Která banka je nejvstřícnější? Trojice nováčků ovládla anketu i letos

Petr Kučera Petr Kučera
10. 8. 2016 13:28
V prvním i druhém pololetí se nejlépe umístila Air Bank.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Air Bank

Praha – Titul Nejvstřícnější banka za druhé čtvrtletí letošního roku získala Air Bank, jedna z nejmladších bank na tuzemském trhu. Vyplývá to z výsledků projektu GEEN Vstřícná banka.

Také další dvě místa patří nejmladším bankám na trhu – Fio a Equa bank. Čtvrtá skončila mBank, která do Česka vstoupila jako první nízkonákladová banka už v roce 2007. A teprve na pátém místě je v anketě nejlepší z „klasických“ finančních ústavů – Komerční banka.

Banka Hodnocení
Air Bank 80,4
Fio banka 80,2
Equa bank 75,9
mBank 74,8
Komerční banka 73,1
Sberbank 72,7
UniCredit Bank 70,7
Moneta Money Bank 70,3
Raiffeisenbank 68,3
ČSOB 67,7
Zuno 66,8
Česká spořitelna 65,2
Poštovní spořitelna 60,6
Expobank 59,2

Výsledky projektu Vstřícná banka určuje především odborná porota nezávislá na bankách, jejíž hodnocení má váhu 58,3 procenta. Členem je i redaktor Aktuálně.cz. Dalšími 25 procenty se na hodnocení podílí web Bankovnipoplatky.com a s podílem 16,7 procenta také veřejnost (po registraci na webu).

Air Bank obsadila první místo také v hodnocení za leden až březen. Z průběžných čtvrtletních hodnocení vzejde celoroční vítěz. Loni vyhrála Fio banka, která celoroční pořadí ovládá nepřetržitě od své přeměny z družstevní záložny na banku. Air Bank skončila v celkovém loňském pořadí druhá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy