Tuto skutečnost zjistil portál mojepoplatky.cz, který pomocí tzv. kalkulačky poplatků zjišťuje výši a strukturu poplatků, které občané platí. Průzkum zahrnul celkem 45 979 občanů a 16 902 domácností.
Domácnosti jako celek poplatky zatěžují ještě více.
Průměrná tříčlenná domácnost zaplatí dle průzkumu portálu na poplatcích celkem 10 687 korun za rok, tedy 890 Kč měsíčně.
Průměrný čistý měsíční příjem tazatelů při tom činí 22 282 korun.
Průzkumem bylo také zjištěno, že v mnoha případech je zátěž poplatků vyšší než zátěž daňová, především u nízkopříjmových skupin obyvatel.
Čtěte také: Kalouskův náměstek online: Zavedeme spravedlivé daně |
Struktura kalkulačky umožňuje nejen zjistit průměrnou výši poplatků na obyvatele, ale také na domácnost, stejně jako hodnoty u různých druhů poplatků. Na poplatcích státu (správní, soudní poplatky atd.) zaplatí rodina v průměru 5 425 Kč ročně.
K tomu je třeba přičíst 798 Kč za poplatky ve zdravotnictví a 4 464 Kč za poplatky za bankovní služby.
Rodiny platí nejvyšší poplatky
Rodina se 3 členy a nejvyšší poplatkovou zátěží zaplatí za rok na poplatcích 44 540 Kč ročně. To představuje 3 711 Kč měsíčně. Příjem celé rodiny je 55 000 až 60 000 Kč měsíčně.
Na poplatcích státu a obci zaplatí tato rodina 33 310 Kč, na poplatcích ve zdravotnictví pak 1 380 Kč a za bankovní poplatky 9 850 Kč. Na poplatcích tedy rodina zaplatí cca 7 procent svých příjmů.
Čtěte také: Kalousek představil reformu. Největší od roku 1993 |
Mezi nejvyšší poplatky, které musela rodina zaplatit byl soudní poplatek 4 200 Kč, založení 5 živností 5000 Kč, dálniční známka na 3 automobily 3000 Kč, 2 psi 3000 Kč, poplatek za smlouvu o úvěru 5 000 Kč apod.
Rodina s 5 členy s nejvyšší poplatkovou zátěží zaplatila na poplatcích dle kalkulačky na stránkách www.mojepoplatky.cz celkem 49 890 Kč. To představuje 4 157 Kč za měsíc.
Rodina s nejvyšším poměrem
Rodina má měsíční příjem 12 až 15 000 Kč a 4 členy. Na poplatcích tato rodina zaplatila 25 600 Kč. To představuje 2 133 Kč měsíčně.
Nejvíc zaplatila překvapivě na bankovních poplatcích, protože si brala spotřebitelský úvěr s poplatkem. Bankovní poplatky tak rodinu stály 13 000 Kč, dále poplatky státu a obci, na kterých zaplatila rodina 10 290 Kč a poplatky ve zdravotnictví 2 310 Kč. Rodina tak na poplatcích zaplatila až 18% svého příjmu.
Rodiny s nejnižšími poplatky
Jsou rodiny, které dle kalkulátoru zaplatily jen několik stovek ročně. Lidé se tak snaží vyhýbat i poplatkům, které jsou jinak povinné. Například vyplňují čestná prohlášení o tom, že nevlastní televizor ani rozhlasový přijímač. K lékařům raději nechodí a léky si berou zásadně bez předpisu.
Stejně tak se snaží občané vyhýbat i povinným platbám za odvoz odpadu, nenahlašují například vlastnictví psů apod..
Nejnákladnějším poplatkem je poplatek za televizní vysílání
Nejnákladnějším poplatkem byl poplatek za televizi a rádio. Jasným důvodem je zákonná povinnost tento poplatek platit. Zatímco u jiných poplatků je často na vůli občana, zda zmíněnou sluľbu, za kterou poplatek platí, využije či ne. U poplatku za televizi je zajímavé, že jej podle průzkumu platí až o třetinu lidí více než poplatek za rozhlas.
Dalším poplatkem, který zatížil výrazněji rodinné rozpočty byl poplatek za dálniční známku. Při přepočítání na všechny občany ČR vychází, že se u nás za rok na správních poplatcích a poplatcích obci zaplatí částka ve výši více než 20 miliard korun!
Poplatky ve zdravotnictví
Poměrně nízká částka za zdravotní poplatky je způsobena tím, že průměr zvyšují občané v důchodovém věku, kteří se průzkumu zúčastnili v menším množství než je jejich podíl na celkové populaci. Přesto i při převedení uvedených částek na všechny obyvatele České republiky vychází, že na zdravotních poplatcích zaplatíme celkově 3 miliardy a 300 milionů korun.
Pokud by se zahrnul rozhodující vliv lidí v důchodovém věku, kteří platí zdravotní poplatky nejvíce, pak bychom zjistili, že se dostáváme do souladu s odhadem ministerstva zdravotnictví, které předpovědělo výběr poplatků ve zdravotnictví za tento rok ve výši 4 miliardy Kč.
Kolik na poplatcích zaplatíte vy?
Spočítejte si výši "svých" poplatků, které zaplatíte: ZDE |
Patrik Nacher, autor je provozovatelem serverů www.mojepoplatky.com a www.bankovnipoplatky.com