Zpřísnění: Nepoctiví podnikatelé už se do oboru nevrátí

ČTK ČTK
10. 4. 2013 16:12
Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu živnostenského zákona
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží novelu, která má znemožnit podnikatelům, kterým byla v minulosti zrušena živnost kvůli závažnému porušení zákona, požádat o novou živnost ve stejném oboru. Novela je součástí komplexního řešení, které má zvýšit tlak na nepoctivé obchodníky.

"Novela má zabránit tomu, aby jednatelé nebo členové představenstva právnické osoby, které byla sankčně zrušena živnost, mohli pokračovat v podnikání v oboru tím, že založí jinou právnickou osobu," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo navíc na základě připravované evropské směrnice chystá možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Ta má přinést jednoduché, rychlé a místně dostupné řízení, které bude pro spotřebitele zdarma.

Projekt počítá se zřízením kontaktních míst. Jejich pracovníci si od spotřebitele převezmou potřebné doklady a sami pak kontaktují prodejce. Zejména senioři, kteří jsou nejčastějším cílem podvodných obchodníků, se totiž často obávají opětovného osobního setkání s agresivním prodejcem.

Čtěte také:
ČOI uložila rekordní pokuty. Máme seznam nejvyšších
Nový šéf ČOI: Konec tajností, zveřejníme všechny pokuty
Restaurace, které nejvíc šidily. Máme nový seznam pokut

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy