Novinky na pracovním trhu v roce 2019. Přibude cizinců, robotů i psychických problémů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 1. 2019 6:09
Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté i zástupci podnikatelů a odborů. Přečtěte si, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Mzdy porostou

Mzdy letos porostou o 5 až 8 procent. To je ta dobrá zpráva. Horší je, že podle Hospodářské komory rostou hlavně proto, aby současní zaměstnanci neodcházeli k jiným firmám a ne kvůli vyšší produktivitě.

"Firmy tedy budou muset čelit tomu, jak se vyrovnat s rychlým růstem mezd. Poprvé po třech letech to zaměstnavatelé označují za větší překážku rozvoje než nedostatek pracovní síly. Rychlý růst mezd omezuje schopnost firem investovat do moderních technologií souvisejících s digitalizací či robotizací, a to zase ovlivňuje jejich konkurenceschopnost v globálním nabídkovém řetězci," říká Miroslav Diro, tiskový mluvčí Hospodářské komory. 

Podobný názor zastává personalista Tomáš Surka ze společnosti Devire. "Dnes se ocitáme v situaci, kdy musíme velmi rychle rostoucí mzdy doplnit také zrychlením růstu produktivity, jinak nám spolu s nedostatkem pracovní síly hrozí odliv zaměstnavatelů do jiných regionů," říká Surka.

Naopak odbory jsou s dalším růstem mezd spokojené. "Věřím, že roce 2019 se můžeme opět o krok posunout v našem hlavním cíli, což je přibližování se vyspělé části Evropské unie, pokud jde o úroveň mezd a platů," říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef  Středula.

Dopřejí si i manažeři

A zatímco loni rostly mzdy především na nižších pozicích, letos si budou zřejmě přidávat i manažeři. "Lepší mzdové podmínky si budou schopni vyjednat zaměstnanci na všech úrovních, tedy i na těch nejvyšších. Panuje mezi nimi největší optimismus za posledních 25 let. Obvyklý plat velké části nejvyšších manažerů v Česku poprvé v historii překoná 3 miliony korun ročně," předpovídá Jozef Papp ze společnosti Stanton Chase, která se specializuje na vyhledávání vrcholových manažerů a specialistů.

Podle něj si například nejlepší country manažeři velkých firem, ředitelé divizí ve farmaceutických firmách, finanční ředitelé nebo oblastní ředitelé vydělají přes 250 tisíc korun měsíčně. Polepší si šéfové hotelů nebo kasin, kteří dosáhnou na příjmy i přes tři miliony korun ročně. 

 

Právě se děje

Další zprávy