Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občanek

Petr Kučera Petr Kučera
14. 10. 2011 5:00
Poplatky měly výrazně stoupnout na začátku roku 2012, plánovalo ministerstvo vnitra
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poplatky za vydání cestovního pasu nebo „náhradního" občanského průkazu se zatím nezvýší.

Ministerstvo vnitra, které s plánem na výrazné zdražení přišlo letos v květnu, totiž příslušný návrh nakonec ani neodeslalo do vlády.

Navrhovaná novela zákona o správních poplatcích narazila na zásadní nesouhlas ministerstva financí.

"Zákon o správních poplatcích a jeho úpravy jsou v kompetenci ministerstva financí, nikoliv ministerstva vnitra," vysvětlil důvody nesouhlasu mluvčí resortu financí Ondřej Jakob.

Samo ministerstvo financí přitom žádný návrh na zvýšení správních poplatků za vydání cestovních pasů či občanských průkazů nepřipravuje, dodává mluvčí.

Ministerstvo vnitra v květnovém návrhu předpokládalo, že ke zvýšení poplatků dojde od začátku roku 2012 nebo v průběhu prvního čtvrtletí.

"Tento návrh jsme odložili a budeme se jím zabývat až při další vhodné příležitosti," říká Petra Schneiderová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Pro děti povinně, ale ne za šestinásobek

Podle původního návrhu mělo vydání standardního cestovního pasu pro dospělé zdražit na dvojnásobek, tedy z nynějších 600 na 1200 korun.

Vydání pasu pro děti mladší 15 let mělo zdražit dokonce šestinásobně - z nynějších 100 na 600 korun.

Typ průkazu, který je dosud platný.
Typ průkazu, který je dosud platný. | Foto: Archiv Ministerstva vnitra
Čtěte také:
Zápis dětí do cestovních pasů končí. Pozor na novinky
E-občanka měla nahradit i řidičák. Na to ale zapomeňte
Tvrdší než EU. John žene top manažery do fronty na úřad

Už od letošního července přitom skončila možnost, aby si rodiče zapsali děti do svého pasu. Platnost zápisů, které byly provedeny do tohoto data, pak skončí 26. června 2012.

Současně má po 26. červnu 2012 výslovně platit, že děti musí mít vlastní doklad i při cestách s rodiči po Evropské unii. Po plánovaném zavedení elektronických občanských průkazů, které budou nově dostávat i děti, jim místo cestovního pasu má stačit právě takzvaná e-občanka.

Ministerstvo vnitra současně navrhovalo zvýšení poplatku za vydání nového občanského průkazu, pokud jej majitel předtím poškodí, zničí, ztratí nebo mu jej někdo ukradne. Nově měl přijít na 200 korun, tedy dvojnásobek současného stavu.

Ať se pokryje část nákladů

"Cílem zdražení je alespoň částečně pokrýt náklady spojené s výrobou dokladu," uvedlo ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k neúspěšnému návrhu.

Dosud je výroba občanských průkazů a cestovních dokladů plně hrazena státem. Dosavadní poplatky jsou totiž příjmem obecních úřadů s rozšířenou působností, které zajišťují příjem žádostí a následně výdej hotových dokladů. Ministerstvo chtělo, aby polovina (vyššího) poplatku nově směřovala do státního rozpočtu.

Výrobní náklady na jeden cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se nyní pohybují od 400 do 2270 korun podle množství vydaných dokladů, uvádí ministerstvo vnitra.

Výrobní náklady na jeden občanský průkaz nyní činí 40 až 85 korun. Po zavedení elektronických průkazů vzrostou podle odhadů ministerstva na 60 až 130 korun, v nadstandardní variantě (volitelný čip pro nahrávání dalších dat) na 200 až 600 korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy