefon je vypnutý.

Španělský sál Pražského hradu v plném lesku.
Španělský sál Pražského hradu v plném lesku. | Foto: Ludvík Hradilek

11:42 Šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa potvrdil, že senátor Karel Barták není schopen se dostavit. "Problém je včerejší situace, kde ČSSD nebyla ochotna jednat, atmosféra zhoustla, vstřícnost ze strany ODS bude minimální. Při normální situaci by nebyl problém vypárovat, za této situace za to neručím," řekl v ČT Severa. Podle něj, pokud jde o dnešní volbu, nedošlo u lidovců k žádnému posunu.

11:41 Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka byl nepřítomný lidovec Karel Barták volitelem Jana Švejnara, ještě ráno mu podle jeho informací telefonoval a vyjadřoval sympatie. 

11:38 Ministr vnitra Ivan Langer prohlásil, že k vypárování nemocného poslance ČSSD Evžena Snítilého není důvod, neboť pro nemoc je nepřítomen také lidovec Karel Barták, kterého jako lidovce považuje za součást koalice. Síly jsou tak podle něj vyrovnány.

11:36 Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek potvrdil zhroucení Evžena Snítilého. "Před chvílí nám sněmovní lékař sdělil, že jeho stav vyžaduje akutní převoz do nemocnice. Je to mimořádná situace, požádali jsme o vypárování," řekl ve vysílání ČT.

Michal Hašek, šéf klubu ČSSD, během sčítání hlasů.
Michal Hašek, šéf klubu ČSSD, během sčítání hlasů. | Foto: Ludvík Hradilek

11:33 Reportér Aktuálně.cz se pokusil telefonicky spojit s údajně zhrouceným poslancem Snítilým. Jeho mobil byl obsazený.

11:32 Přestávka v jednání byla prodloužena do 11:45.

11:28 Poslanec ČSSD Evžen Snítilý se zhroutil, sociální demokracie žádá ODS o jeho vypárování.

11:22 Nezávislá senátorka z klubu SNK Jana Juřenčáková Aktuálně.cz znovu před třetí volbou potvrdila, že její hlas získá Václav Klaus. Politička ze Zlínska měla neklidnou noc, protože jí někdo prozváněl na mobil a přišla jí výhružná sms zpráva. "Psali mi, co mi Klaus dal, že ho volím a podobně," popsala senátorka. "Nevím, co si o tom myslet. Už včera o mě říkali, že jsem se sešla sama přes poledne s Václavem Klausem a já si přitom šla do bytu pro zapomenutý mobil," řekla Aktuálně.cz.

Sobotní volbu poznamenal incident: Nezávislé senátorce Janě Juřenčákové přišla výhrůžná SMS zpráva.
Sobotní volbu poznamenal incident: Nezávislé senátorce Janě Juřenčákové přišla výhrůžná SMS zpráva. | Foto: Ludvík Hradilek

11:20 Místopředseda ODS Pavel Bém v ČT potvrdil dřívější informaci Aktuálně.cz, že v tuto chvíli mají pro Klause 140 hlasů. "Já vám mohu říci, že jsme skutečně jednali celou noc. V této chvíli má Václav Klaus podporu 140 poslanců a senátorů."

Výhrůžná SMS, která přišla Janě Juřenčákové (nez.): "Uz spis mrcho co! Kolik ti Klaus dal! Stejne jsme ti v klubu neverili! Styd se a zdechni!"
Výhrůžná SMS, která přišla Janě Juřenčákové (nez.): "Uz spis mrcho co! Kolik ti Klaus dal! Stejne jsme ti v klubu neverili! Styd se a zdechni!" | Foto: Ludvík Hradilek

11:11 Nezávislá senátorka Jana Juřenčáková České televizi řekla, že včera dostala výhrůžnou SMS zprávu. "Byla to jedna SMS. Pisatel se mě ptá, jestli spím. Pak následuje nadávka. Pak píše, že mám zdechnout." Číslo odesilatele nezná. "Vůbec si netroufám odhadnout, z které strany to mohlo být." Zvažuje další postup. "Já se musím poradit, co se s tím dá dělat. Jestli někdo může vysledovat, odkud ta SMS přišla," říká Juřenčáková. Senátorka Juřenčáková v posledních měsících roku 2007 tvrdila, že dá hlas Václavu Klausovi. Později obrátila. Důvodem byl spor s primátorem Pavlem Bémem, jinak místopředsedou ODS. S ním se neshodou ohledně přerozdělování výnosů z daní mezi malé obce a velká města. Vedle toho se přou také o pořádaní olympiády v Praze. Přes rozpory s Pavlem Bémem se nakonec rozhodla volit právě stávajícího prezidneta Václava Klause. "Pan primátor Bém byl tady ve Španělském sálu. Přišel za mnou, vysvětlili jsme si komunikační problém a omluvil se mi. Já jsem byla rozhodnutá už předtím, takže to s tím hlasováním nesouviselo."

11:08 Václav Klaus bude, či nebude zvolen ve třetím kole nejspíš velmi těsně. Reportéři Aktuálně cz. se v kuolárech pokusili sestavit seznam Klausových volitelů. Kromě zákonodárců ODS, jichž je 122, se počítá s hlasy devíti lidoveckých poslanců a pěti senátorů, se dvěma hlasy takzvaných přeběhlíků a s hlasy nezávislých senátorek Juřenčákové a Janáčkové. To by dalo dohromady 140 hlasů. ODS se podle informací Aktuálně.cz pokouší přesvědčit některého z dalších nezávislých senátorů. Protože senátor Barták, který onemocněl a na schůzi není, se včera podle kuloárových informací chystal volit Václava Klause, a tak může být jeho onemocnění pro dnešní volbu osudové.

11:04 Pokračování společné schůze bylo posunuto na 11:15.

11:03 I druhý den jednání společné schůze jsou přítomni oba prezidentští kandidáti. Václav Klaus přišel do sálu na třetí kolo první volby společně se svojí manželkou Livií. Jan Švejnar přišel rovněž se svojí manželkou Katherine.

Livii Klausovou s jejím mužem-kandidátem, doprovází kohorta novinářů.
Livii Klausovou s jejím mužem-kandidátem, doprovází kohorta novinářů. | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Švejnar přichází na sobotní jednání.
Jan Švejnar přichází na sobotní jednání. | Foto: Ludvík Hradilek

10:48 Kromě Karla Bartáka, který je nemocen, není zdravotně v pořádku ani další lidovecký senátor Milan Špaček (Znojmo). Na volbu prezidenta přijíždí na invalidním vozíku. Má natrženou achilovku, ale tento úraz se mu nestal při volbě nebo těsně před ní. Potýká se s problémy už nějakou dobu.

10:41 Komunisté zatím neřekli konkrétní jména kandidátů, která by navrhli do případné druhé volby. "Nevylučuji, že bychom jednali i o Janu Švejnarovi," připustil na dotaz Aktuálně.cz šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik. "Chceme ale nadstranického kandidáta a chceme do druhé volby více kandidátů než tyto dva," říká Kováčik. K vysoké podpoře veřejnosti, kterou Švejnar má, podotkl: "Takovou popularitu by si mohl získat každý kandidát, pokud by se udělala dobrá mediální kampaň."

10:38 Pavel Kováčik, předseda poslanců KSČM Aktuálně.cz strategii strany ve druhém kole potvrdil: komunisté neodejdou ze sálu, aby nesnížili kvorum, ale nepodpoří žádného kandidáta. Šance Jana Švejnara na zvolení ve třetím kole se tak snížily na minimum. Paroubek na rozhodnutí komunistů hned reagoval:  "Je to riskantní taktika komunistů."

10:28 Strategie ČSSD pro případnou druhou volbu, pokud nebude nikdo zvolen ve třetím kole, je jasná. "My budeme do druhé volby na 99 procent znovu podporovat Jana Švejnara," řekl Paroubek.

10:24 Aktuálně.cz se podařilo spojit s dnes nepřítomným senátorem Karlem Bartákem. Přečtěte si krátký exkluzivní rozhovor s ním.

10:22 Místopředseda KSČM Jiří Dolejš pro Aktuálně.cz: "Naše strategie je jasná, ve třetím kole zůstaneme v sále, ale nebudeme hlasovat, neodejdeme."

10:13 Vlček přerušil po oznámení výsledků schůzi do jedenácté hodiny.

10:12 Vlček oznamuje oficiální výsledky druhého kola volby. Pro Klause hlasovalo ve sněmovně 94 poslanců, v Senátu 48. Pro Švejnara bylo ve sněmovně 104 hlasů a v Senátu 31.

10:10 Podle mluvčího strany KDU-ČSL Martina Horálka nebyl senátor Karel Barták ani u včerejších dvou kol volby. Barták zásadně nesouhlasí s veřejnou volbou prezidenta, u hlasování o formě volby ještě byl. Až poté odešel. Skutečným důvodem jsou ale potíže se srdcem.

10:08 Členové Parlamentu si zvolili nového ověřovatele schůze, lidoveckého senátora Rostislava Slavotínka. Přichází jako náhrada za nepřítomného senátora Karla Bartáka (KDU-ČSL).

10:07 Šéf schůze Vlček navrhuje, aby Bartáka nahradil Rostislav Slavotínek z klubu KDU-ČSL.

10:06 Začíná přerušená společná schůze Parlamentu. Začíná volbou nového ověřovatele, neboť na schůzi skutečně chybí senátor Karel Barták.

1. hlasování soboty: Schůze začala oznámením, že chybí senátor Karel Barták, který byl volebním ověřovatelem. Muselo se tedy rozhodnout, kdo ho nahradí. Zákonodárci odhlasovali Rostislava Slavotínka z klubu KDU-ČSL.
1. hlasování soboty: Schůze začala oznámením, že chybí senátor Karel Barták, který byl volebním ověřovatelem. Muselo se tedy rozhodnout, kdo ho nahradí. Zákonodárci odhlasovali Rostislava Slavotínka z klubu KDU-ČSL. | Foto: Ludvík Hradilek

10:04 Martin Bursík řekl, že zelení nebudou zpochybňovat večerejší hlasování. "I když bychom mohli, protože není možné, aby poslanec v sále nebyl a přitom hlasoval pro jednoho z kandidátů. Ale nechali jsem si to projít hlavou a půjdeme raději do třetího kola," řekl Bursík před začátkem dnešního jednání.

9:53 Jiří Paroubek v ČT: "Podle mého názoru došlo k chybě, která byla chybou záměrnou - mluvím především o tom, že součet hlasů za Poslaneckou sněmovnu je 202.  Nic napadat nebudeme, ale jde o to, aby ve třetí volbě proběhlo všechno korektně." Paroubek dál vysvětlil, kde podle něj došlo k chybě.  "Největší problém je ve dvou sedacích segmentech, a tam je možné vidět ty problematické hlasy. Jeden segment je tam, co sedím já, kde sedí poslanci ČSSD, Strana zelených a KDU-ČSL. Z těch lidovců se zřejmě dva započetli do tábora Václava Klause. Tam je ten hlavní problém, který je potřeba hlídat - místo, kde se stýká více klubů," doplnil Paroubek.

9:50 - Na dnešním zasedání bude podle zákulisních spekulací zřejmě chybět nezávislý senátor za KDU-ČSL Karel Barták. Ten plnil v pátek roli ověřovatele za Senát. Pokud se potvrdí, že navzdory zápisu na prezenční listině chybí, bude muset být zvolen nový ověřovatel.

9:45 "Před dnešní volbou se sejde volební komise a domluví si postup, to se včera nestalo," řekl České televizi před zahájením dnešního zasedání předseda Sněmovny Miroslav Vlček. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy