Kdo získá Nobelovu cenu za medicínu? Zde jsou favorité

Jakub Novák
3. 10. 2011 10:50
Otec moderní imunologie, tvůrci léku proti leukémii nebo někdo úplně jiný?
Kdo ji letos získá?
Kdo ji letos získá? | Foto: Reuters

Praha - Není zřejmě významnějšího vědeckého ocenění než to, kterým je Nobelova cena. A kdo se letos stane jejím laureátem v kategorii fyziologie a medicína?

Analytik společnosti Thomson Reuters, David Pendlebury, spolu se svými spolupracovníky vybírá - zejména na základě ohlasu jejich prací mezi odborníky a významu jejich objevů pro lidstvo - pravidelně od roku 2002 možné kandidáty na zisk tohoto ocenění.

Jak se tipuje laureát Nobelovy ceny?

Na základě pečlivé analýzy citací a odkazů z databáze Web of Knowledge, která slouží jako jeden ze základních kamenů hodnocení vědecké práce, se podařilo úspěšně "předpovědět" na jednadvacet laureátů Nobelovy ceny.

Přiblížíme vám nejpravděpodobnější letošní kandidáty - skupinu složenou z vědců Briana J. Drukera, Nicholase B. Lydona a Charlese L. Sawyerse; dalším kandidátem je potom imunolog Jacques F. A. P. Miller.

Zachránci pacientů s leukémií

Brian J. Druker, Nicholas B. Lydon a Charles L. Sawyers stojí za vývojem imatinibu a dasatinibu, účinných léčiv proti chronické myeloidní leukémii (CML).

Jejich citační analýza v podstatě potvrdila to co je už nějaký čas považováno za revoluční objev. Pendlebury k tomu řekl: "Lidé se dlouho snaží bojovat s rakovinou na molekulární úrovni. Těmto lidem se to - v relativně nedávné době, v posledních asi deseti letech - podařilo. "

"Kouzelná střela" pro život

"Přišli s látkou, které se později začalo říkat "kouzelná střela" - ta dokázala přerušit signál vysílaný onkogenem, o kterém bylo známo, že způsobuje CML. Z pohledu prognózy v podstatě změnili "rozsudek smrti", který tato diagnóza představovala, ve více či méně chronický problém. Nastavili tak úplně nový přístup v léčbě rakoviny. Byl to obrovský úspěch."

Jeden z
Jeden z | Foto: Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences

Chronickou myeloidní leukémií trpí asi jeden až dva lidé ze sta tisíc; nejčastěji se tato nemoc objevuje mezi 45. a 55. rokem života. Je způsobená mutací, v jejímž důsledku se jedna ze signálních bílkovin stane nezastavitelnou a vysílá signál i v době, kdy by neměla. V důsledku toho pak dochází v kostní dřeni ke zhoubnému bujení.

Imatinib a jeho druhá generace dasatinib signál vysílaný touto bílkovinou (nazývanou BCR-ABL) blokují. Prvně jmenovaný lék se v současnosti - pod názvem Gleevec - běžně předepisuje. Dasatinib - předepisovaný pod názvem Sprycel - je v současnosti ve třetí fázi klinických testů a je tak zatím určen zejména pacientům, u kterých Gleevec nezabírá, nebo ho fyzicky netolerují.

Otec moderní imunologie

Druhým pravděpodobným laureátem Nobelovy ceny je jeden z otců moderní imunologie, profesor Jacques F. A. P. Miller, Australan narozený ve Francii.

V roce 1961 publikoval práci, ve které popsal funkci thymu - orgánu, o kterém se do té doby předpokládalo, že u moderního člověka nemá žádný větší význam a že se jedná víceméně o pozůstatek dob minulých.

Miller však zjistil, že hraje nezastupitelnou roli v imunitním systému, protože slouží jako "výchovné středisko" pro takzvané T - lymfocyty. Slouží zejména k tomu, aby žádná z těchto buněk neútočila na některou část vlastního těla.

Kromě toho spolu s Grahamem Mitchellem zjistili, že savčí lymfocyty mohou být rozděleny na dvě odlišné skupiny - takzvané T-buňky a B-buňky - a jak tyto dvě skupiny spolupracují při tvorbě protilátek.

Foto: King's College London

Tyto a další Millerovy objevy později umožnily pochopit autoimunitní choroby, alergie, do určité míry i některé aspekty rakoviny nebo AIDS a mnoha dalších dějů.

Dočká se po půl století?

Profesor Miller tak už v podstatě čeká na Nobelovu cenu padesát let. Útěchou mu může být i fakt, že někteří na ni čekali ještě déle - například Peyton Rous, který ji získal za objev virů způsobujících rakovinu, na ni čekal 55 let.

A i kdyby nakonec nikdo z výše představených letos Nobelovu cenu nezískal, neznamená to, že k tomu nemůže dojít jindy - jejich práce je bezesporu řadí do "Nobelovské třídy", po bok laureátů této ceny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Morata zařídil Juventusu vítězný obrat proti Laziu

Fotbalisté Juventusu Turín otočili domácí zápas 26. kola italské ligy s Laziem Řím a vyhráli 3:1. Dvěma góly a asistencí obrat zařídil útočník Álvaro Morata. Juventus nastoupil v základní sestavě bez Cristiana Ronalda, přesto se přiblížil na jediný bod druhému AC Milán. "Rossoneri" mohou znovu odskočit v neděli, kdy je čeká duel na hřišti Hellasu Verona, pak bude mít ale Juventus znovu zápas k dobru.

První gól dali Římané, poté co se ve 14. minutě prosadil Joaquín Correa. Ještě do koncem první půle ale Morata posunul míč Adrienu Rabiotovi do pokutového území a francouzský záložník vystřelil pod břevno. Po změně stran už to byl sám Morata, kdo zakončoval útoky Juventusu. Nejprve se v 57. minutě prosadil z rychlého protiútoku a po chvíli potvrdil výhru proměněnou penaltou.

Moratu pak na závěrečných 20 minut vystřídal Ronaldo, hvězdný Portugalec ale sérii tří zápasů, ve kterých pokaždé skóroval a celkem dal čtyři branky, nestihl prodloužit.

Juventus v lize zvítězil dvakrát po sobě poprvé od přelomu ledna a února. Lazio v poslední době ztrácí, tři z posledních čtyř ligových duelů prohrálo a patří mu sedmé místo.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté v kvalifikaci ME hráli 3:3 s obhájci zlata Portugalci

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy remizovali 3:3 s úřadujícími šampiony z Portugalska. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna udrželi první místo v tabulce osmé skupiny o dva body před dnešním soupeřem, kterého v polské Lodži podruhé vyzvou v úterý.

Češi během úvodní desetiminutovky dvakrát vedli, ale na trefy Michala Seidlera a Matěje Slováčka dokázali bleskově odpovědět Miguel Angelo s Panym Varelou. Ve 28. minutě favorizované Portugalce poslal do vedení Fábio Cecílio, ale brankář Vítor Hugo si chvíli nato vstřelil vlastní gól.

Na evropský šampionát 2022 v Nizozemsku přímo postoupí vítězové osmi skupin a šest nejlepších celků na druhých místech. Dva nejhorší týmy na druhých pozicích čeká baráž.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Při sebevražedném útoku na jihu Afghánistánu zemřel prokurátor a jeho bodyguard

Při sebevražedném útoku na jihu Afghánistánu v sobotu přišel o život prokurátor a jeho bodyguard. Dalších osm lidí, včetně dvou civilistů, utrpělo zranění. K atentátu, který se stal ve městě Laškargáh, se zatím nikdo nepřihlásil, obvykle ale stojí za těmito činy islamistické radikální hnutí Tálibán. Za některými útoky bývá odnož teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP.

Sajíd Mahmúd Agha byl na cestě do úřadu v jihoafghánském Laškargáhu v provincii Hílmand, když do jeho konvoje vjel vůz plný výbušnin.

Tálibán pokračuje v násilí, ačkoli jeho zástupci jednají v Kataru o míru se zástupci afghánské vlády. Stagnující rozhovory se snaží oživit zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který tento týden jednal s vysokými afghánskými představiteli v Kábulu a pak opět zamířil do Kataru. Khalilza hledá způsoby, jak mírový proces urychlit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy