Kolik vydělal váš penzijní fond? Příjemně překvapil, potvrzují konečná čísla

Jiří Hovorka Olga Skalková Jiří Hovorka, Olga Skalková
Aktualizováno 23. 5. 2016 13:28
Výnosy pěti z osmi penzijních společností v takzvaném penzijním připojištění se loni dostaly nad jedno procento, a jsou tak na úrovni nejlepších spořicích účtů. V meziročním srovnání si však fondy pohoršily. Hlavním důvodem jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Penzijní fondy, v nichž si na přilepšení k důchodu spoří více jak 4,1 milionu lidí, loni splnily svůj hlavní úkol a překonaly inflaci.

Rozdíl mezi jednotlivými společnostmi je ale veliký - od 0,4 procenta u společnosti Conseq do 1,4 procenta u Penzijní společnosti České pojišťovny.

Výnosy pěti z osmi penzijních společností se dostaly nad jedno procento, a jsou tak zhruba na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu.

Penzijní společnost Výsledek 2015 Výsledek 2014
PS České pojišťovny 1,4 % 1,7 %
Allianz PS 1,38 % 1,64 %
ČSOB PS 1,2 % 1,4 %
PS Komerční banky 1,16 % 1,35 %
AXA PS 1,1 % 1,46 %
NN PS 0,88 % 1,13 %
PS České spořitelny 0,85 % 1,42 %
Conseq PS 0,4 % 0,7 %
Inflace 0,3 % 0,4 %

V meziročním srovnání si ale fondy pohoršily. Hlavním důvodem jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů, v nichž mají penzijní fondy uloženu významnou část peněz. Jejich výnosy pokračovaly v meziročním poklesu a u některých z nich se dostaly do záporu. Například Penzijní společnost České spořitelny ukládá do českých státních dluhopisů zhruba 46 procent vkladů klientů v transformovaných fondech.

V příštích letech budou výnosy dál mírně klesat a nejlepší fondy by se měly pohybovat kolem jednoho procenta. Penzijním společnostem totiž postupně dobíhají dříve investované peníze s vyššími výnosy. "Nové prostředky jsou investovány s nízkým výnosem a výnosy budou postupně klesat," říká Tomáš Vystrčil, viceprezident Asociace penzijních společností ČR.

U takzvaných transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.

Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může v rámci třetího pilíře zvážit přestup ze "starého" transformovaného fondu do "nového" účastnického fondu. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat - neposkytují totiž garanci alespoň nulového zhodnocení.

Za dvacet let nad inflací

Penzijní společností plní svou funkci u transformovaných fondů i dlouhodobě. Ukazuje to následující tabulka, ve které jsou průměrná zhodnocení v jednotlivých fondech za dvacet let fungování penzijního připojištění. Průměrnou inflaci v tomto období těsně neporazil jen fond od Penzijní společnosti České spořitelny.

Penzijní společnost Průměrné zhodnocení
Generali * 4,77 %
NN (dříve ING) 4,54 %
AXA 4,48 %
České pojišťovny 4,27 %
ČSOB ** 4,23 %
Komerční banky 4,22 %
Inflace 3,79 %
České spořitelny 3,66 %

V tabulce není penzijní fond od skupiny Allianz, který také v dlouhém čase inflaci výrazně poráží. Allianz na trh vstoupila až v roce 1997 a od té doby má její fond průměrný roční výnos 3,85 procenta, zatímco průměrná inflace v tomto období dělala 3,22 procent.

Poslední z penzijních společností Conseq je se svým transformovaným fondem na nule. Conseq v roce 2013 koupil penzijní fond od společnosti Aegon, která na trh penzijního připojištění vstoupila v roce 2007. Od té doby fond připisoval ročně v průměru 2,14 procenta, což odpovídá průměrné inflaci v letech 2007 až 2015.

Čisté roční výnosy (průměrný roční výnos minus průměrná roční inflace) transformovaných fondů za období 1995 až 2015:

Penzijní společnost Průměrný roční čistý výnos
Generali * 0,98 %
NN (dříve ING) 0,75 %
AXA 0,69 %
Allianz 0,63 %
České pojišťovny 0,48 %
ČSOB ** 0,44 %
Komerční banky 0,43 %
Conseq 0 %
České spořitelny - 0,13 %

Poznámky k tabulkám: * Od roku 2013 byl penzijní fond Generali sloučen z transformovaným fondem od Penzijní společnosti České pojišťovny. ** Průměrné výsledky do roku 2009 jsou za ČSOB Penzijní fond Stabilita, do té doby fungoval ještě fond ČSOB Progres, který ale firma přestala od roku 2010 prodávat. Výpočet Aktuálně.cz, zdroj dat Asociace penzijních společností ČR

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy