Jak si vybrat banku? Kde mají nejlepší ceny i přístup? Expertka odpovídala

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 9. 8. 2016 14:45
Online rozhovor s analytičkou Gabrielou Šamanovou.
Jak si vybrat banku? Ptali jste se expertky
Rozhovor skončil
Gabriela Šamanová odpovídala čtenářům Aktuálně.cz
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - O tom, kde dostanete nejvýhodnější bankovní účet, nerozhodují jen ceníky bank, ale také vaše chování, ukázala nová analýza analytické agentury Datank v rámci ankety Nejlepší banka 2016, kterou pořádají Hospodářské noviny.

Ta banky hodnotí nejen podle ceny nabízených služeb, ale testuje třeba také to, jak rychle banky reagují na klientské dotazy nebo s jakým úrokem a celkovými náklady banky lidem půjčují. Na zkušenosti z tohoto testování jste se v online rozhovoru ptali Gabriely Šamanové, analytičky Datanku.

Nejčastěji padaly dotazy na změnu banky. "Dejte si pozor na různé podmínky. Některé banky mají sice účet kompletně zadarmo, ale musí vám na něj každý měsíc přijít minimální částka, musíte několikrát zaplatit kartou nebo utratit určený objem peněz. Podmínky jsou většinou v pohodě splnitelné, nevýhodou je, že je musíte hlídat," upozornila analytička.

Připomněla také, že pro změnu banky lze využít takzavný Kodex mobility. "Podepsala ho většina bank. Znamená to, že se domluvíte pouze s novou bankou, že k ní chcete přejít. Na pobočku té staré už nemusíte, nová banka za vás vše vyřídí. Převede trvalé příkazy, SIPO apod.," vysvětlila.

Zároveň ale varovala, že ve skutečnosti změna banky s využitím zmíněného kodexu nemusí být tak jednoduchá. "Je potřeba si pohlídat termíny, kdy vám odcházejí platby z účtu a kdy se pro změnu banky rozhodnete. Převod účtu chvíli trvá a může se stát, že platby ze starého účtu už neodejdou a z toho nového zatím také ne. Zvažte tedy, zda si nezaložit účet u jiné banky a chvíli mít dva účty souběžně, než si všechny platby bezpečně převedete," poradila Šamanová.

Jak si vybrat banku? Ptali jste se expertky

Rozhovor skončil
9. 8. 2016
Ptá se: AlenaK

Dobrý den, prosím vás o názor na FIO BANKu. Děkuji.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Fio banka má poměrně slušnou nabídku produktů. Je spíš pro lidi, kteří nepotřebují chodit na pobočku, i když pobočkovou síť banka už docela rozšířila. Aktuálně má po celé republice 30 poboček. Elektronicky zadávané příkazy na běžném účtu jsou zdarma, ale připlatíte si právě za ty prováděné na pobočce. Z vlastních bankomatů můžete zadarmo vybrat až devětkrát za měsíc. Z cizích můžete vybírat zdarma, pokud utratíte 4 tisíce měsíčně, jinak za výběr zaplatíte 30 Kč. Pokud za výběry z bankomatů ostatních bank nechcete platit, musíte si splnění podmínky pohlídat. Běžný účet má jako u většiny bank nulové úročení.

9. 8. 2016
Ptá se: Jana R

Dobrý den a jak si stojí mbank ?

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Záleží na tom, co od banky očekáváte. mBank je pro lidi, kteří nemají problém účet ovládat elektronicky, má méně poboček a některé věci na pobočce zařídit nejde, jako například zadat odchozí platbu. Za výpis poslaný fyzicky poštou si také připlatíte. Na druhou stranu téměř všechny běžné pohyby na účtu mKonto i jeho vedení jsou zdarma. Zdarma jsou i tři výběry z vlastních i cizích bankomatů za měsíc. Běžný účet má ale nulové úročení, což ovšem není zas až taková výjimka.

9. 8. 2016
Ptá se: MartinM

Dobrý den,zajíma mě Váš názor na sberbank,mám tam spořící účet. Vyplatí se to,nebo je lépe investovat jinak?? Děkuji

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Úrokové sazby na spořících účtech jsou v současnosti obecně nízké. Pokud chcete investovat, zvolte jiný produkt. Investice na kapitálových trzích nebo do podílových fondů, oboje Sberbank nabízí. Investovat můžete také formou investičního životního pojištění, kdy část pojistného jde na krytí rizik a část na investice.

9. 8. 2016
Ptá se: PETR

co si mám vzít za banku abych nemusel platit vysoké poplatky když mě zajímá pouze chod výplaty na účet, výběr z bankomatu 4x měsíčně,internetové bankovnictví,sipo,jednorázové platby z účtu v korunách. nic víc,nic míň. děkuji předem za odpověď

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Bank, které splňují tohle zadání je na trhu víc. Nechci je vyjmenovávat, abych na někoho nezapomněla a nepoškodila jej. Projděte si sazebníky, naprostá většina bank je má na webu a vyberte pro sebe to nej. Dejte si ale pozor na různé podmínky. Některé banky mají sice účet komplet zadarmo, ale musí vám na účet každý měsíc přijít minimální částka, nebo musíte xkrát zaplatit kartou nebo např. utratit určený objem peněz. Podmínky jsou většinou v pohodě splnitelné, nevýhodou je, že je musíte hlídat.

9. 8. 2016
Ptá se: ludvikak

dobry den. chtela bych se zeptat. mam ucet u MONETA Money banka (GE MB) a nejsem s nimi uplne spokojena. jak vy vnimate tuto banku? chtela jsem predcasne splatit uver ale nebyli schopni mi udelat nabidku. uvitala bych moznost zajimavych podminek pro porizeni uveru na porizeni bytu, vyber z bankomatu zdarma a poplatky za sluzby rovnez. muzete mi poradit? doporucila byste mi jinou banku? dekuji mnohokrat. ludvika krejcova

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Tady bych začala od konce. Pokud úvěrem na pořízení bytu myslíte hypotéku, udělejte si nejdříve průzkum trhu, kde vám nabídnou nejlepší podmínky. Úroková sazba u hypoték se liší podle toho, kolik si chcete půjčit a kolik vlastních prostředků už máte na koupi bytu naspořeno. Roli bude hrát také vaše „finanční historie“, zda máte další úvěry a jak spolehlivě je splácíte. Všechny banky vám k hypotečnímu úvěru otevřou i běžný účet a pokud jej budete aktivně využívat, často dostanete slevu z úrokové sazby a vedení běžného účtu k hypotéce zdarma. Běžný účet si tak vlastně můžete vybrat podle hypotéky.

9. 8. 2016
Ptá se: Lubos

Dobrý den,
už dlouho mám běžný účet u KB a jsem si vědom, že jsou výhodnější nabídky u jiných bank.
Mnohokrát jsem si řáíkal, že odejdu, ale nevím, jak moc je přechod složitý. Poraďte, co si ohlídat a jak postupovat.
Děkuji

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Pro změnu banky můžete využít tzv. Kodex mobility. Podepsala ho většina bank. Znamená to, že se domluvíte pouze s novou bankou, že k ní chcete přejít. Na pobočku té staré už nemusíte, nová banka za vás vše vyřídí. Převede trvalé příkazy, SIPO apod. Vy už jen řeknete např. ve svém zaměstnání nebo obchodním partnerům, že máte nové číslo účtu. Ve skutečnosti to ale nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Je potřeba si pohlídat termíny, kdy vám odcházejí platby z účtu a kdy se pro změnu banky rozhodnete. Převod účtu chvíli trvá a může se stát, že platby ze starého účtu už neodejdou a z toho nového zatím také ne. Zvažte tedy, zda si nezaložit účet u jiné banky a chvíli mít dva účty souběžně, než si všechny platby bezpečně převedete.

9. 8. 2016
Ptá se: Bohuslav Stárek

Dobrý den, mohla by jste udělat stručný přehled hlavních hráčů na bankovním trhu u nás co se týče skutečných vlastníků, tedy kdo jakou bankou vlastní. A také kdo jakou banku kontroluje (reguluje) např. ČNB.

Díky

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Tak to bohužel nemůžu, z hlavy to vše nevím a musela bych to dlouze dohledávat. Seznamy bank s dalšími informacemi však naleznete přímo na stránkách ČNB.

https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB15.BASIC_LISTINGS_RESPONSE

9. 8. 2016
Ptá se: Jiří

Dobrý den, měl bych se podle Vás při výběru banky rozhodovat i podle něčeho jiného než podle ceny? Pokud ano, proč? Vždyť přece všude dostanu to stejné - tedy pokud chci a dokážu účet ovládat přes internet.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Přesně jak píšete, v první řadě si musí člověk položit otázku, zda mu stačí ovládat své finance elektronicky, nebo zda chce chodit na pobočku. Nemáte ale pravdu, že produktová nabídka je všude stejná. Pokud vám stačí užší produktová nabídka, nastupuje rozhodování podle ceny...

9. 8. 2016
Ptá se: Jana Hoštínská

Dobrý den, vyplatí se být věrný bance? Zvýhodňují banky v Česku dlouhodobé klienty - třeba na cenách půjček a hypoték?

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Některé banky určitě. Namátkou, pokud máte u České spořitelny úvěrový produkt, neplatíte za vedení běžného účtu, Equa bank vám dá věrnostní slevu na hypotéku a takových bank je určitě více. Je to individuální, záleží, co vše chcete od své banky využívat, rozhodně stojí u každé banky za to, poradit se, co vám mohou nabídnout, než se rozhodnete banku vyměnit.

9. 8. 2016
Ptá se: Franta

Existuje lepší kombinace účtů, než Fio a Equa? Oba dva jsou zadarmo, a když jsem vybral pár tisíc navíc, tak jsem to zase u Fio uložil na pobočce. Když potřebuji jen stokoruny, tak použiji kartu od Equa v bankomatu ČSOB. Účet u Éry jsem zrušil, protože mám nižší příjem, jak 15 000 Kč pro podmínku bezplatného účtu.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Vypadá to, že pro vaše účely je to ideální kombinace. Ani jedna z bank ale třeba nenabízí kreditní karty, takže někomu taková kombinace vyhovovat nemusí.

9. 8. 2016
Ptá se: Michal Kubeš

Dobrý den,
zajímalo by mě, v jaké míře využívají banky v ČR analýzy klientských dat (BigData analýzy) a zda výsledky těchto analýz ovlivňují přístup bank k jednotlivých klientům nebo skupinám klientů. Díky a příjemný den z HoPo.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Banky analýzu klientských dat využívají a provádějí na jejím základě např. retenční opatření. Otázkou je, jak efektivně se jim to vše daří :-)

9. 8. 2016
Ptá se: Michal

Dobrý den,

není největším problémem u bank na něco klienta nalákat a když je u nich dost velký počet klientů tak podmínky postupně změnit (zhoršovat)? Myslím tím obecně nové či menší banky. Mají nějakou zákonou povinnost jak dlouho držet aktuální podmínky ?

Díky M.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

O takové povinnosti nevím. Banky využívají běžné metody k získání klientů, na tom nevidím nic špatného. Že by podmínky pak cíleně "zhoršovaly", jak píšete, se také nedomnívám. Např. úrokové sazby jsou teď obecně nízko, a to jak na spořících produktech, což není pro klienta výhodné, tak na úvěrových produktech, což naopak výhodné je. Konkurence na trhu způsobuje, že i větší tradiční banky zlevňují své účty.

9. 8. 2016
Ptá se: Jan Bláha

Dobrý den,
jaký je Váš názor na Equa bank?
Díky.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

V současnosti nabízí účet zdarma bez obratové podmínky, opět ale musíte komunikovat pouze elektronicky, ne na pobočce. Úrok na spořícím účtu patří k těm vyšším, musíte ale zaplatit alespoň třikrát za měsíc kartou.

9. 8. 2016
Ptá se: Hanka

Dobry den,

pokud to neni prilis osobni otazka, rada bych se zeptala v jake bance ma ucet odbornik jako vy?
Diky a hezky den!

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Já mám účtů hned několik, a to z profesních důvodů. Výběr banky je složitá otázka, záleží, co všechno využíváte. Zajímají vás například mezinárodní převody? Chcete mít účet v EUR? Jezdíte často do zahraničí a vybíráte tam z bankomatu? Pro takového klienta bude výhodnější jiná banka, než pro někoho, kdo využívá pouze vnitrostátní převody atd.

9. 8. 2016
Ptá se: Filip

Dobrý den,
jak hodnotíte možnost tzv. offsetové hypotéky, kterou nabízí RB, ale nově i FIO, kde se dá snížit úrok až na nulu.
Druhý dotaz - kdy nejdříve je možné řešit refinancování - rád bych využil dnešní výhodné podmínky, i když mám datum otočky až v květnu 2017. Je možné s vybranou bankou nyní uzavřít smlouvu za daných podmínek a refinancování udělat až za 3/4 roku?
Děkuji.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Refinancovat můžete zpravidla na konci fixace, pokud jste se při podepisování smlouvy nedohodl s bankou jinak.

9. 8. 2016
Ptá se: Tereza

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, které banky jsou podle Vás vstřícné k právnickým osobám i co se týče případné menší půjčky na podnikání.

Děkuji.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Nabídce pro podnikatele se nevěnuji, nicméně vaši žádost o úvěr posoudí v bance tzv. risk management, záležet bude podobně jako u běžných úvěrových produktů na mnoha okolnostech. Od účelu půjčky po vaši finanční historii.

9. 8. 2016
Ptá se: Jana

Dobrý den,

jaký máte prosím vás názor na studentský účet G2 u KB? A potom mám ještě dotaz jak přesně funguje spořící účet? Děkuji.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Studentské konto od KB patří k těm pro studenty výhodným, a to v případě, že s bankou budete komunikovat elektronicky. Některé transakce na pobočce jsou zpoplatněny, stejně jako zasílání výpisu poštou. Aby vedení konta bylo zdarma, musíte mít alespoň jednu došlou platbu měsíčně. To, co naopak dělá konto atraktivním, jsou poměrně štědré studentské bonusy.

Spořící účty fungují různě. Dejte si pozor na výpovědní lhůty a také na pásmové úročení. Výhodnější úrok je často limitován. Např. 1 % do 150 tis. Kč, zbytek naspořené částky je pak úročen např. pouze 0,01 %. I spořící účty mají různé podmínky. Aby byl připsán vyšší úrok, musíte např. aktivně využívat platební kartu. Nedá se to zobecnit, opět si musíte projít sazebníky.

9. 8. 2016
Ptá se: Libor

Dobrý den,prosím Vás jakou banku jevhodnézvolit na refinancování úvěru?stávající je KB.
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Na to se bohužel nedá jednoznačně odpovědět, záleží na mnoha okolnostech, posoudit je může pouze konkrétní bankovní poradce. Nezbývá vám než si udělat vlastní průzkum trhu. Můžu vám jen z vlastní zkušenosti sdělit, že v Praze se dají oběhnout všechny pobočky bank během dvou odpolední.

9. 8. 2016
Ptá se: MARTINKA

MŮJ PŘÍJEM JE 12000,-KČ. MÁ SMYSL SI POŘÍDIT BANKOVNÍ ÚČET?

Odpovídá: Gabriela Šamanová

Osobně bych si účet pořídila, pokud bych měla pravidelný příjem. Jsem např. zvyklá platit kartou. Ale jak už moje odpověď naznačuje, záleží to na vás. Pokud vás nakládání s hotovými penězi neomezuje... Při příjmu 12 tis. můžete mít vedení běžného bankovního účtu u vícero bank zdarma. A pokud studujete nebo je vám do 26 let, nabídka "levných" účtů se ještě rozšíří.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy