Praha - S dalším návrhem na vyšší zdanění bohatých přišli sociální demokraté. Vláda na dnešním jednání jejich návrh nepodpořila ani nezamítla, nezávisle na názoru vládu však budou mít rozhodující slovo poslanci.
ČSSD chce, aby lidé s platy nad 100 tisíc korun měsíčně platili ze své superhrubé mzdy 30% daň z příjmu. Nyní platí rovná sazba daně 15 % bez ohledu na výši příjmu.
V přepočtu na hrubou mzdu, tedy bez odvodů na sociální a zdravotní pojištění, by lidé vydělávající přes 100 tisíc platili přibližně 38% daň, zatímco nyní platí přibližně 23 %.
Navržená novela zákona o daních z příjmů má být účinná od ledna 2011, vyšší daně by se tedy platily až za rok 2011. Příjmů za rok 2009 ani 2010 se už novela dotknout nemůže, výslovně to vylučuje také znění návrhu. Rozhodující tak bude složení sněmovny po volbách v příštím roce.
Sociální demokraté se pokouší zavést vyšší sazbu daně už poněkolikáté v posledních měsících, zatím neúspěšně. Jeden z jejich plánů úzce související s daněmi, konkrétně zvýšení stropů na sociální a zdravotní pojištění, však prošel jako jedno z opatření takzvaného Janotova úsporného balíčku.
Čtěte více o zvýšení stropů: Manažeři přijdou o desítky tisíc, peníze si vezme stát |
Podle navrhovatelů z řad ČSSD by státní rozpočet získal zvýšením daní kolem pěti miliard korun, aniž by to skupinu poplatníků s vysoce nadprůměrnými příjmy výrazněji zatížilo. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka navíc připomíná, že díky stropům na pojistné platí lidé s vyššími příjmy v praxi nižší sazbu daně než ostatní.
Zastánci rovné daně naopak připomínají, že i při jednotné sazbě zaplatí lidé s vyššími příjmy vždy výrazně více peněz na daních i odvodech než ostatní.