Zpřísnění: Nepoctiví podnikatelé už se do oboru nevrátí

ČTK ČTK
10. 4. 2013 16:12
Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu živnostenského zákona
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží novelu, která má znemožnit podnikatelům, kterým byla v minulosti zrušena živnost kvůli závažnému porušení zákona, požádat o novou živnost ve stejném oboru. Novela je součástí komplexního řešení, které má zvýšit tlak na nepoctivé obchodníky.

"Novela má zabránit tomu, aby jednatelé nebo členové představenstva právnické osoby, které byla sankčně zrušena živnost, mohli pokračovat v podnikání v oboru tím, že založí jinou právnickou osobu," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo navíc na základě připravované evropské směrnice chystá možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Ta má přinést jednoduché, rychlé a místně dostupné řízení, které bude pro spotřebitele zdarma.

Projekt počítá se zřízením kontaktních míst. Jejich pracovníci si od spotřebitele převezmou potřebné doklady a sami pak kontaktují prodejce. Zejména senioři, kteří jsou nejčastějším cílem podvodných obchodníků, se totiž často obávají opětovného osobního setkání s agresivním prodejcem.

Čtěte také:
ČOI uložila rekordní pokuty. Máme seznam nejvyšších
Nový šéf ČOI: Konec tajností, zveřejníme všechny pokuty
Restaurace, které nejvíc šidily. Máme nový seznam pokut

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy