ČOI uložila rekordní pokuty. Máme seznam nejvyšších

Petr Kučera Petr Kučera
10. 4. 2013 12:40
Vloni znovu padl i rekord v počtu podání od občanů, potvrzuje výroční zpráva
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká obchodní inspekce vloni udělila celkem 13 001 pravomocných pokut v rekordní souhrnné výši 80,84 milionu korun. Zatímco počet pokut klesá, jejich průměrná hodnota roste.

Vyplývá to z výroční zprávy České obchodní inspekce.

V roce 2011 udělila inspekce 13,9 tisíce pokut v celkové výši 60,1 milionu korun. V roce 2010 nabylo právní moci 15,3 tisíce pokut v součtu za 62,8 milionu korun.

Vloni znovu padl i rekord v počtu podání od občanů - na inspekci se obrátilo 25 845 spotřebitelů, což je o téměř 2800 více než předloni.

Pro srovnání: Před pěti lety, v roce 2007, obdržela ČOI od občanů jen zhruba 12,2 tisíce podání. Udělila tehdy 14,5 tisíce pokut v celkové výši 36 milionů korun.

Inspekce vloni uskutečnila 48 665 kontrol, což je zhruba o 1300 více než v roce 2011. Podíl kontrol, v nichž bylo zjištěno porušení zákona, mírně klesl na 28,6 procenta z předloňských 33,2 procenta.

Maximální pokuta pro dvě společnosti

Online deník Aktuálně.cz už před měsícem přinesl také přehled nejvyšších pokut, které v roce 2012 nabyly právní moci.

Maximální možnou pokutu - pět milionů korun - vloni udělila Česká obchodní inspekce dvěma společnostem: čerpací stanici Oil Group a realitní kanceláři Prolux Consulting.

Hodnoty alespoň čtvrt milionu korun vloni dosáhlo 28 pokut, milionovou hranici jich překonalo jen šest.

„V případech opakovaného porušování zákona musí inspekce postupovat přísněji než dosud," plánuje nový šéf ČOI Vladimír Velčovský, který nastoupil do funkce na začátku března. První velký rozhovor poskytl právě online deníku Aktuálně.cz.

Pokutu nezaplatilo 1741 podnikatelů

Stovky podnikatelů však uloženou pokutu nakonec nezaplatí. ČOI vloni získala jen polovinu částky z uložených pokut, zatímco 1741 předala k vymáhání.

Velčovský slibuje také včasnější a kompletní informace o konkrétních výsledcích kontrol, respektive zjištěných nedostatcích. S výjimkou čerpacích stanic, kde inspekce začala názvy pokutovaných společností zveřejňovat až po masivní kritice veřejností a médií, jsou totiž konkrétní výsledky kontrol nadále běžně nedostupné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy