Novinky na pracovním trhu v roce 2019. Přibude cizinců, robotů i psychických problémů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 1. 2019 6:09
Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté i zástupci podnikatelů a odborů. Přečtěte si, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce.
Foto: Shutterstock

Cizinců přibude

Složitou situaci na českém trhu práce už loni řešily firmy náborem cizinců. Stejně budou postupovat i letos.

"Firmy nenavyšovaly počty zaměstnanců z ciziny kvůli úsporám nebo neochotě navyšovat mzdy, jak se snaží tvrdit odbory a někteří politici. Ale proto, že se pro mnohé společnosti stávají jedinou šancí, jak udržet růst výroby, nebo alespoň nestagnovat," říká Tomáš Surka.

Cizince firmy často nabírají přímo do kmenového stavu. Jde přitom nejen o pracovníky z členských států Evropské unie, ale i ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, Srbska či Filipín. "Zájem o pracovníky z nečlenských zemí unie se letos s největší pravděpodobností ještě prohloubí, protože zaměstnavatelé narazili na pomyslné dno českého trhu práce. Nábor z těchto zemí je proto i přes vyšší administrativní náročnost vyhledávaným alternativním řešením," vysvětluje Martin Ježek.

Přijímání zahraničních pracovníků není ale podle Hospodářské komory dlouhodobým řešením trhu práce, i když krátkodobě zaměstnavatelům pomůže. "Tito pracovníci nejsou přínosem jen pro zaměstnavatele, jsou prospěšní pro celou společnost. Podle našich propočtů každý pracovník z Ukrajiny, který dosud získal práci přes Režim Ukrajina, přispěje na důchod jednoho českého seniora 440 korunami za rok," říká mluvčí komory Miroslav Diro. Dlouhodobým řešením je podle něj reforma školství. 

 

Právě se děje

Další zprávy