Zpoždění datových schránek: 90 tisíc dopisů přišlo zpět

Petr Kučera Petr Kučera
16. 10. 2009 7:20
Firmy si stěžují, že přístupové údaje dostaly pozdě nebo vůbec

Praha - Desítky firem z celé republiky dostaly přístupové údaje k datovým schránkám teprve v tomto týdnu. Některé je zatím nezískaly vůbec, přestože zpoždění urgovaly.

Vyplývá to z reakcí čtenářů Aktuálně.cz na nejnovější statistiku, podle níž si schránku k začátku tohoto týdne aktivovala zatím jen desetina firem. Od začátku listopadu přitom bude její používání povinné.

Česká pošta však zpoždění odmítá. Naopak: Na statutární zástupce firem čeká na poštách ještě 140 tisíc nevyzvednutých dopisů s přístupovými údaji k datovým schránkám.

"Všem 350 tisícům právnických osob jsme přístupové údaje poslali už během prvních tří červencových týdnů na údaje uvedené v obchodním rejstříku," potvrdila na dotaz Aktuálně.cz mluvčí České pošty Marta Selicharová. Dopisy v tomto případě čekají na vyzvednutí 90 dní.

Nečekaně velké množství zásilek - přes 90 tisíc - se pak kvůli chybným nebo neaktuálním údajům vrátilo jako nedoručitelné. "Většinu z těchto nedostatků se nám podařilo odstranit a v říjnu probíhá druhý pokus o doručení," dodává Selicharová.

Zhruba 10 tisícům právnických osob prý nelze údaje zaslat vůbec, protože obchodní rejstřík neobsahuje žádné údaje o jejich statutárním orgánu.

Fyzické osobě, ale do firmy

Přístupové údaje odesílala Česká pošta (z pověření ministerstva vnitra) na konkrétní jména statutárních zástupců společností, uvedených v obchodním rejstříku.

Podle informací Aktuálně.cz došlo v mnoha případech k problémům kvůli tomu, že adresátem sice byla fyzická osoba (nikoliv primárně firma), přitom jako adresa bylo uvedeno sídlo firmy. "Na poště mi přitom řekli, že jako fyzická osoba musím ukázat občanský průkaz. A tam mám samozřejmě jiné bydliště než je sídlo firmy," vysvětluje například čtenář Martin D., jednatel menší strojírenské společnosti. Zásilku dostal až na druhý pokus - u jiného zaměstnance, kterému stačilo potvrzení z firmy.

Mluvčí České pošty potvrzuje, že v první vlně se zásilky odesílaly na adresu firmy a jméno jejího statutárního zástupce. "V nynější druhé vlně se už posílají na adresy bydlišť statutárních zástupců," říká Selicharová.


Datová schránka v testovacím provozu
Datová schránka v testovacím provozu | Foto: MVČR
Datové schránky: Už za tři týdny hrozí informační tma
Datovou schránku si zatím aktivovala jen desetina firem a ještě méně úřadů. Pro koho je tato novinka od 1. listopadu povinná? Čtete podrobný článek.

Stát spoléhá na obchodní rejstřík

Další problémy mohou plynout z neaktuálnosti údajů v obchodním rejstříku. "Ano, ke zpoždění zápisu delšímu než pár dní u nás občas dochází, avšak oproti dřívějšku jen zcela výjimečně. Mnohem častější je, že společnosti plní své zákonné oznamovací povinnosti pozdě nebo vůbec," říká k tomu pracovník jednoho z takzvaných rejstříkových soudů. Podle něj stát ani neměl lepší možnost, jak zjistit ověřené kontakty na existující firmy, než využít právě obchodního rejstříku.

Redakci Aktuálně.cz se však ozvala řada firem, která v posledních letech své sídlo ani statutární zástupce neměnila, a přesto dostala přístupové údaje až v tomto týdnu, nebo na ně ještě čeká. (Na přání firem se redakce rozhodla jejich jména nezveřejnit, informace ale ověřila.)

"Byli jsme se ptát na poště, ale žádný dopis jsme tam neměli. Řekli jen, ať vydržíme, že to určitě přijde. Nakonec údaje přišly - teprve včera," říkají shodně dva majitelé různých firem z východních Čech.

Zkuste infolinku nebo web

"Na internetových stránkách www.datoveschranky.info/overovani  si po zadání IČ nebo jména právnické osoby lze ověřit, zda byla datová schránka zřízena a je-li aktivována," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová.

"Pokud zástupci firem ani do pátku 16. října neobdrží zásilku s přístupovými údaji, případně výzvu k jejímu vyzvednutí, měli by zavolat na info linku 270 005 200, kde se dozví veškeré informace," dodává.

Jak je na datové schránky připraven váš úřad či vaše firma? Ulehčí vám práci, nebo přidělají? Reagujte v diskuzi pod článkem nebo napište přímo autorovi.

Čtěte také:
Datové schránky: Už za tři týdny hrozí informační tma
Stát vypsal půlmiliardové zakázky na základní registry
Konec nepřehledných zákonů? Nejdříve v roce 2013
Revoluce v doručování: Nepřebíráte poštu? Vaše smůla!
Stát zdraží eGovernment, pošta vydělá. Kolik? Prý neví
 

Právě se děje

Další zprávy