Pačes, Rychetský, Bobošíková? KSČM loví jména na Hrad

Martina Macková
10. 2. 2008 14:00
V úterý večer bude jasno: Švejnar či někdo jiný
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Komunisté mají pětici tipů na nového prezidentského kandidáta. A některá jména jsou překvapivá.

Nové kandidáty už KSČM představila i Jiřímu Paroubkovi, jakožto alternativu k Janu Švejnarovi. "Máme pět až osm jmen, o kterých bychom chtěli jednat," říkají zákonodárci KSČM.

Čtěte také: Koalici pohltila válka. Zatím jen slov a vulgarit

Pokud by měl nastoupit nový kandidát, musí o něm strany rozhodnout do úterního večera, kdy končí oficiální nominace.

Bobošíková není doleva

V neděli místopředseda KSČM Jiří Dolejš naznačil, že mezi svými spolustraníky zachytil jméno šéfa akademie věd Václava Pačesa či Jiřího Dienstbiera, který kandidaturu na Hrad už jednou chystal. Zaujala je údajně i europoslankyně Jana Bobošíková, která se před lety zviditelnila během takzvané televizní krize, kdy se proti ní vzbouřila redakce veřejnoprávní ČT.

Strategie stran do druhé volby: Volbu vyhráli komunisté. Zvyšují svou cenu
Přehledně: Výsledky všech kol prezidentské volby
Video: Hádka ČSSD a ODS, kdo na koho tlačí

"Jména se najít dají, na podzim jsme hledání zanedbali. Chceme jednat i o Janu Švejnarovi. Ale také chceme rozevřít debatu. Jestli například strana lidová překoná odpor vůči panu Pačesovi a byla by i škoda vyloučit jména jako Jiří Dienstbier a Pavel Rychetský. Důležitý je parametr volitelnosti, nikomu se nebude chtít do předem prohrané bitvy," řekl Dolejš v Otázkách Václava Moravce.

Bývalá novinářka a nyní europoslankyně Bobošíková je jako možná kandidátka z úst komunistů překvapením. "Paní Jana Bobošíková je výraznou osobností politické scény, seznam lze rozšířit. Nevnímáme ji jako levicovou kandidátku," řekl ale Dolejš.

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM
Jiří Dolejš, místopředseda KSČM | Foto: Ondřej Besperát

Na přímý dotaz, jestli pátým jménem je ombudsman Otakar Motejl, neodpověděl. Motejl ČT potvrdil, že by kandidaturu přijal. Ovšem pouze v případě, že by Jan Švejnar již nekandidoval.

Trváme na Švejnarovi

Seznam možných dalších kandidátů už komunisté předali šéfovi sociální demokracie Jiřímu Paroubkovi.

"Chtěl bych apelovat na realismus komunistické strany. Švejnar dokáže získat pravicové senátory i levicové zákonodárce," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Jan Švejnar je vynikající kandidát, budu ho dál podporovat. Je to otázka 48 hodin, na 99 procent ho budeme podporovat jako nadstranického kandidáta. Vidím velkou šanci, aby zvítězil. Střídání kandidátů by neprospělo," míní Sobotka.

"Vytažení králíka z klobouku mezi první a druhou volbou znamená zvolení Václava Klause, tak širokou podporu jako Jan Švejnar nemůže získat žádný kandidát. Kdyby komunisté hlasovali pro Švejnara, mohlo to být rozhodující pro jeho zvolení," míní místopředseda zelených Ondřej Liška.

Takhle se odevzdávaly ve třetím kole hlasy pro Jana Švejnara - snímek na lavice se zákonodárci ČSSD. David Rath a Michal Hašek se hlásí k jeho podpoře, přihlíží stojící Josef Pavlata (ODS).
Takhle se odevzdávaly ve třetím kole hlasy pro Jana Švejnara - snímek na lavice se zákonodárci ČSSD. David Rath a Michal Hašek se hlásí k jeho podpoře, přihlíží stojící Josef Pavlata (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

Dolejš nicméně na rozšíření seznamu trvá: "Na podzim jsme zanedbali jednání, KSČM nebyla přizvána."

Lidovci? Možná také vytáhneme jméno

To, že by nakonec druhá volba mohla být pestřejší naznačují i lidovci. Jejich místopředseda a šéf pražské organizace Marián Hošek uvedl, že i jeho strana může hledat nového kandidáta.

"Budeme diskutovat a zvažovat i vlastního kandidáta. Musíme to dát na stůl. Nemůžu to vyloučit, je to nová volba a nová situace," řekl v ČT Hošek.

Konkrétnější být ale nechtěl. KDU-ČSL svolala na úterý celostátní konferenci, kde chce mluvit také o tom, zda se v pátek vysloví pro tajnou nebo veřejnou volbu.

Někteří její zákonodárci už naznačují, že by svůj kladný postoj k veřejnému hlasování mohli po třech kolech zvednutých rukou, nepřesném počítání hlasů a zákulisních tlacích změnit.

Dva senátoři, kteří reprezentují tuto stranu, se totiž vůbec nezúčastnili třetího kola volby, jeden z nich dokonce ani jediného. Jak Karel Barták, tak i Josef Kalbáč jsou zdravotně indisponovaní.

Kalbáč stále v nemocnici

Marián Hošek potvrdil, že strakonický senátor Kalbáč je stále v nemocnici.

"Pro jeho účast v pátek bude rozhodující stanovisko lékaře. Senátor Barták je již v pořádku. Ale trpí arytmiemi srdce a hektické prodlužování situace kolem volby bylo pro něj únavné," řekl Hošek.

Potvrdil ale také fakt, že Barták zkrátka veřejně volit nechce. "Sdělil veřejně, že se veřejné volby nezúčastní. Nesouhlasí s ní z principu. Je to třeba respektovat jeho názor, je to nezávislý senátor, není člen naší strany," dodal Hošek.

Foto: Aktuálně.cz
Online přenos z volby prezidenta
-
 ŽIVĚ: Nová volba v pátek. Zřejmě s Klausem i Švejnarem
Analýza
-
ODS prohrála Klausovi dvě kola prezidentské volby
Fotoblog
-
Pohled do zákulisí. Exkluzivně z Hradu
Video
-
Podívejte se na projevy Klause a Švejnara
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy