Banka s lesem na střeše, domy z místního dřeva i ze slámy. Češi vědí, jak na klima

Banka s lesem na střeše, domy z místního dřeva i ze slámy. Češi vědí, jak na klima
Dešťová voda z rodinných domů a veřejných ploch okolo bratčické návsi už nově
neputuje do kanalizace, ale do malého předčišťovacího jezírka a následně do většího
jezírka, které kdysi bývalo nevyužívanou hasičskou nádrží s velmi špatnou retenční
kapacitou a s neprostupným zabahněným okolím.
Díky přestavbě nádrže na přírodní jezírko se zvýšila o 90 procent schopnost zadržet vodu.
Novou dešťovou kanalizaci a jezírka doplnilo vytvoření dřevěné lávky s moly, díky které se dá přiblížit k vodě i přejít po zamokřených částech parku.
Část vody se přečerpává do jímací nádrže a rozvádí pro závlahu nových výsadeb stromů, keřů, trvalek a trávníků. Zobrazit 54 fotografií
Foto: Domy Atrea, Kateřina Raimová
hrz hrz
9. 8. 2020 19:46
Až do konce září může veřejnost hlasovat v soutěži Adapterra Awards o nejlepší adaptaci krajiny, měst či domů na klimatické změny. Hlasovat je možné dvakrát z jedné e-mailové adresy. Projekt s nejvíce hlasy veřejnosti vyhraje Cenu sympatie. Podívejte se na druhou část snímků finálových projektů.

Dvacet jedna finalistů soutěže Adapterra Awards, pořádané Nadací Partnerství, soutěží dohromady, pochází však ze čtyř základních kategorií. 

Kategorie Volná krajina zdůrazňuje snahy mít kolem sebe úrodnou a vlahou půdu, nikoliv vyprahlou step. Adaptační opatření realizovaná v krajině zmírňují dopady klimatických výkyvů i dlouhodobých trendů. Může se jednat o přírodě blízkou protipovodňovou ochranu, protierozní opatření na zemědělské půdě, obnovu a revitalizaci mokřadů a tůní nebo další tradiční či inovativní řešení.

Kategorie Zastavěná území vyzdvihuje projekty, díky nimž má být život ve městech příjemný nebo alespoň snesitelný za letních veder, stejně jako silných mrazů. Adaptační opatření ve městech a obcích musí přispět ke zmírnění efektu tepelného ostrova a také umět vhodně využít a zadržet vodu, případně ji rychle odvést za silných krátkodobých srážek. Příkladem takových řešení je budování povrchů propustných pro dešťovou vodu nebo zvětšení ploch zeleně.

Kategorie Pracovní prostředí chce inspirovat k tomu, aby se soukromé firmy i veřejné instituce přizpůsobily klimatickým změnám, ale zároveň svými opatřeními aktivně přispívaly k adaptaci svého okolí. Jedná se například o nová technologická řešení provozů i kancelářských budov, která se zaměřují na vícenásobné využití vody a využití obnovitelných zdrojů.

Kategorie Náš domov ukazuje, že se změně klimatu můžeme přizpůsobit všichni adaptací našich domovů a jejich okolí. Příkladem je opakované využití vody včetně tzv. šedé a dešťové. Nebo zlepšení mikroklimatu v okolí, kterému pomůže instalace zelené střechy, vytvoření promyšlené přírodní zahrady s koupacím jezírkem nebo domácí kořenová čistírna.

První část soutěžních projektů najdete zde 

Hlasovat můžete zde

 

Právě se děje

Další zprávy