Nejlepší spořicí účty? Úroky opět klesají, více než procento už nedostanete jen tak

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 23. 6. 2016 10:51
Sazby na nejlepších spořicích účtech se pohybují kolem procenta, klienti si je navíc "musí zasloužit". Od července znovu klesnou sazby v Air Bank a Sberbank, obě banky přitom úroky naposledy snižovaly v květnu. Úroky klesají i u stavebního spoření. A na druhé straně také u hypoték, kde to ale lidé ocení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Nejvýhodnější spořicí účty čím dál víc ztrácejí na atraktivitě. Banky vzájemně reagují na pohyby u konkurence a opět snižují úrokové sazby. Přesto stále platí, že dobře vybraný spořicí účet plní svou hlavní roli - překonává inflaci (0,4 procenta za posledních dvanáct měsíců) a přinejmenším tak zachovává reálnou hodnotu peněz. 

Od července sníží úrokové sazby Air Bank ze skupiny PPF a Sberbank, přestože stejný krok obě naposledy udělaly teprve v květnu. "Když jsme vám posledně psali, že snižování sazeb nejspíš nebude naposled, sami jsme nečekali, že o nás znovu uslyšíte tak brzy," uvedla Air Bank ve sdělení klientům.

"Pokud bychom nereagovali, zvýší se celkem rychle celkový objem vkladů, které v bance máme. A to by pro nás bylo ekonomicky složité," říká Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank. Změnu nepocítí lidé, kteří využívají i jiné služby než jen spořicí účet.

Pokles úroků je vidět i na straně úvěrů - hypotéky jsou nyní rekordně levné a jejich průměrná sazba v květnu klesla už na 1,89 procenta. Zatímco u úvěrů lidem pokles sazeb pomáhá k nižším splátkám, vklady pádem úroků trpí. Pryč jsou doby, kdy peníze ležely v bankách za 2,5 procenta jako v roce 2011, kdy na trh vstoupily banky Air, Equa a Zuno. I dnes tyto banky nabízí na spořicích účtech nejlepší úroky, ale pohybují se jen kolem procenta a klienti si je navíc "musí zasloužit".

Změny u Air Bank i Sberbank

Air Bank sníží od začátku července základní sazbu na spořicím účtu z 0,7 na 0,5 procenta. Sazba se vztahuje na vklady do 250 tisíc korun. Vklady nad touto hranicí nebudou nově úročeny vůbec, doposud za ně banka připisovala 0,1 procenta. Naopak se nemění bonusová sazba (1 %) pro klienty, kteří s kartou Air Bank alespoň pětkrát v měsíci zaplatí u obchodníků.

Ve Sberbank změna dopadne i na "aktivní" klienty. Od 1. července snižuje o 0,2 procentního bodu běžnou i bonusovou sazbu. Lidé, kteří v bance jen spoří a nevyužívají další služby, tak nově dostanou úrok 0,53 procenta. Sazba platí na vklady do 300 tisíc. Vyšší vklady budou úročeny sazbou 0,23 procenta. (Aktualizace 23. 6. v 10:50: původně jsme psali, že vyšší úrok platí jen na vklady do 100 tisíc. To byla chyba, omlouváme se za nepřesnost).

Kdo v bance má i lepší běžný účet (za který buď platí měsíční paušál, nebo ho aktivně využívá a má ho zdarma), tomu sazba na Spoření Plus klesla z 1,1 na 0,83 procenta (pro vklady do 300 tisíc korun).

Už se začátkem června snížila úroky u spořicích účtů o 0,25 procentního bodu také Equa bank. Aktivní klienti tak nyní dostávají na spořicím účtu Hit rovné jedno procento a na spořicím účtu bez podmínek dává banka úrok jen 0,3 procenta. Už v květnu pak klesl úrok na dalším oblíbeném spořicím účtu: ING Konto od 9. května úročí peníze sazbou 0,5 procenta, předtím to bylo 0,7 procenta.

Méně výhodné bude od července také stavební spoření. Jednička na trhu - Českomoravská stavební spořitelna - sníží sazbu z 1,3 procenta na maximálně jedno procento a čeká se, že ji bude následovat i konkurence. Stavební spoření však má výhodu ve státním příspěvku, který v optimální variantě spoření zvedá výnos nad tři procenta. Výměnou za to ale není možné z něho peníze bez sankce vybírat dříve než po šesti letech spoření.

Dvě banky nad procentem

Více jak procento na spořicím účtu nabízí Raiffeisenbank a Zuno Bank. V obou případech ale také jen za aktivní využívání dalších služeb. Raiffeisenbank nabízí na eKontu Flexi 1,1 procenta, ale jen na vklady do 150 tisíc; eKonto Flexi je k dispozici jen s osobními účty, které jsou buď zpoplatněné, nebo zdarma jen při aktivním využívání.

Zuno dává stejnou sazbu na Spoření Plus na vklady do 300 tisíc korun. Dostanou ji ti klienti, kteří v bance mají běžný účet také ve variantě Plus, za který buď platí měsíční paušál, nebo ho aktivně využívají a mají ho zdarma.

Z velkých bank nabízí největší úrok, a to 0,4 procenta, na spořicím účtu Česká spořitelna. V ČSOB klienti dostanou 0,3 procenta a v Komerční bance méně než 0,1 procenta.

Na spořicí účet patří rezerva - peníze, které můžete kdykoli potřebovat. Další úspory, které budete potřebovat až za několik let (třeba na důchod), mohou vydělávat jinde. Například na penzijním připojištění, stavebním spoření nebo v podílových fondech.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy