Vysoký úrok a pokuty u půjčky? Zastavte exekuci, řekl soud

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 2. 2015 6:55
Poskytovatelé takzvaných mikropůjček mají problém. Ústavní soud označil úvěrové smlouvy za neplatné, protože jsou v rozporu s dobrými mravy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno – Důvodem k zastavení probíhající exekuce může být také výrazně nevýhodná úvěrová smlouva s vysokým úrokem a nepřiměřenými sankcemi. Ústavní soud totiž v takovém případě vyhověl stížnosti ženy, která si na probíhající exekuci původně neúspěšně stěžovala u okresního a následně i u krajského soudu.

Ústavní soud konstatoval, že Okresní soud v Karviné a Krajský soud v Ostravě zasáhly do jejího práva na spravedlivý proces, když neposoudily, zda je úvěrová smlouva, na jejímž základě k exekuci došlo, platná. Ústavní soud nyní jejich rozhodnutí zrušil a fakticky tak zastavil exekuci dluhu ve výši 3229 korun, který dále narostl o 14 500 korun na nákladech řízení.

Rozpor s dobrými mravy

Smlouva z roku 2012 mezi klientkou a společností Credit Finance je podle Ústavního soudu neplatná pro jednoznačný rozpor s dobrými mravy. Například proto, že obsahuje úrok ve výši 79 procent a roční procentní sazba nákladů (RPSN) se vyšplhala přes 115 procent. Smlouva také požadovala vystavení dvou biankosměnek, na které si věřitel mohl dopsat jakoukoli výši dluhu i jakékoli datum splatnosti. Nepřiměřené byly také smluvní pokuty, například 100 korun za každou upomínku (přičemž jejich počet nebyl nijak limitován) nebo 5000 korun za každé opomenutí nahlásit případnou změnu osobních údajů.

Ústavní soud se přitom ve věci neplatnosti smlouvy odvolal na svůj dřívější nález z roku 2012. V něm stanovil za nepřijatelné, aby se případné soudní ochrany dostávalo subjektům, které evidentně poškozují práva svých klientů.

Na závěru, že zmíněné podmínky úvěrové smlouvy jsou v rozporu s dobrými mravy, a smlouva je tedy neplatná, nemůže podle ústavních soudců nic změnit ani skutečnost, že klient smlouvu dobrovolně podepsal. „A to dokonce ani v situaci, kdy by ve smluvních podmínkách bylo obsaženo ujednání, že klientovi se takto stanovené smluvní pokuty nebo zajištění biankosměnkou nejeví jako nepřiměřené či odporující dobrým mravům. Běžný klient úvěrové společnosti totiž nemůže v případě krátkodobého úvěru dopředu očekávat, ba ani předpokládat, že celková splacená částka bude několikanásobně převyšovat částku půjčenou. Tento předpoklad nelze ani spravedlivě požadovat,“ uvedl soud v nálezu.

Exekuce vznikla na základě rozhodčí doložky, která sama o sobě byla v tomto případě v pořádku, ale neplatnost celé smlouvy ruší i její platnost. Právě na „platně sjednanou rozhodčí doložku“ mezi stěžovatelkou a úvěrovou firmou se odvolávala ve své argumentaci firma RedsPark Assets Limited, která od Credit Finance pohledávku odkoupila.

Problém pro celé odvětví

Oba nálezy Ústavního soudu, na které online deník Aktuálně.cz upozornil Petr Němec ze serveru Exekutor má smůlu.cz, jsou špatnou zprávou pro poskytovatele takzvaných mikropůjček. Ti totiž často půjčují za podobných podmínek jako Credit Finance. Není výjimkou, že RPSN šplhá do řádů několika tisíců procent a podobné jako v případě smlouvy od Credit Finance jsou často i sankce.

"Není výjimkou, že poplatky a sankce z prodlení v součtu dosáhnou, nebo dokonce překročí původní výši zapůjčené částky. Některé společnosti si navíc za zaslání upomínek účtují poplatky v řádech stokorun, aniž by jejich počet byl omezen," shrnul nedávno analýzu tohoto trhu šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal. Z ní vyplynulo, že většina firem poskytujících mikropůjčky má obchodní podmínky nastaveny pro klienty velmi nevýhodně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy