Praha - Komunisté se rozhodli i v druhé volbě prezidenta republiky prosazovat veřejné hlasování. Zda podpoří Jana Švejnara po svém dnešním jednání jednoznačně neřekli.
Páteční bitva o Hrad se přesto téměř jistě odehraje opět jen mezi dvěma muži - Václavem Klausem a Janem Švejnarem.
Přestože komunisté začali mluvit o dalších jménech a novém anebo třetím kandidátovi, podle informací Aktuálně.cz dají nakonec přednost podpoře už zavedeného a osvědčeného Švejnara.
Ještě v neděli místopředseda strany Richard Dolejš v ČT vyjmenoval hned několik prezidentských tipů: Pavel Rychetský, Otakar Motejl, Václav Pačes nebo Jana Bobošíková.
Nyní se zdá, že to byla jen taktika, jak přimět ČSSD sednout si znovu za stůl a brát KSČM vážně.
Co si přejí lidé? Češi chtějí znovu souboj Klause a Švejnara, ukázal výzkum |
Budou nakonec jen dva
Vedení KSČM jednalo v pondělí s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o nových jménech. Sami komunisté ale v rozhovorech pro Aktuálně.cz připouští, že je nepravděpodobné postavit třetího kandidáta. A nemožná je podle nich i výměna jiného jména za Švejnara.
KSČM se zavázala, že její volitelé nedají hlas Klausovi a ani neumožní jeho zvolení. Novým či třetím kandidátem by svůj slib porušila.
O úterní půlnoci přitom končí lhůta, kdy je možné podat návrhy na kandidáty pro páteční volbu.
Čtěte více: Komunisté v neděli navrhli nová jména: Pačes, Motejl i Bobošíková |
"Čtyři nám odmítli a pátá (europoslankyně Jana Bobošíková, pozn. red.) je nevolitelná. Musíme ale mluvit o pěti kandidátech, když už jsme s tím před časem začali. A teď bychom najednou chtěli jednat jen o Švejnarovi?," naznačuje jeden ze straníků.
"Nakonec se rozhodne mezi těmito dvěma," říká pak otevřeně například poslanec Miroslav Grebeníček, který v prvním i ve druhém kole podpořil Jana Švejnara.
Také dva komunističtí senátoři, kteří Švejnara podrželi oproti stranickému doporučení nehlasovat pro nikoho i ve třetím kole volby, jsou o něm dál přesvědčeni. "Nevidím reálně, že by pan Švejnar znovu nekandidoval. A já rozhodně nebudu ani v pátek volit Klause," řekl Aktuálně.cz Eduard Matykiewicz.
"Těžko se najde někdo takový jako Švejnar. Možná jsme ani předtím nečekali, že má Švejnar takovou podporu. Já bych toho nyní spíš využil," říká senátor Václav Homolka.
Mf Dnes s odvoláním na místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše informovala o tom, že komunisté dají Švejnarovi všechny hlasy i ve třetím kole, když se ČSSD a Zelení zaváží, že nepodpoří smlouvu s USA o vybudování radaru v Česku.
Navíc tři senátory, kteří se nedrželi stranických usnesení, KSČM ani nekárá. "Řekli jsme to ještě před hlasováním, že zvedneme ruce pro Švejnara. A výsledek byl pozitivní," prozradil jeden z nich. Zdroj z KSČM Aktuálně.cz potvrdil, že straně to nijak nevadilo - spíš naopak. "Byla to taktika, strategie. Nechtěli jsme, aby Klaus ve třetím kole vyhrál," řekl.
Přečtěte si analýzu: Komunisté při volbě prezidenta zvýšili svou cenu |
Nejednají se mnou
Komunistům by se podle nového seznamu jmen líbil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ombudsman Otakar Motejl nebo Jiří Dienstbier. Všichni ale odmítli a poslední dva podporují Švejnara.
O tom, že s kandidáty navrženými KSČM to nebude tak horké, svědčí i fakt, že Jana Bobošíková - jediná kandidátka, kterou komunisté oslovili a která nabídku ještě neodmítla - dnes Aktuálně.cz řekla, že od soboty s KSČM o kandidatuře nejednala.
"Míček je teď na jejich straně," uvedla europoslankyně, kterou komunisté oslovili v sobotu. Bobošíková také řekla, že na úterní ranní jednání o prezidentské volbě ji komunisté nepozvali.
Krajské sliby na dohled?
Komunisté mají seznam především proto, že chtějí vyjednávat. Ve hře mohou být i budoucí levicové vládnoucí koalice na krajích. Podzimní krajské volby jsou pro KSČM možností, jak se dostat z opozičních lavic do řídících míst - ve spolupráci s ČSSD.
Sociální demokraté by kvůli spolupráci s nimi nemuseli měnit ani usnesení bohumínského sjezdu, kde si ČSSD zakázala spolupráci s komunisty. Zákaz totiž platí jen pro vládní úrovni.
"Jednal bych o spolupráci. Měli bychom chtít koaliční spolupráci a udělat vládu pro lidi," připouští Homolka možné dohody kolem podpory Švejnara s vedením ČSSD.
Spolu s těmito stranami měli jednat i zelení. Předseda strany Martin Bursík však Aktuálně.cz řekl, že na takovou schůzku půjde až v okamžiku, kdy bude mít na papíře podporu komunistů pro Švejnara.
Čtěte více: Bursík odmítl schůzku s Paroubkem a Filipem |
Počty prošvejnarovských hlasů ani přes případné kývnutí komunistů nemusí stačit. Záležet nakonec bude hlavně na tom, jak velká bude absence lidoveckých senátorů.
Lidovci? Je pozdě
A právě lidovci začali také mediální hru s případným vlastním jménem. Strana, která i přes doporučení volit Klause zůstala se sympatiemi rozdělena mezi oba kandidáty, se chce v úterý večer na jednání rozhodnout.
"Teď už by bylo pozdě vymýšlet dalšího kandidáta," řekl Aktuálně.cz už v sobotu předseda Jiří Čunek.
Staronovým kandidátem lidovců by mohl být jen senátor Petr Pithart. A ten dnes podepsal kandidaturu Jana Švejnara. Třetí kandidát je tedy i u lidovců pouhou chimérou.
"Nemyslím si, že navrhneme vlastního kandidáta. Osobnost takového kalibru jako je Švejnar a Klaus tady teď nejsou," řekl Aktuálně.cz Pavel Severa, předseda poslaneckého klubu lidovců.
Podobně mluví také Miroslav Kalousek. "Budeme o tom zítra jednat, nemyslím si, že teď v těchto dnech může padnout nějaký rozumný nápad. Domnívám se, že opět se budou jednotliví volitelé KDU-ČSL rozhodovat mezi těma dvěma stávajícími kandidáty," řekl po jednání vlády lidovecký ministr financí.