Česká spořitelna končí spolupráci s Fincentrem. Zneužívalo naše značky, říká

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
Aktualizováno 23. 1. 2017 14:32
Banka neprodlouží partnerskou smlouvu, která končí 31. ledna. Vadí jí, že poradenská firma nazvala své produkty podobně jako Česká spořitelna. Fincentrum nařčení odmítá a zdůrazňuje, že ochranné známky má řádně registrované.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, přestává spolupracovat s poradenskou společností Fincentrum. Zdůvodňuje to opakovaným porušením partnerské smlouvy a jednáním, které bylo v její neprospěch, nebo ji přímo poškozovalo.

„Společnosti Fincentrum neprodloužíme smlouvu, která končí k 31. lednu. A současně na ni podáváme žalobu,“ potvrzuje generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon. Žaloba míří na zneužívání značek Erste Premier a Zdravé finance, které používá Česká spořitelna. Společnost Fincentrum je v pozměněné verzi začala využívat při prodeji vlastních služeb a pokračovala v tom i přes opakovaná upozornění.

„Když váš partner nazve svoji vlastní službu Fincentrum Premier a pak začne používat i název Moje zdravé Fincentrum, je to nefér a vnímám to i jako provokaci. Proto jsme se rozhodli smlouvu ukončit a podniknout i právní kroky,“ vysvětluje Salomon.

Poradci a pobočky Fincentra tak od února nebudou mít možnost sjednávat pro své klienty finanční služby České spořitelny, například hypotéky. Banka upozorňuje, že ti, kteří se už rozhodli prostřednictvím Fincentra její služby koupit, ale ještě obchod nedokončili, k tomu mohou využít poboček spořitelny.

Fincentrum patří spolu se společnostmi Partners a OVB mezi tři největší prodejce hypoték České spořitelny, na hypotečním trhu přitom spořitelně patří druhé místo. Objem obchodů, které pro ni Fincentrum zprostředkovává, banka nezveřejňuje. V samotných hypotékách má jít podle informací Aktuálně.cz přibližně o tři miliardy korun.

Chceme externí prodejce, ale bez neférových praktik

„Zmíněné problémy jsme začali s Fincentrem řešit už od prvního čtvrtletí loňského roku. Máme velký zájem o spolupráci s externími prodejními sítěmi, ale nefér a agresivní praktiky nebudeme dál tolerovat,“ říká Salomon.

Ze strany České spořitelny jde o překvapivé rozhodnutí. S Fincentrem spolupracuje od roku 2005. V posledních dvou letech se spořitelna intenzivně snaží vrátit na pozici jedničky hypotečního trhu a odstřihnutí Fincentra jí dosažení tohoto cíle zkomplikuje.

Negativní dopad chce spořitelna minimalizovat intenzivnější spoluprací s ostatními poradenskými firmami a vlastním prodejem přes pobočky. „Nezastírám, že podíl prodeje našich hypoték přes Fincentrum byl významný. I tak to není důvod, abychom na našem rozhodnutí něco změnili,“ dodává Salomon.

Ukončení spolupráce může mít vliv i na statistiku Hypoindex, za níž stojí právě Fincentrum. Na základě údajů z bank zveřejňuje každý měsíc průměrnou úrokovou sazbu nově poskytnutých hypoték. Pokud by do Hypoindexu přestala posílat data dvojka na trhu, ztratil by svou vypovídající hodnotu. „Ještě zvážíme, jak budeme dál postupovat,“ říká k tomu Salomon bez bližších podrobností.

Zaskočilo nás to

Společnost Fincentrum rozhodnutí České spořitelny zaskočilo, vyplývá z vyjádření jejího mediálního zástupce Miroslava Beneše.

"Společnost Fincentrum nemá od České spořitelny informace ani o rozhodnutí neprodloužit smlouvu o spolupráci, ani o jakékoli žalobě. Na dnešní odpoledne byla naplánována schůzka, kde měla probíhat jednání o další spolupráci. Po více než jedenácti letech úspěšné spolupráce jsme podobným přístupem překvapeni a považujeme jej za velmi nekorektní," tvrdí Beneš.

Nařčení z porušení ochranných známek považuje za absurdní. "Rádi bychom odkázali na platné a řádně registrované ochranné známky ve vlastnictví společnosti Fincentrum, se kterými dlouhodobě pracujeme – například Fincentrum Premier nebo Fincentrum Platinum," říká Beneš.

„Jako zakladatel Fincentra jsem zažil pět generálních ředitelů České spořitelny, vždy jsme se dokázali dohodnout a vždy jsme našli cestu k překonání odlišného vnímání světa," dodává Petr Stuchlík, zakladatel a předseda představenstva Fincentra.

Už nyní se podle něj ozývají konkurenční banky se speciálními nabídkami na okamžité nahrazení produktů České spořitelny. "V dávné minulosti takto společnosti Fincentrum zbrkle vypověděly spolupráci i dvě jiné instituce. Po propadu v jejich obchodních výsledcích však z jejich strany došlo během několika měsíců k obnovení spolupráce. Jsem přesvědčen, že rozum zvítězí nad ukvapeností i v případě České spořitelny a případné problémy bude řešit jednáním a ne přes média," říká Stuchlík.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 48 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy