Ve Španělsku začaly předčasné parlamentní volby, favoritem jsou opět socialisté

ČTK ČTK
10. 11. 2019 9:52
Ve Španělsku se v neděli ráno otevřely volební místnosti k předčasným parlamentním volbám. Volby se v této jihoevropské zemi konají letos už podruhé a počtvrté za poslední čtyři roky.
Volby ve Španělsku.
Volby ve Španělsku. | Foto: Reuters

Podle odhadů socialisté opět vyhrají, ale stejně jako v dubnu nezískají dost poslaneckých křesel pro sestavení jednobarevné vlády a budou muset hledat podporu u dalších stran.

Volební místnosti budou otevřeny do 20:00 SEČ, na Kanárských ostrovech o hodinu déle. První předběžné výsledky začnou být zveřejňovány na oficiálních stránkách volební komise po 21:00 SEČ.

Nynější volby se konají proto, že vítězi dubnových voleb, socialistům v čele s premiérem Pedrem Sánchezem, se nepodařilo dohodnout s ostatními stranami na podpoře ve stanovené lhůtě, která vypršela v září.

Podle posledních průzkumů je pravděpodobné, že většinu 176 křesel ve 350členném Kongresu poslanců nezíská ani blok velkých levicových stran (socialisté a aliance Unidas Podemos), ani blok větších pravicových stran.

Hrozba dalších voleb ale může přinést nečekané politické dohody či přimět některou ze stran umožnit důvěru novému premiérovi zdržením se hlasování.

Hlavním tématem kampaně před nynějšími volbami bylo Katalánsko, kde se v polovině října zintenzivnily protesty kvůli verdiktu španělského Nejvyššího soudu nad katalánskými separatistickými politiky. Devět z nich dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti z roku 2017.

Z protestů v Katalánsku budou ve volbách zřejmě těžit hlavně pravicové strany - lidovci i krajně pravicová strana Vox, jimž oběma některé průzkumy tento týden odhadovaly skoro až dvojnásobek křesel oproti dubnovým volbám. Naopak velký propad očekávají prognózy pro středopravou stranu Ciudadanos (Občané).

Premiér Sánchez v závěrečné řeči na konci předvolební kampaně v pátek prohlásil, že existují "pouze dvě možnosti". "Hlasujte pro socialisty, abychom měli vládu, nebo hlasujte pro jakoukoliv jinou stranu, abyste možnost Španělska mít progresivní vládu zablokovali," zdůraznil.

 

Právě se děje

Další zprávy