Známe nejlepší banku a pojišťovnu roku. Projděte si výsledky soutěže

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
6. 9. 2016 14:34
Soutěž Nejlepší banka ovládla Raiffeisenbank. Mezi pojišťovnami vyhrály Česká pojišťovna v životním a Kooperativa v neživotním pojištění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Osmý ročník soutěže Hospodářských novin nazvané Nejlepší banka ovládla Raiffeisenbank, která letos na prvním místě vystřídala ČSOB. Kromě absolutního vítězství se stala navíc i klientsky nejpříznivější bankou – v této kategorii obhájila prvenství z loňského roku.

Za Raiffeisenbank přebral cenu její šéf Igor Vida, který při svém nástupu do funkce slíbil expanzi. "Když jsem nastoupil, Raiffeisenbank měla 400 tisíc klientů, nyní jich má přibližně o 50 procent víc," říká nyní s tím, že banka posílila jednak díky akvizici části Citibank, jednak díky svému organickému růstu.

Nejlepší banka:

1. Raiffeisenbank 75,8 %
2. ČSOB   72,4 %
3. Komerční banka    70,3 %

Mezi pojišťovnami si hlavní cenu za rok 2016 odnesly Česká pojišťovna v kategorii životního pojištění a Kooperativa v neživotním pojištění. Loni vyhrály Komerční pojišťovna a Allianz.

Hodnocení stojí na dvou rovnocenných pilířích. První z nich posuzuje finanční instituce z pohledu klientů. Roli zde hraje kvalita, rozsah i cena nabízených služeb, stejně jako přístup k zákazníkům.

Druhý pilíř pak zkoumá banky a pojišťovny naopak optikou akcionáře a zaměřuje se především na jejich finanční zdraví. Posuzována je například nákladovost, ziskovost nebo kvalita aktiv.

Díky velkému množství parametrů, které do hodnocení vstupují, je Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna jedinou takto komplexní soutěží v Česku.

Nejlepší životní pojišťovna:

1. Česká pojišťovna 58,9 %
2. Generali Pojišťovna 58,4 %
3. ČSOB Pojišťovna    57 %

Data pocházejí z výzkumu provedeného společností Datank, jejíž analytici podrobně prošli výroční zprávy finančních institucí, jejich internetové stránky, sazebníky i online kalkulačky. U bank se zajímali například také o ceny běžných účtů, hypoték či spotřebitelských úvěrů nebo o výnosy na spořicích účtech a termínovaných vkladech. U pojišťoven posuzovali mimo jiné výši pojistného či šíři nabízených produktů.

Nejlepší neživotní pojišťovna:

1. Kooperativa pojišťovna 72,2 %
2. Česká pojišťovna 67,4 %
3. ČPP 63,2 %

Důležitou roli v hodnocení hraje také mystery shopping. Při něm se hodnotitelé vydávali za stávající nebo potenciální zákazníky bank či pojišťoven a zkoumali, jak se k nim poradci na pobočkách chovají, jak komunikují a zda jsou jim schopni rychle a včas poradit.

Podobným testem prošly i zákaznické telefonní linky finančních institucí. Posuzován byl nejen čas, který musí zákazník strávit čekáním na spojení s operátorem, ale také to, jak kvalitní informace po telefonu dostane. Podstatná byla i dostupnost bank a pojišťoven. Tedy počet poboček, jejich otevírací doba nebo čas, ve kterém jsou v provozu telefonická kontaktní centra.

Klientsky nejpřívětivější banka:

1. Raiffeisenbank 79,2 %
2. Sberbank 71,7 %
3. Komerční banka 69,6 %

Hodnotila se také elektronická komunikace, která je pro mnoho klientů čím dál důležitější. Zatímco některé pojišťovny dokázaly poskytnout úplnou odpověď na dotaz zaslaný e-mailem už během patnácti minut, jiným stejná reakce trvala i více než deset dnů.

Právě zvládnutá komunikace byla jedním z hlavních důvodů letošního vítězství Raiffeisenbank, která kromě toho patřila k nejlepším také v hodnocení nákladů na účet nebo v dostupnosti pro klienty.

Klientsky nejpřívětivější životní pojišťovna:

1. Generali Pojišťovna 74,9 %
2. Česká pojišťovna 69 %
3. Kooperativa pojišťovna 64,3 %

Klientsky nejpřívětivější neživotní pojišťovna:

1. Kooperativa pojišťovna 77,5 %
2. Česká pojišťovna 76,6 %
3. ČSOB Pojišťovna 73,4 %

Česká pojišťovna zvítězila mezi životními pojišťovnami zejména díky tomu, že dokázala obstát jak z pohledu klienta, kde byla nejlepší v kvalitě služeb a dostupnosti, tak z pohledu akcionáře. Ani v jednom pilíři sice neskončila úplně první, ale její konkurenti měli oba pilíře méně vyrovnané. To byl i případ Generali, která se letos stala klientsky nejpřívětivější životní pojišťovnou.

Kooperativa, vítěz mezi neživotními pojišťovnami z pohledu klienta i akcionáře, těžila zejména z široké nabídky produktů a kvalitních služeb, dokázala také výrazně zabodovat v kategorii nazvané „výše pojistného“.

Soutěž Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna vyhlašují Hospodářské noviny za podpory partnerů KPMG ČR a IBM ČR.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy