Barcelonou pochodovali zastánci jednotného Španělska. Zastavte šílenství, žádali

ČTK ČTK
27. 10. 2019 16:01
V Barceloně protestovaly desetitisíce lidí proti katalánskému separatismu. Podle organizátorů se pochodu zúčastnilo 400 tisíc lidí, policie však hovoří jen o 80 tisících účastnících. Zastánci jednotného Španělska mávali národními i katalánskými vlajkami a vyzývali k ukončení nejhlubší politické krize, která region v posledních desetiletích zasáhla. Informovala o tom agentura AP.
Demonstrace zastánců jednotného Španělska v Barceloně, 27.10.2019
Demonstrace zastánců jednotného Španělska v Barceloně, 27.10.2019 | Foto: Reuters

"My jsme také Katalánci, zastavte toto šílenství!" stálo na jednom z transparentů. "Cítíme nutnost volat, že Katalánsko je součástí Španělska," citovala agentura AP dvaapadesátiletého řidiče kamionu, který se pochodu účastnil. "Snaží se, aby to vypadalo, že Katalánsko není Španělsko, ale to není pravda. Ani v minulosti, ani v současnosti, ani v plánech, které máme pro budoucnost," dodal.

Podle španělských médií si někteří z protestujících podávali ruce s přítomnými policisty a děkovali jim. Při střetech demonstrantů s bezpečnostními složkami při akcích katalánských separatistů v posledních týdnech utrpělo zranění na 500 lidí. Téměř polovina z nich byli policisté.

V Katalánsku vypukly nepokoje v polovině října, kdy španělský nejvyšší soud uložil vysoké tresty vězení katalánským politikům za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti regionu z roku 2017.

V sobotu ve městě pochodovaly podle policie statisíce lidí, kteří požadovali především propuštění odsouzených vůdců separatistického hnutí a volali také po druhém referendu.

Zatímco zastánci samostatnosti Katalánska v minulých letech pořádali obrovské manifestace, odpůrci autonomie se většinou příliš neprojevovali. Naposledy uspořádali mohutný pochod před dvěma lety v době kolem výročí referenda o osamostatnění.

Průzkumy a volební výsledky z minulých let ukazují, že obyvatelé Katalánska jsou v otázce nezávislosti rozděleni na zhruba stejně velké tábory. Zastánci státní jednoty tvrdí, že otázka autonomie zcela ovládla regionální politiku a že rozděluje přátele i rodiny.

Všechny hlavní španělské strany, včetně vládních socialistů, opakovaně osamostatnění regionu odmítají. Budoucnost Katalánska je jednou z ústředních otázek nadcházejících předčasných parlamentních voleb plánovaných na 10. listopadu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy