Nobelova cena za překlad kódu života

Josef Tuček
7. 10. 2009 14:30
Ocenění za chemii získali tři vědci za poznání buněčných "továren" na bílkoviny
Struktura ribozomu bakterie, získaná pomocí rentgenové strukturní analýzy.
Struktura ribozomu bakterie, získaná pomocí rentgenové strukturní analýzy. | Foto: Nobel Foundation

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci za výzkum, jak buněčné struktury ribozomy "překládají" kód DNA, a umožňují tak život organismů, od bakterie po člověka, uvedl výbor z Královské švédské akademie věd, který o udělení ceny rozhoduje.

O celkem deset milionů švédských korun, tedy asi 25 milionů korun českých, si stejným dílem rozdělí sedmapadesátiletý americký občan Venkatraman Ramakrishnan, narozený v Indii, ale nyní působící v britské Cambridgi; devětašedesátiletý Američan Thomas Steitz a sedmdesátiletá Ada Yonathová z Izraele.

Ada Yonathová je teprve čtvrtou ženou, která byla oceněna Nobelovou cenou za chemii. Zatím ji obdržela jen Marie Curieová-Sklodowská v roce 1911, její dcera Irene Joliotová-Curieová v roce 1935 a Dorothy Crowfootová-Hodgkinová v roce 1964.

Bílkoviny vytvořené na míru řídí bakterii i člověka

Uvnitř buněk v živém organismu jsou molekuly DNA, které obsahují informaci o tom, jak bude živočich, rostlina nebo třeba bakterie vypadat a jak fungovat. Avšak tuto genetickou informaci z molekul DNA je nutné převést do běžného života. A při tom přicházejí ke slovu také droboučké útvary v buňkách, zvané ribozomy.

Venkatraman Ramakrishnan, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2009.
Venkatraman Ramakrishnan, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2009. | Foto: MRC Laboratory of Molecular Biology
Venkatraman Ramakrishnan
Thomas Steitz, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2009.
Thomas Steitz, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2009. | Foto: Yale Universityy
Thomas Steitz
Letošní "třetinová" laureátka Nobelovy ceny za chemii Ada Yonathová z Izraele
Letošní "třetinová" laureátka Nobelovy ceny za chemii Ada Yonathová z Izraele | Foto: Reuters
Ada Yonathová

Ribozomy, podle informací přenesených k nim zprostředkovaně z DNA, vytvářejí bílkoviny, díky nimž organismus funguje: tvoří hemoglobin, který v krvi přenáší kyslík, protilátky imunitního systému, hormony, jako třeba inzulín, a další desetitisíce sloučenin.

Vzniklé bílkoviny bezprostředně ovlivňují a řídí životní pochody. Pochopení role ribozomů je tedy podstatným příspěvkem k porozumění, jak život funguje na chemické úrovni.

Nová antibiotika

Ocenění vědci pracovali nezávisle na sobě po dvě desetiletí na vytvoření způsobů, jak složitým postupem získat rentgenové snímky struktury ribozomů. V roce 2000 souběžně získali snímky, které ukázaly i to, kde jsou ve struktuře ribozomu umístěny jednotlivé atomy.

Díky tomu je možné lépe porozumět, co se v těchto buněčných "továrnách na bílkoviny" děje.

Přímé praktické uplatnění poznatků se hledá například ve vývoji léků. Vědci nyní poznávají, jak se antibiotika vážou k ribozomům. Proto mohou vyvíjet nová antibiotika, která blokují funkci ribozomů v nebezpečných bakteriích, čímž bakterie zničí. Takové léky právě procházejí klinickými testy a lékaři na ně netrpělivě čekají, protože klasická antibiotika už přestávají na některé bakterie zabírat.

Předání v prosinci

Cena bude vědcům předána na slavnostním ceremoniálu ve Stockholmu 10. prosince, ve výroční den úmrtí vynálezce a průmyslníka Alfreda Nobela, který ocenění ve své závěti založil.

V pondělí a úterý již byla oznámena jména letošních laureátů v oboru lékařství a fyziky. V dalších dnech budou zveřejněni noví nositelé ocenění za literaturu, mír a ekonomii.

V pondělí a úterý již byla oznámena jména letošních laureátů v oboru lékařství a fyziky. V dalších dnech budou zveřejněni noví nositelé ocenění za literaturu, mír a ekonomii.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy