Prvního Nobela 2010 má průkopník léčby neplodnosti

Zahraničí Zahraničí
4. 10. 2010 11:50
Brit Robert Edwards získal Nobelovu cenu za lékařství

Stockholm - První letošní Nobelova cena zná svého majitele. Za lékařství ji získal pětaosmdesátiletý britský vědec Robert Edwards, který se dlouhodobě zabývá léčbou neplodnosti a umělým oplodněním.

Oboru se věnuje od roku 1955. Umělé oplodnění vajíčka poprvé úspěšně realizoval v roce 1968 a stal se průkopníkem této metody. První "dítě ze zkumavky" se narodilo o deset let později.

Světová zdravotnická oorganizace odhaduje, že neplodností trpí zhruba 3,5 procent lidí.

"Jeho úspěchy umožnily léčbu neplodnosti, zdravotního stavu, který trápí velkou část lidstva včetně více než deseti procent všech párů na světě," uvedl institut v prohlášení k udělení ceny.

K ceně se pojí také finanční odměna deset milionů švédských korun (přes čtvrt miliardy českých korun). Lékařství je tradičně prvním oborem, ve kterém je cena udělena.

V následujících dnech zveřejní výbor laureáty Nobelovy ceny za fyziku, chemii a literaturu, Držitele Nobelovy ceny míru bude svět znát v pátek, jméno vítězného ekonoma pak v pondělí.

 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy