Dlouhá nemoc či karanténa mohou mít i plusy. Vyplacené vratky z daní budou rekordní

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
30. 11. 2021 6:11
Zaměstnanci, kteří byli letos delší dobu nemocní, dostanou v příštím roce až několik tisíc korun jako vratku z daní. Stát jim vyplatí takzvanou slevu na poplatníka, kterou právě kvůli nemoci nemohli uplatnit v klasické mzdě. Výše vratky záleží mimo jiné na délce nemoci, vzhledem k pokračující pandemii koronaviru by mohlo jít o vysoké částky.
Foto: Shutterstock

Jen za tři čtvrtletí letošního roku bylo úřadům ohlášeno přes 1,8 milionu případů pracovní neschopnosti. Je to nejvíc vydaných neschopenek za poslední řadu let. Loni bylo k poslednímu zářijovému dni ukončeno přes 1,4 milionů pracovních neschopností a v roce 2019 zhruba 1,3 milionu. Průměrná prostonaná doba u letošních neschopenek je dlouhých 38 dní.

Hlavním faktorem, který stojí za nárůstem počtu nemocných, je nepřekvapivě pandemie nemoci covid-19. Celkový počet nahlášených případů totiž nezahrnuje pouze pracovní neschopnosti pro nemoc jako takové, ale i karantény, při nichž měli pojištěnci rovněž nárok na nemocenské. 

A právě za delší nemocenskou mohou lidé získat takzvanou daňovou vratku. "Z náhrady mzdy vyplácené zaměstnavatelem prvních 14 dní nemoci ani z nemocenské, kterou vyplácí sociální správa od 15. dne nemoci dál, se neodvádí daň z příjmu. A když se neodvede za daný měsíc daň z příjmů, nelze uplatnit ani měsíční slevu na poplatníka," vysvětluje expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Podle zákona ale musí být vyplacena. Za rok 2021 činí roční sleva na poplatníka 27 840 korun. Měsíčně je to 2 320 korun. Oproti minulým rokům tak roční sleva na poplatníka letos vzrostla o tři tisíce. 

"Zaměstnanec, který byl nemocný měsíc či dva, případně i déle, neuplatnil během roku slevu na poplatníka v plné výši, což se narovná právě v ročním zúčtování daně a vznikne nárok na daňovou vratku," dodává Gabriela Ivanco, podle níž mají nárok na vrácení peněz z důvodu dlouhodobé nemoci pouze zaměstnanci, kteří během roku 2021 odvedli na dani z příjmu fyzických osob alespoň nějakou částku.

Kolik přesně zaměstnanec dostane, záleží na výši mzdy a ostatních faktorech jako jsou ostatní příjmy nebo jiné slevy na dani či daňové odpočty. Ale vesměs platí, že pokud zaměstnanec nemá žádné jiné příjmy, vratka daně ve výši 2320 korun bude vrácena vždy za celý měsíc nemoci. 

A jak na to, abyste o peníze nepřišli? "Pokud zaměstnanec nemá žádné jiné příjmy, požádá v únoru svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně a část slevy na poplatníka, která nebyla uplatněna na měsíční bázi, mu bude vrácena zpět," říká Ivanco.

Má-li zaměstnanec i jiné příjmy, například z pronájmu, tak si daňové přiznání podá sám a sleva na poplatníka mu bude následně vyplacena finančním úřadem.

Peníze z daní mohou dostat i penzisté. "Nárok na nemocenskou mají i pracující starobní důchodci, nejvýše však 70 kalendářních dní a nejdéle do skončení zaměstnání. V praxi tedy mohou obdržet daňovou vratku i zaměstnaní starobní důchodci v případě delší nemoci," dodává daňová expertka.  

Živnostníci mají smůlu

Osoby samostatně výdělečně činné uplatní slevu na poplatníka vždy až v ročním daňovém přiznání. "Z tohoto titulu dlouhodobá nemoc OSVČ nezakládá nárok na daňovou vratku. Osoby samostatně výdělečně činné navíc nemají na nemocenskou nárok automaticky, ale pouze v případě účasti na dobrovolném nemocenském pojištění," říká Ivanco. To si ovšem většina OSVČ neplatí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Situace po zemětřesení může negativně ovlivnit český export

Situace po ničivém zemětřesení negativně ovlivní český export do Turecka. Uvedl to předseda představenstva Česko-turecké smíšené obchodní komory Yalin Yüregil. Důvodem je, že katastrofa se stala v průmyslové oblasti měst Gaziantep a Adana. Ovlivněn by mohl být podle Yüregila také sesterský závod Škoda Group Temsa v Turecku, který vyrábí autobusy a mohl by mít potíže s dodavatelským řetězcem.

Příčinou problémů s exportem do oblasti je velký přístav ve městě Iskenderun, přes který proudí významný podíl exportu a importu do východní části Turecka a který kvůli současné situaci nebude využíván.

Dalším problémem byrokratického rázu, který je potřeba podle Yüregila řešit, jsou cla na humanitární pomoc ze zahraničí, která se platí z důvodu toho, že se nejedná o standardní export mezi českou a tureckou firmou. Zde komora očekává rychlé řešení situace ze strany úřadů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy