Pačes, Rychetský, Bobošíková? KSČM loví jména na Hrad

Martina Macková
10. 2. 2008 14:00
V úterý večer bude jasno: Švejnar či někdo jiný
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Komunisté mají pětici tipů na nového prezidentského kandidáta. A některá jména jsou překvapivá.

Nové kandidáty už KSČM představila i Jiřímu Paroubkovi, jakožto alternativu k Janu Švejnarovi. "Máme pět až osm jmen, o kterých bychom chtěli jednat," říkají zákonodárci KSČM.

Čtěte také: Koalici pohltila válka. Zatím jen slov a vulgarit

Pokud by měl nastoupit nový kandidát, musí o něm strany rozhodnout do úterního večera, kdy končí oficiální nominace.

Bobošíková není doleva

V neděli místopředseda KSČM Jiří Dolejš naznačil, že mezi svými spolustraníky zachytil jméno šéfa akademie věd Václava Pačesa či Jiřího Dienstbiera, který kandidaturu na Hrad už jednou chystal. Zaujala je údajně i europoslankyně Jana Bobošíková, která se před lety zviditelnila během takzvané televizní krize, kdy se proti ní vzbouřila redakce veřejnoprávní ČT.

Strategie stran do druhé volby: Volbu vyhráli komunisté. Zvyšují svou cenu
Přehledně: Výsledky všech kol prezidentské volby
Video: Hádka ČSSD a ODS, kdo na koho tlačí

"Jména se najít dají, na podzim jsme hledání zanedbali. Chceme jednat i o Janu Švejnarovi. Ale také chceme rozevřít debatu. Jestli například strana lidová překoná odpor vůči panu Pačesovi a byla by i škoda vyloučit jména jako Jiří Dienstbier a Pavel Rychetský. Důležitý je parametr volitelnosti, nikomu se nebude chtít do předem prohrané bitvy," řekl Dolejš v Otázkách Václava Moravce.

Bývalá novinářka a nyní europoslankyně Bobošíková je jako možná kandidátka z úst komunistů překvapením. "Paní Jana Bobošíková je výraznou osobností politické scény, seznam lze rozšířit. Nevnímáme ji jako levicovou kandidátku," řekl ale Dolejš.

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM
Jiří Dolejš, místopředseda KSČM | Foto: Ondřej Besperát

Na přímý dotaz, jestli pátým jménem je ombudsman Otakar Motejl, neodpověděl. Motejl ČT potvrdil, že by kandidaturu přijal. Ovšem pouze v případě, že by Jan Švejnar již nekandidoval.

Trváme na Švejnarovi

Seznam možných dalších kandidátů už komunisté předali šéfovi sociální demokracie Jiřímu Paroubkovi.

"Chtěl bych apelovat na realismus komunistické strany. Švejnar dokáže získat pravicové senátory i levicové zákonodárce," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Jan Švejnar je vynikající kandidát, budu ho dál podporovat. Je to otázka 48 hodin, na 99 procent ho budeme podporovat jako nadstranického kandidáta. Vidím velkou šanci, aby zvítězil. Střídání kandidátů by neprospělo," míní Sobotka.

"Vytažení králíka z klobouku mezi první a druhou volbou znamená zvolení Václava Klause, tak širokou podporu jako Jan Švejnar nemůže získat žádný kandidát. Kdyby komunisté hlasovali pro Švejnara, mohlo to být rozhodující pro jeho zvolení," míní místopředseda zelených Ondřej Liška.

Takhle se odevzdávaly ve třetím kole hlasy pro Jana Švejnara - snímek na lavice se zákonodárci ČSSD. David Rath a Michal Hašek se hlásí k jeho podpoře, přihlíží stojící Josef Pavlata (ODS).
Takhle se odevzdávaly ve třetím kole hlasy pro Jana Švejnara - snímek na lavice se zákonodárci ČSSD. David Rath a Michal Hašek se hlásí k jeho podpoře, přihlíží stojící Josef Pavlata (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

Dolejš nicméně na rozšíření seznamu trvá: "Na podzim jsme zanedbali jednání, KSČM nebyla přizvána."

Lidovci? Možná také vytáhneme jméno

To, že by nakonec druhá volba mohla být pestřejší naznačují i lidovci. Jejich místopředseda a šéf pražské organizace Marián Hošek uvedl, že i jeho strana může hledat nového kandidáta.

"Budeme diskutovat a zvažovat i vlastního kandidáta. Musíme to dát na stůl. Nemůžu to vyloučit, je to nová volba a nová situace," řekl v ČT Hošek.

Konkrétnější být ale nechtěl. KDU-ČSL svolala na úterý celostátní konferenci, kde chce mluvit také o tom, zda se v pátek vysloví pro tajnou nebo veřejnou volbu.

Někteří její zákonodárci už naznačují, že by svůj kladný postoj k veřejnému hlasování mohli po třech kolech zvednutých rukou, nepřesném počítání hlasů a zákulisních tlacích změnit.

Dva senátoři, kteří reprezentují tuto stranu, se totiž vůbec nezúčastnili třetího kola volby, jeden z nich dokonce ani jediného. Jak Karel Barták, tak i Josef Kalbáč jsou zdravotně indisponovaní.

Kalbáč stále v nemocnici

Marián Hošek potvrdil, že strakonický senátor Kalbáč je stále v nemocnici.

"Pro jeho účast v pátek bude rozhodující stanovisko lékaře. Senátor Barták je již v pořádku. Ale trpí arytmiemi srdce a hektické prodlužování situace kolem volby bylo pro něj únavné," řekl Hošek.

Potvrdil ale také fakt, že Barták zkrátka veřejně volit nechce. "Sdělil veřejně, že se veřejné volby nezúčastní. Nesouhlasí s ní z principu. Je to třeba respektovat jeho názor, je to nezávislý senátor, není člen naší strany," dodal Hošek.

Foto: Aktuálně.cz
Online přenos z volby prezidenta
-
 ŽIVĚ: Nová volba v pátek. Zřejmě s Klausem i Švejnarem
Analýza
-
ODS prohrála Klausovi dvě kola prezidentské volby
Fotoblog
-
Pohled do zákulisí. Exkluzivně z Hradu
Video
-
Podívejte se na projevy Klause a Švejnara
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy