Buďte rychlejší než kolegové a zařiďte si volno včas. Na kdy letos připadají svátky?

Domácí Domácí
2. 1. 2019 11:01
Na letošní rok připadá 251 pracovních dnů, o jeden více než v roce loňském. Počet svátků se v roce 2019 nijak nemění - v kalendáři jich je 13, přičemž hned 10 jich připadá na mimovíkendové dny. Ideální příležitost naplánovat si prodloužený víkend či rovnou týdenní dovolenou. Podívejte se, na které dny letos oslavy jednotlivých svátků připadají.
Přečtěte si, na kdy letos připadají státní svátky.
Přečtěte si, na kdy letos připadají státní svátky. | Foto: Shutterstock.com

Velikonoce - pátek 19. až pondělí 22. dubna

Prvními svátky letos budou tradičně Velikonoce. Velikonoční pondělí připadá tentokrát až na 21. dubna (loni to bylo 1. dubna), což je v posledních letech jeden z nejzazších termínů. Velikonoce se slaví, zjednodušeně řečeno, první neděli po prvním jarním úplňku.

Kromě pondělí bude volným dnem i pátek před tím. V roce 2016 se totiž Česká republika přidala k asi 40 dalším státům, které na Velký pátek, kdy si křesťané  připomínají utrpení a smrt Ježíše Krista na kříži, drží státní svátek.

Svátek práce - středa 1. května

Den vítězství - středa 8. května

Květnové státní svátky letos rozdělí pracovní týdny, připadají totiž na středu. K prodlouženému víkendu tak bude třeba vzít si dva dny volna, ale aspoň to bude víkend pořádně prodloužený.

Svátek práce se v Česku poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Zavedla ho II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886. V socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější a organizovaly se masové prvomájové průvody.

Na Den vítězství 8. května se připomíná konec druhé světové války. 

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje - pátek 5. července

Den upálení mistra Jana Husa - sobota 6. července

Další prodloužený víkend se nabízí o červencových svátcích, ač se jeden z nich překrývá s víkendem. Připomenutí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připadá na pátek, upálení Mistra Jana Husa na sobotu.

Den české státnosti - sobota 28. září

Den české státnosti slaví republika od začátku nového tisíciletí. Připadá na svátek sv. Václava - přemyslovského knížete, který byl zřejmě v roce 935 zavražděn bratrem Boleslavem. Tradičně se tento den koná Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. Letos připadá tento svátek na sobotu.

Den vzniku samostatného československého státu - pondělí 28. října

Prodloužený víkend nabídne i den, kdy oslavíme už 101 let od vzniku první republiky. Letos připadá na pondělí a bude to v tomto roce poslední prodloužený víkend díky státnímu svátku.

Den boje za svobodu a demokracii - neděle 17. listopadu

Česko si letos připomene už třicet let od sametové revoluce. S ohledem na kulaté výročí se očekává řada doprovodných akcí. Svátek připomíná nejen pochod studentů 17. listopadu 1989, který vedl k masivním protestům proti režimu a následně k pádu komunismu, ale i památku studentů československých vysokých škol, kteří se v roce 1939 vzbouřili proti nacistické okupaci.

Vánoce - úterý 24. prosince až čtvrtek 26. prosince

Štědrý den připadne letos na úterý, tedy poptávku lze čekat po pondělním volnu 23., aby člověk nemusel po víkendu na den do práce, a řada lidí si bude chtít prodloužit volno i o pátek 28. prosince.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy