Barcelonou pochodovali zastánci jednotného Španělska. Zastavte šílenství, žádali

ČTK ČTK
27. 10. 2019 16:01
V Barceloně protestovaly desetitisíce lidí proti katalánskému separatismu. Podle organizátorů se pochodu zúčastnilo 400 tisíc lidí, policie však hovoří jen o 80 tisících účastnících. Zastánci jednotného Španělska mávali národními i katalánskými vlajkami a vyzývali k ukončení nejhlubší politické krize, která region v posledních desetiletích zasáhla. Informovala o tom agentura AP.
Demonstrace zastánců jednotného Španělska v Barceloně, 27.10.2019
Demonstrace zastánců jednotného Španělska v Barceloně, 27.10.2019 | Foto: Reuters

"My jsme také Katalánci, zastavte toto šílenství!" stálo na jednom z transparentů. "Cítíme nutnost volat, že Katalánsko je součástí Španělska," citovala agentura AP dvaapadesátiletého řidiče kamionu, který se pochodu účastnil. "Snaží se, aby to vypadalo, že Katalánsko není Španělsko, ale to není pravda. Ani v minulosti, ani v současnosti, ani v plánech, které máme pro budoucnost," dodal.

Podle španělských médií si někteří z protestujících podávali ruce s přítomnými policisty a děkovali jim. Při střetech demonstrantů s bezpečnostními složkami při akcích katalánských separatistů v posledních týdnech utrpělo zranění na 500 lidí. Téměř polovina z nich byli policisté.

V Katalánsku vypukly nepokoje v polovině října, kdy španělský nejvyšší soud uložil vysoké tresty vězení katalánským politikům za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti regionu z roku 2017.

V sobotu ve městě pochodovaly podle policie statisíce lidí, kteří požadovali především propuštění odsouzených vůdců separatistického hnutí a volali také po druhém referendu.

Zatímco zastánci samostatnosti Katalánska v minulých letech pořádali obrovské manifestace, odpůrci autonomie se většinou příliš neprojevovali. Naposledy uspořádali mohutný pochod před dvěma lety v době kolem výročí referenda o osamostatnění.

Průzkumy a volební výsledky z minulých let ukazují, že obyvatelé Katalánska jsou v otázce nezávislosti rozděleni na zhruba stejně velké tábory. Zastánci státní jednoty tvrdí, že otázka autonomie zcela ovládla regionální politiku a že rozděluje přátele i rodiny.

Všechny hlavní španělské strany, včetně vládních socialistů, opakovaně osamostatnění regionu odmítají. Budoucnost Katalánska je jednou z ústředních otázek nadcházejících předčasných parlamentních voleb plánovaných na 10. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy