Novinky na pracovním trhu v roce 2019. Přibude cizinců, robotů i psychických problémů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 1. 2019 6:09
Co nás čeká v novém roce na trhu práce, odhadují pro Aktuálně.cz přední čeští personalisté i zástupci podnikatelů a odborů. Přečtěte si, co nás letos čeká v odměňování, v délce pracovní doby nebo v nabídce práce.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Kratší pracovní doba?

Pracovní trh se mění i v pohledu na délku pracovní doby. Na některých pozicích se už práce nehodnotí podle odpracovaných hodin, ale podle výkonu a výsledku. Podle headhuntera Jozefa Pappa rostou společenské tlaky na zkracování pracovní doby a větší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

"Dobře použité moderní technologie nám umožní být efektivnější. Už nyní roste počet lidí pracujících z domova: lidé uspoří čas dojížděním a firmy ušetří na nájmech. Například moderní kanceláře počítají s místy jen pro 60 procent zaměstnanců," říká Papp.

Odbory navíc chtějí kratší pracovní dobu prosadit napříč obory. "Budeme usilovat o to, aby se postupně pracovní doba zkrátila na 37,5 hodin týdně. Ve většině kolektivních smluv už tento benefit spolu s pěti týdny dovolené mají odbory dojednány," říká Josef Středula. 

Více o plánech odborů čtěte zde:

 

Právě se děje

Další zprávy