Praha – Druhá největší česká banka ČSOB zkouší rozšířit byznys kolem hypoték o služby spojené s nákupem nemovitosti. Jde například o právní prověření nemovitosti, její technickou inspekci, kontrolu sepsaných smluv či jejich přípravu mezi kupujícím a prodávajícím. Doplňkové služby k hypotéce banka nabízí se společností Alisen a nejsou zdarma. Klientům, kteří je využijí, ale banka slibuje dvacetiprocentní slevu z běžně účtovaných cen.
V tuto chvílí jde o pilotní projekt, který poběží tři měsíce na pěti pobočkách ČSOB v Praze, dvou ve Zlíně a jedné v Brně, Vyškově a Břeclavi.
„Klienti si s novinkou koupí jistotu, že neinvestují své peníze do nemovitosti, která nemá parametry, které uvádí prodávající či realitní kancelář, nebo je v neodpovídajícím technickém stavu,“ vysvětluje službu Richard Kotrlík, manažer útvaru bydlení a úvěry ČSOB.
Společnost Alisen, se kterou ČSOB spolupracuje, je největší společností v Česku, která služby spojené s nákupem nemovitosti prodává. Na webových stránkách nabízí jak jednotlivé služby, tak i balíčky několika služeb. Například ceníková cena kontroly / sepsání smlouvy je za 5990 korun, technická inspekce bytu do 120 čtverečních metrů je za 6490 korun. Nejlevnější balíček, který zahrnuje například osobní asistenci při vyřizování koupě nemovitosti, prověření kupní smlouvy, stavu a ceny nemovitosti, stojí 18 990 korun.
Trh hypoték letos po loňském rekordním roku čeká ochlazení. Zájemci musí mít na pořízení nemovitosti část vlastních zdrojů. Maximální limit stanovený centrální bankou pro výši hypotéky je od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak bude 90 procent. Úvěry v rozmezí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti budou hůře dostupné. Na nově poskytnutých úvěrech jich banka může mít jen 15 procent, a banky tak budou muset o klienty víc bojovat. Prostor se jim otevírá právě v různých službách k hypotéce.
ČSOB není první, kdo se snaží proniknout do dalších služeb kolem realitního byznysu. Podobné služby začala nabízet v roce 2013 Raiffeisenbank pod názvem Rádcova hypotéka. Banka také tyto služby neměla zadarmo, cena se ale odvíjela ze slevy, kterou klientovi z kupované nemovitosti vyřídila. Provize banky se pohybovala mezi 45 až 55 procenty z dojednané slevy. Službu Raiffeisenbank přestala nabízet zhruba po dvou letech, když se řízení banky ujal Igor Vida. Podle něj nebyla dostatečně efektivní.
Největší konkurenti ČSOB – Česká spořitelna a Komerční banka – zatím podobnou službu nemají. "Doprovodné služby k hypotéce jsou směr, o kterém Komerční banka nyní také uvažuje," potvrdil Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.
Klientů Hypoteční banky, která je lídrem trhu a je součástí skupiny ČSOB, se novinka zatím netýká. „Pilotní projekt je zatím pro klienty ČSOB a Ery Poštovní spořitelny. Po jeho ukončení se rozhodne, zda ho budeme využívat i my, nebo ne,“ uvedla mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.