Restaurace, které nejvíc šidily. Máme nový seznam pokut

Petr Kučera Petr Kučera
11. 3. 2013 12:01
Česká obchodní inspekce vloni našla nedostatky ve čtvrtině kontrolovaných podniků
Pražská restaurace U Patrona.
Pražská restaurace U Patrona. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Devatenáct podniků v oblasti veřejného stravování vloni porušilo zákon o ochraně spotřebitele tak výrazně, že jim Česká obchodní inspekce udělila pokutu dosahující alespoň 20 tisíc korun.

Online deník Aktuálně.cz získal seznam pokutovaných podnikatelů poté, co o něj inspekci požádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Seznam obsahuje jen pokuty, které v roce 2012 nabyly právní moci.

Nejvyšší pokuty dosáhly - ve dvou případech - jen 100 tisíc korun, inspekce přitom může udělit sankce až do výše pěti milionů korun.

V oblasti veřejného stravování vloni ČOI uskutečnila 4279 kontrol, porušení zákona zjistila v 1140 případech. Vysoký podíl nedostatků - 26 procent - je podle mluvčí inspekce Miloslavy Fléglové způsoben tím, že se kontroloři zaměřují na „podezřelé" podniky, často na základě opakovaných upozornění zákazníků nebo předchozích vlastních zjištění.

Společnost Viaducto, provozující restauraci U Patrona, dostala stotisícovou pokutu jednak kvůli přiúčtování položky „service charge" bez předchozího upozornění, jednak kvůli nesprávné míře objednaných nápojů.

Výrazná odchylka v míře nápojů způsobila stotisícovou pokutu i v případě restaurace Krumlovský mlýn v Českém Krumlově.

Pokutu ve výši 50 tisíc korun dostaly společnosti Mistic-Café (provozovna Mystic Café, Radnické schody, Praha 1), AZ Catering services (Restaurace u Salzmannů, Pražská, Plzeň), LS Royal Mariánské Lázně (Hotel Royal Mariánské Lázně) a Varka group (Hotel Sirius, Zahradní, Karlovy Vary).


Nešlo o výjimku, potvrdil test

Online deník Aktuálně.cz letos v březnu otestoval dva z nejvíce pokutovaných pražských podniků. A potvrdilo se, že porušení zákona v loňském roce nebylo ojedinělou chybou.

Jak v restauraci U Patrona, tak v Mystic Café měli zákazníci platit automatickou přirážku za obsluhu, o níž nebyli předem informováni.

V prvním případě byla 10% přirážka nenápadně ukryta uprostřed účtu. Ve druhém dokonce obsluha tvrdila anglicky mluvícím redaktorům, že se jedná o daň.

Podívejte se, jak dopadli redaktoři v roli zahraničních turistů:

K podobnému zjištění dospěli při opakované návštěvě i kontroloři ČOI. Další pokuta pro společnost Mistic-Café, tentokrát už ve výši 100 tisíc korun, však nabyla právní moci až v letošním roce, takže nemůže být vykázána v tabulce za rok 2012.

Navzdory opakované vysoké pokutě přesahující 100 tisíc korun se do žebříčku za rok 2012 nedostal ani Jiří Vavřač, provozovatel pražských restaurací Caupona v Michalské ulici a V Lázních v Lázeňské ulici. Kvůli zdržení způsobenému odvoláním může být tato sankce zařazena až do statistiky za rok 2013.

Nejvyšší pokuty pro čerpací stanice

Online deník Aktuálně.cz zveřejnil také přehled nejvyšších pokut napříč obory. Vyplývá z něj, že maximální možnou sankci - pět milionů korun - vloni udělila Česká obchodní inspekce dvěma společnostem: čerpací stanici Oil Group a realitní kanceláři Prolux Consulting.

Hodnoty alespoň čtvrt milionu korun vloni dosáhlo 28 pokut, milionovou hranici jich překonalo jen šest.

Česká obchodní inspekce vloni udělila celkem 13 tisíc pravomocných pokut v rekordní souhrnné výši 80,8 milionu korun. Zatímco počet pokut klesá, jejich průměrná hodnota roste.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy